Son günlerin en önemli gündem maddesi haline gelen koronavirüs salgını nedeniyle birçok Avrupa ülkesi, vatandaşlarını Vuhan kentinden tahliye etmek için harekete geçti.

Salgının büyük bir hızla yayılmasından dolayı şehri terk etmek isteyen vatandaşların taleplerini dikkate alarak girişim başlatan Avrupa ülkeleri, kalabalık gruplar için kendi uçaklarını gönderiyor. Bunun yanı sıra, 4, 10 ve 25 kişilik küçük grupların da tahliyeleri toplu bir biçimde olabilmesi adına işbirlikleri ile seyahat anlaşmaları yapılıyor.

İspanya, Portekiz, İtalya, İngiltere, Macaristan, Fransa ve Hırvatistan başta olmak üzere birçok ülke, vatandaşlarını Çin’den tahliye etmek için özel kararlar çıkarıyor.

Vuhan’dan tahliyeler hızla gerçekleşecek

Portekiz’de Hi Fly adlı Airbus 380 tipi uçak, Avrupa Birliği tarafından kiralandı ve vatandaşları tahliye etmek için Beja askeri havalimanından kaldırıldı. Portekiz basınına konuşan pilot Antonios Efthymiou, uçağın öncelikli olarak Paris’ten doktorları ve sağlık birimlerini alacağını, ardından ise bölgeye hareket edeceğini aktardı. Vuhan’dan toplam 350 yolcuyu alacak olan uçakta, 14 Portekizli olacak.

Fransa ise cuma gününe kadar 250 vatandaşının tahliyesini gerçekleştireceğini açıkladı. Fransa’da, şu ana kadar toplamda 5 koronavirüs vakasına rastlandı.

22 İspanyol vatandaşının gece yarısında tahliyesine karar veren İspanya hükümeti de, tedbir amaçlı olarak vatandaşlarının 14 gün süreyle askeri hastanelerde gözetim altında tutulacağını belirtti.

Salgının hızla yayılmasının ardından kriz masası oluşturan İtalya hükümeti ise, Çin’den gerekli izinleri alarak 60 kişiyi tahliye edecek. Bunnu yanı sıra Macaristan 7, Hırvatistan ise 4 vatandaşını diğer ülkelerle koordineli bir şekilde tahliye edeceğini bildirdi. AB ülkeleri, bölgeden tahliye edilecek olan vatandaşlarını ülkeye ayak basmasının ardından sağlık protokolü gereği 14 gün boyunca gözetim altında tutacak.

Fransa Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avrupa ülkeleri Vuhan ve yakınındaki vatandaşlarını tahliye kararı aldı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds