Şanlıurfada bulunan Göbeklitepe kentin ve bölgenin  turizminin öncü noktası olma özelliğini sürdürüyor.

Şanlıurfa’da bulunan tarihi rota, kentin yanı sıra bölgenin de en önemli gezi rotası olmayı başardı. Şanlıurfa kent merkezine 18 kilometre mesafedeki Örencik Mahallesi yakınlarında bulunan ve ilk kez 1963’te İstanbul ve Chicago üniversitelerinden araştırmacıların yüzey çalışmaları sırasında fark ederek insanlığa sunulan  ören yerindeki kazılar, 50 yılı aşkın bir süredir devam ediyor.

Dünyanın bilinen en eski tapınağı olarak kabul edilen bölgede Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Şanlıurfa Müzesi’nce 1995’ten beri ortaklaşa yürütülen kazı çalışmalarında, Neolitik döneme ait, boyları 3-6 metre, ağırlıkları da 40-60 ton arasında olan yabani hayvan figürlü “T” biçimli dikili taşlar bulundu.

Gerçekleştirilen kazılarda aynı zamanda, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın bilinen en eski tapınak kalıntıları ve yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi çeşitli tarihi eserler de gün yüzüne çıkarıldı.

Tapınak ve kazı alanı bölgenin gözde turizm merkezlerinden biri haline geldi.

Yaklaşık 6 yıl UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde kalan tarihi ören yeri, 2 Temmuz 2018’de ise kalıcı listeye girmeyi başardı. Bölge, Unesco listesine girdikten sonra yeniden düzenlenen çehresiyle ve yapılan başarılı tanıtımı sonucunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmen 8 Mart 2019’da açıldı. UNESCO ile dünyaya açılan Göbeklitepe’ye yerli ve yabancı turistlerin ilgisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019’u “Göbeklitepe yılı” ilan etmesiyle de arttı.

Kente gelenlerin daha önceki yıllarday ziyaret ettiği Balıklıgöl’ün yanı sıra tarihi ören yeri de artık ziyaretçilerin gözde rotalarından biri arasına girmeyi başardı. Güneydoğu turlarının en önemli uğrak noktası olan Göbeklitepe, bölgenin gözde turizm merkezlerinden biri haline geldi.

“Vazgeçilmez bir rota oldu”

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Turizm Meslek Komitesi Başkanı Kamil Türkmen, yaptığı açıklamada, Balıklıgöl’ün yanı sıra bölgenin de artık kentle özdeşleştiğini söyledi.

Kente gelenlerin artık ilk olarak, ünü gittikçe artan ören yerini görmek istediğini vurgulayan Türkmen, “Cumhurbaşkanımızın ‘Göbeklitepe yılı’ ilanı sonrası geçen sürede Göbeklitepe turizmi ciddi manada bir yol aldı. Artık bölgedeki tüm rotalarda Göbeklitepe vazgeçilmez bir rota oldu. İstenilen hedef doğrultusunda süratli bir iyileştirme devam ediyor. Bu konuda özellikle yerli turistte oldukça memnuniyet verici bir hareketlilik söz konusu.” dedi.

Türkmen, “Göbeklitepe yılı ilan edildikten sonra önceki dönemlere göre turist sayısı net bir şekilde fazlalaştı. Kente sadece Göbeklitepe’yi görmek için gelen turist grupları da var, normal kültür rotası kapsamında gelenler de bulunuyor. Artık kim olursa olsun, Şanlıurfa’ya gelen herkes, Balıklıgöl’ün yanı sıra Göbeklitepe’yi de ziyaret ediyor.” diye konuştu.

“Turist sayısında ciddi bir artış bekliyoruz”

Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberler Odası Başkanı Müslüm Çoban da yaptığı açıklamada Türkiye’de kültür turizminin en önemli rotalarının başında özellikle  Göbeklitepe’nin turizmin hizmetine açılmasından sonra Şanlıurfa’nın geldiğini söyledi.

Geçen yılın “Göbeklitepe yılı” ilan edilmesinin  bölgenin tüm illerine katkı sunduğunu anlatan Çoban, “Şanlıurfa’da yıllardır ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde turizm yoğun olur. Geçen yıl ise temmuz ve ağustos ayında da ciddi bir yoğunluk oluştu. Normalde turizm sezonumuz yazın düşer ama ilk defa geçen yıl yazın turist sayımız aynı dönemlere göre çok arttı. Göbeklitepe yılı olması dolayısıyla insanların yoğun ilgi göstermesi, turizm sezonunu diğer aylara da kaymasını sağladı.” ifadelerini kullandı.

Kenti geçen yıl ziyaret eden yaklaşık 5 milyon yerli ve yabancı turistin 1 milyonunun kentte konakladığını vurgulayan Çoban, şunları söyledi:

“Bir önceki yıla göre turist sayımızda yüzde 11 artışımız oldu, eğer yatak kapasitemiz fazla olmuş olsaydı, bu artış çok daha fazla olabilecek kapasitedeydi. 2 milyonu yakalayacak potansiyelimiz var. 2019 Göbeklitepe yılı bitti ama hem bu yıl hem de önümüzdeki yıllarda Göbeklitepe’ye olan ilgi ve alaka, her geçen gün daha da artacaktır. 2019 yılında tatil programını bozmak istemeyen ve denk getiremeyenler oldu. Bu etki ve ilgi dolayısıyla insanların ziyaret düşüncesini bu yıla bırakma durumları söz konusu. Ön rezervasyonlara baktığımızda, 2020 yılında geçen yıla göre yüzde 15 civarında bir turist artışı bekliyoruz.”

Şanlıurfa Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göbeklitepe bölge turizminin öncüsü oldu

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds