İngiliz arkeolog James Mellaart tarafından ekibi ile birlikte 1960’ta keşfedilen bölge, tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başardı. İngiliz bilim insanı Prof. Dr. Ian Hodder yönetiminde gerçekleşen kazılar, bilim insanının 25 yıllık çalışma süresinin sona ermesi ve alandaki incelemelerin tamamlandığının bildirilmesi üzerine Bakanlar Kurulunca sona erdirildi.

2019 yılındaki kazı çalışmaları için bölge, Kültür ve Turizm Bakanlığı  Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çiler Çilingiroğlu’na devredildi.

Çatalhöyük Neolitik Dönemden İzler Bıraktı

Çilingiroğlu, 2019 yılındaki kazıların sona erdiğini belirtti. Polonya Poznan Üniversitesi’nden bir ekibin de birlikte yürüttüğü kazı çalışmasında neolitik döneme ait kalıntıların bulunduğu öğrenilirken, Helenistik döneme ait olan toplam 15 mezar da kazıldı. İskeletlere dair antik DNA çalışmaları sürüyor.

Neolitik dönemin sonlarına ait olan bina ve yapıtlar, uzun yıllarca iyi bir şekilde korunmayı başardı. Bu binaların ikisinde taban bölgesine kadar ulaşmayı başaran ekipler, diğer binalarla ilgili çalışma ve planlarını önümüzdeki sene gerçekleştirecek. Eski dönemlere ait olan kadın ve erkek figürleri ile minik heykellerin de çıktığı çalışmalarda, Çatalhöyük’ün ev sahipliği yaptığı medeniyetlere ait izlere rastlanıldı. Kazı ile ilgili açıklamalarda bulunan Çilingiroğlu, konuyla ilgili olarak “Boğa başı motiflerini doğu bölgesinde yaptığımız çalışmalarda gördük. Bu motifler, muhtemelen güç ve berekete dair temsiliyetler içeriyor. Boğa başları, Çatalhöyük bölgesinde yaşayan eski medeniyetler adına son derece önemli” dedi.

Kaynak: ensonhaber.com

İlginizi Çekebilir: Türkiye ile Azerbaycan Arasındaki Karşılıklı Vize Kaldırıldı!

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çatalhöyük Tarihi Kazılara Ev Sahipliği Yaptı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds