Donald Trump yönetiminin almış olduğu ve 7 ülkeyi kapsayan seyahat yasağına ilişkin yeni tasarının hazırlığı, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi tarafından açıklandı. Aralarında Libya, Somali, Yemek, Suriye ve İran’ın da yer aldığı 7 ülkeye ilişkin seyahat yasağına ilişkin yazılı bir açıklama yapan Pelosi, yeni bir tasarının haberini verdi.

Önümüzdeki haftalarda bu yasağa karşı makul bir gerekçe sunulmadığı ve kongreye danışılmadığı için karşı bir tasarı sunacaklarını belirten Temsilciler Meclisi Başkanı, bu yasağın kalkmasını amaçladıklarının altını çizdi.

Pelosi, yaptığı yazılı açıklamada şu sözleri kaydetti:

“Temsilciler Meclisi’nde yer alan Demokratlar, Donald Trump’ın Amerikan olmayan ve acımasız seyahat yasağına karşı duruyor. İlerleyen haftalarda Adalet Komitesi, göçmenlik sisteminde yer alan dini ayrımcılığı yasaklamak ve bağnaz kısıtlamalardan kurtulmak için, “Yasağa Hayır Yasası” genel kurula getirilecek.”

Seyahat yasağı göreve geldikten 1 hafta sonra uygulandı

donald trump

Diğer yandan Donald Trump yönetimi geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Asya ve Afrika’yı kapsayan ek 7 ülkeye daha vize kısıtlaması getirmeyi düşündüğünü bildirmişti. Ek 7 ülke ise Belarus, Kırgızistan, Eritre, Nijerya, Myanmar, Tanzanya ve Sudan olarak açıklanmıştı.

Donald Trump, 20 Ocak 2017’de göreve geldikten sadece 1 hafta sonra, 27 Ocak tarihinde İran, Çad, Kuzey Kore, Suriye, Libra, Somali ve Yemen’e seyahat yasağı getirmişti. Protesto ve karşı tepkiler karşısında ise geri adım atmıştı. Tepkilerin ardından ABD Başkanı, “yükümlülüklerin yerine getirilmesi” nedeniyle Çad’ı listeden çıkararak yasayı tekrar yürürlüğe koymuştu. Fakat bu defa da, Hawai ve Maryland eyaletlerinde görevde olan federal hakimlerin yürürlüğün durdurulması kararına takılmıştı.

ABD Yüksek Mahkemesi, geçen yıl haziran ayında Trump’ın, Müslüman bazı ülkelerin de olduğu 7 ülkeyi hedef alan seyahat yasağını 5’e karşı 4 oyla onaylayarak Amerikan Anayasası’na uygun bulduğunu açıklamıştı.

ABD Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABD Temsilciler Meclisi'nden "seyahat yasağı" hamlesi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds