Çin ana karasında ortaya çıkan ve tüm dünyayı kasıp kavurmada devam eden Koronavirüs salgını sonrasında Avrupa ülkelerinden Çin’e kongre turizmi amaçlı gideceklerin alternatif ülke olarak Türkiye’ye tekliflr yapılırken kruvaziyer turizmde de ülkemiz ön plana çıkmaya başladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan verilerinden elde edilen bilgilere göre, 2018 yılında  Türkiye limanlarına yanaşan kruvaziyer sayısı 247 iken, geçen yıl bu sayının 344’e yükseldiği görüldü. Türkiye’ye en çok kruvaziyer ağustos ve temmuz aylarında geldi. Ağustosta  67, temmuzda ise 59 kruvaziyer gemisinin ülkemizin kıyılarına yanaştıği öğrenildi.

Kruvaziyerle geçen yıl toplam 300 bin 896 turist ülkemiz üzerinden seyahat etti. Bunların 35 bin 289’unu gelen, 44 bin 235’ini giden ve 221 bin 372’sini ise transit geçiş yapan yolcular oluşturdu.

En çok kruvaziyer gelen liman 197 ile Kuşadası olurken, en az gemi yanaşan liman ise 1 gemiyle Yalova olarak kayıtlarda yerini aldı.

Türkiye, geçen yıl tüm dünyada yeniden yükselişe geçen kruvaziyer turizminde, Çin’deki koronavirüs salgını sonrası alternatif destinasyon olarak öne çıkan turlar arasındaki yerini almayı başardı.

“Virüs sonrası Türkiye ön plana çıkıyor

Seyahat firması HIS Travel’ın Genel Müdür Yardımcısı Merve Özkök, “Felaket senaryoları üreterek, yapacak bir şey yok” diyerek harekete geçmeden beklemenin sektör açısından hiç bir faydasının olmayacağının altını çizdi. Özkök, “Bu pazar boşluğunda Türkiye’yi daha iyi tanıtabilir, farklı pazarlardan daha çok turistin, daha çok kongre turizminin (MICE grubunun) buraya gelmesini sağlayabiliriz. El birliğiyle bu global krizi, turizmde bir fırsata çevirebiliriz. Bizler HIS olarak, şu an birçok farklı ülkede kampanyalarımızı artırdık. Farklı pazar arayışlarımızı hızlandırdık. Ürünlerimizi ve fiyatlarımızı yeni pazarlara göre güncelledik. Hedeflediğimiz yüzde 20 büyümeydi bu sene, biz bunu yüzde 30’larda tamamlamak üzere çalışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Özkök, Avrupa’dan Çin’e gidecek birkaç MICE grubu için Türkiye’nin alternatif destinasyon olarak tekliflere  girdiğini belirterek, özel ilgi turları için de Türkiye’nin ön plana çıkan destinasyon olduğunu belirtti.

Türkiye’nin doğal zenginlikleri ve kültürel değerlerini ön plana çıkararak bu süreçte birçok özel ilgi grubunu ülkemize yönlendirdiklerini bildiren Özkök, “Bu sayı günbegün artacak. Turizm camiası olarak dünyadaki krizleri yönetemeyiz ama kendimizi buna göre konumlandırabiliriz. Sektörde yaşanan bu tarz krizleri fırsata çevirmek de bizim görevimiz. Bu süreç elbet geçecek.” şeklinde konuştu.

“Çin’e seyahatler hızla iptal ediliyor”

Japon seyahat acentesi HIS’ın üst düzey yöneticisi Tatsuya Nakamori de Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgınının küresel bir kriz olduğunu ve dünyanın pek çok ülkesinde etkili olduğunu söyledi. Tatsuya, “Her kriz bir fırsattır. Bu süreç aslında kendi içinde birçok fırsat barındırıyor. O yüzden şu anda bu olumsuz süreci turizm sektörü için nasıl bir fırsata çevireceğimizi düşünmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Çin ve yakın bölge ülkelerine yapılması planlanan seyahatlerin, dünya genelinde hızla iptal edildiğini anlatan Tatsuya, ister turistik ister iş amaçlı olsun, bu seyahatlerin bir şekilde yapılmaya devam edeceğini vurguladı.

Antalya Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çin'deki virüs salgını turizmde Türkiye'yi öne çıkardı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds