Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Grup Toplantısı’nda turizm sektörü ile ilgili önemli bir müjde verdi. Erdoğan, 2020 yılının “Patara Antik Kenti” yılı olarak belirlendiğini açıkladı.

Türkiye’nin tarihi ve kültürel değerlerini ortaya çıkarmak ve dünyaya tanıtmak amacıyla 2018 yılından beri yapılan çalışmalar neticesinde, 2020 yılının sembolü “Patara Antik Kenti” olarak belirlendi.

Patara nerede? Patara’ya nasıl gidilir?

2020 yılının ilanının ardından plaj ve antik kent hakkında araştırmalar da hız kazandı. Bölge, Antalya’nın Kaş ve Fethiye ilçeleri arasında kalmakta olan Gelemiş Köyü’nün sınırlarında yer alıyor. Plaj, adını antik kentten almıştır. Plajın toplam uzunluğu 12 kilometre, deniz derinliği ise 300 metre olarak bilinmektedir. Plaj, Antalya’nın Kaş beldesinde bulunuyor.

Antalya şehir merkezinden 220 kilometre uzakta bulunan plaja hususi araç ile kolaylıkla ulaşmak mümkün. Fethiye yönünde seyrederken Kalkan’ın ardından plajın sapağından giriş yapmak mümkün. Plajı özel kılan detayların başında, deniz kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktıkları yer olmaları geliyor. Deniz kaplumbağalarının nesli tükenmekte olan bir tür olduğunun bilindiği günümüzde, bu detay oldukça önemli diyebiliriz.

Bölgeye ulaşım için yaz ve kış mevsimlerinde Kaş ve Kalkan’dan hareket eden dolmuşlar da bulunuyor.

Antik Kent’i Yaz döneminde ziyaret etmek isteyenler, 15 Nisan ve 2 Ekim tarihleri arasında 08.30 ile 19.30’da kalkan dolmuşlara binebilirler.

Kış döneminde ise 3 Ekim ile 14 Nisan tarihleri arasında 08.30 ve 17.00 arasında düzenli olarak seferler düzenleniyor.

Antalya Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2020, Patara yılı ilan edildi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds