Son yıllarda güçlenen ve tatil tutkunlarının ilgisini çekmeyi başaran kruvaziyer turizmi, 2020 yılında büyük bir patlama yaşayacak. Yaklaşık 32 milyon insan, seyahatlerini kruvaziyer gemileri ile gerçekleştirecek.

Uluslararası Kruvaziyer Birliği (CLIA) verilerinden derlenen bilgilere göre, 2009 yılında kruvaziyer yolcu sayısı 17,8 milyona, 2018 yılında ise 28,5 milyona ulaşmayı başardı. Kruvaziyerler ile dünyaya açılan yolcu sayısının 2020 yılında ise 32 milyona yükseleceği yönünde düşünceler hakim. Veriler incelendiğinde, 2020’de CLIA üyesi olan kruvaziyerlerin yaklaşık 300 civarında hat yapması bekleniyor.

Karayipler zirvede

2019 yılının rakamlarına bakıldığında, kruvaziyerleri tercih edecek olan yolcuların yüzde 32’sinin Karayipler, yüzde 17’sinin Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz ve yüzde 11’inin de diğer ülkeleri ziyaret etmesi bekleniyor.

2020 yılında ayrıca, Akdeniz bölgesine yapılacak olan seyahatlerin de artış göstermesi öngörülüyor. Kruvaziyer yolcularının yüzde 65’i, gemiye biniş ve iniş limanlarında birkaç gün geçiriyor. Dolayısıyla da liman şehirlerinin ekonomisi, kruvaziyer turizmi ile büyük bir artı değer sağlıyor.

Gemiler çevre dostu olacak

CLIA’nın Çevre Teknolojileri ve Uygulama Raporu da göz önüne alındığı zaman, kruvaziyer sektörü verimliliği arttırmanın yepyeni yollarını keşfetmeye de devam ediyor. Gemilerden kaynaklanan çevre kirliliğinin azaltılması adına son yıllarda sektörde yeni gelişmeler meydana gelirken, yeni kruvaziyerlerde LNG yakıtının yaygınlaşmasına yönelik çalışmalar da sürüyor.

Son dönemlerde Egzoz Gazı Temizleme Sistemi’nin gemilerde yer alması ve yeni gemilerin yaklaşık yüzde 75’inin  bu sistem ile çalışması amaçlanıyor.

Milenyum kuşağı kruvaziyerlere sıcak bakıyor

Kruvaziyerler, aynı zamanda aktiviteleri, stüdyo kabinleri ve salonları ile yolcu demografisindeki değişimlere de olumlu yanıtlar veriyor. X kuşağının yüzde 66’sı ile milenyum kuşağının yüzde 71’i, kruvaziyer turizmine fazlasıyla sıcak bakıyor.

Antalya Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2020'de 32 milyon insan kruvaziyer turizmini tercih edecek

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds