Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, bu yıl dördüncü defa düzenlenecek olan Hestourex Fuarı ile işbirliğine gidildiğini açıkladı. Bağlıkaya, “Spor, sağlık ve alternatif turizm gibi alt kademeleri kapsayan fuar ile işbirliğine gitmekten dolayı çok mutluyuz. Fuarın Antalya’da gerçekleşmesi de, destinasyon açısından büyük bir önem taşıyor” dedi.

2-4 Nisan 2020 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek olan 4. Hestourex Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Fuar ve Kongresi’ne dair gerçekleşen toplantıda açıklamalarda bulunan Bağlıkaya, Türkiye’de turizmin yılın her ayına yayılması adına çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirtti.

“Hestourex Fuarı hedeflerimize ulaşma sürecini hızlandıracak”

Bağlıkaya, konuyla ilgili olarak “2 Nisan 2020 tarihinde başlayacak olan ve 4 Nisan’a kadar sürecek Hestourex Fuarı ile işbirliğine gitmekten dolayı çok mutluyuz. Hestourex Fuarı, Antalya’da gerçekleştirilecek. Ülkemiz sağlık, spor ve alternatif turizm alanlarında oldukça önemli bir potansiyel barındırmakta. Fuarın katılımcı ve ziyaretçi bileşenleri ile tek bir çatı altında buluşması, hedeflerimize ulaşma bağlamında büyük bir önem taşıyor. Türkiye’nin sağlık, inanç, kültür, doğa, spor, gastronomi ve etkinlik gibi alanlardaki doğal zenginliğini ortaya koymak adına bu tip fuarlar hedeflerimize ulaşmamızı sağlıyor” dedi.

Sağlık turizminin son yıllarda ürün çeşitlemesi ve turizm gelirlerindeki artış anlamında ön plana çıktığını belirten TÜRSAB Başkanı, Türkiye’nin son yıllarda bu dalda son derece önemli adımlar attığını ve yıllık olarak yüzde 25’lik pasta payı artışı yaşadığını açıkladı.

Sağlık turizminde 2023 yılına kadar 1,5 milyon sağlık turisti ve bu turistlerden gelecek olan 10 milyar dolarlık bir hedef çıta belirlediklerini belirten Bağlıkaya, “TÜRSAB olarak bizler de bu hedeflere en kısa sürede erişmek adına yoğun çaba göstereceğiz. Hestourex Fuarı kapsamında temsil edilen bir diğer alan spor turizmi de, 12 ay popüler konumda varlığını devam ettirebilen bir dal. Dolayısıyla Antalya başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde spor turizmini geliştirmek için çalışmalar yapıyoruz. Antalya’da 2019 yılında sadece Belek bölgesi, rekor kıran bir golf turizmi rakamına ulaştı. Hestourex, bu bağlamda golf turizminin de büyümesine büyük katkı sağlayacak. TÜRSAB ve Hestourex arasında gerçekleşecek olan işbirliği sözleşmesi ile tüm bu dallara artı değer katacağımıza inanıyoruz” dedi.

Konuyla ilgili olarak Hestourex Danışma Kurulu Başkanı Emin Çakmak ise, her yıl bir temanın belirlendiğini söyledi. Bu yıl tema olarak aktif turizm kavramının seçildiğini vurgulayan Çakmak, unutulmaya başlanmış ve ziyareti sayısı düşüşe geçmiş aktif turizm alanlarını tekrardan canlandıracaklarını belirtti. Çakmak, “Geçtiğimiz yıl 165 ülkenin 5 bin profesyonel delegesi ikili görüşmelere katıldı. Artık fuarcılık, ikili görüşmeleri temel alıyor. TÜRSAB ile işbirliğimiz güçleniyor. Kol kola vererek ülkede turizm sezonunu yılın 12 ayına yaymak adına çaba harcayacağız. Aktif turizm kavramını, sağlık ve spor turizmi gibi tanıtma imkanı bulduğumuz halde 40 ile 50 milyar dolar arası bir gelir elde edebiliriz. Bu nedenle bu işbirliği tanıtım ve yükseliş açısından büyük bir önem taşıyor” diyerek sözlerini noktaladı.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından işbirliği anlaşması imzalandı.

Antalya Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hestourex Fuarı ile TÜRSAB arasında önemli işbirliği anlaşması

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds