Güney Kore Devleti, Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve diğer kent, bölge ve ülkelere yayılan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgını nedeniyle vatandaşlarına Çin ana karası dışında yer almalarına rağmen Tayvan, Japonya, Malezya, Vietnam, Tayland ve Singapur’a seyahat etmekten kaçınmaları tavsiyesinde bulundu.

Yonhap ajansının haberine göre, dünyada hızla yayılan virüsü kontrol altına alınamayan salgın için  Seul hükümeti, halktan Japonya, Tayvan, Malezya, Vietnam, Tayland ve Singapur’a seyahatlerini sınırlamalarını istedi.  İsteğin, salgının kontrol altına alınmasına yardımcı olmak amaçlı yapıldığı belirtiliyor.

Sağlık ve Refah Bakanı Yardımcısı Kim Gang-lip, basına yaptığı açıklamada, “Tedbir, yeni tip koronavirüsün Çin’in yanı sıra üçüncü bir ülke aracılığıyla Güney Kore’ye girişini önleme çabalarının bir parçası olarak görülmelidir” dedi.

Güney Kore koronavirüs’e önlem alıyor

Dünya Sağlık Örgütü pazar günü yayımladığı raporda Tayvan ve beş ülkeyi, yeni tip koronavirüsün toplumda yayıldığı düşünülen yerler arasında tanımlamıştı.

Son olarak yapılan açıklamalarda Çin genelinde yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle can kaybının 1017’ye, virüsün bulaştığı teyit edilen vaka sayısı ise 7 bin 333’ünün durumu ciddi olmak üzere 42 bin 638’e çıktığı belirtilmişti.

İlk olarak 12 Aralık 2019’da Çin’in Hubey Eyaletine bağlı olan Vuhan şehrinde tespit edilen yeni tip koronavirüsün, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü’de “acil durum” ilan etmişti.

Virüs salgını nedeniyle aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke, Çin’de mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmiş ve yapılan tahliyelerin dışında ayrıca, salgın hastalık nedeniyle vatandaşlarına Çin’e seyahat uyarısı yaparak zorunlu olmadıkça bu ülkeye seyahat etmemeleri tavsiyesinde bulunmuştu.

Güney Kore’de bugüne kadar 27 kişide tespit edilen yeni tip koronavirüs Tayvan’da 16, Malezya’da 18, Japonya’da 161, Singapur’da 45, Tayland’da 32, Vietnam’da da 14 kişide görüldü. Ülkemizde ise şu ana kadar tespit edilen bir vakaya rastlanmadı.

Güney Kore Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güney Kore 6 ülkeye seyahat uyarısı yaptı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds