Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TTYD) Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin desteğiyle düzenlediği “Turizm Yatırımcıları Forumu (TIF 2020)” İstanbul’da başladı.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut  “Geçen yıl dünyada doğrudan yatırımlar yüzde 13 azalışla 1,3 trilyon dolar seviyesine gerilemişken, Türkiye’ye gelen doğrudan yatırımlar yüzde 13,1 artarak yaklaşık 13 milyar dolara yükseldi.” dedi.

Ermut, toplantıda gerçekleştirdiği konuşmasında, ülkemizde yatırım ortamını iyileştirmek amacıyla hayata geçirilen reformların sonucunda Türkiye’nin son 17 senede 217 mşlyar dolar tutarında dğrudan uluslararası yatırımı çektiğini söyledi. Ermut, sağlanan bu güçlü performansın, küresel yatırımcıların ülkemiz ekonomisine duyduğu güvenin güçlü bir ifadesi olduğunu belirti.

Turizm Yatırımcıları Forumu’nda öne çıkanlar:

“Dünyada doğrudan uluslararası yatırımlar azaldı Türkiye’de arttı”

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut Turizm Yatırımcıları Forumu

Ermur, 2003 senesinden önce Türkiye’nin çekmiş olduğu toplam doğrudan uluslararası yatırımın 15 milyar dolayında olduğu düşünüldüğünde bu gün ulaşılan 217 milyar dolar rakamının çok önemli bir gelişme olduğunu belirtti.

Ermut, “Ancak Türkiye’nin potansiyeli dikkate alındığında almamız gereken daha çok mesafeler olduğunun ve çok çalışmamız gerektiğinin de farkındayız.” diye konuştu.

Turizm Yatırımcıları Forumu’nda konuşan Ermut, 2018 yılında bütün dünyada doğrudan uluslararası yatırımların yaklaşık yüzde 13 oranında azaldığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyada global doğrudan yatırımların zirveye çıktığı 2007 yılında yaklaşık 2 trilyon doları aşmıştı doğrudan yatırımlar. Sonrasında 2008’deki global krizle birlikte bu yaklaşık 1,2 trilyon dolar seviyelerine kadar inmişken 2016’ya kadar yine bir yükseliş trendine girmişti. Fakat son yıllarda dünyada artan global belirsizlik, artan korumacılık, Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşları, Brexit belirsizlikleri derken geçen yıl yine yaklaşık 1,3 trilyon dolar seviyesine kadar dünyada uluslararası doğrudan yatırımlar düştü. Bu 2008 global krizi sonrası rakamlara yakın bir rakam. Fakat geçen yıl dünyada doğrudan yatırımlar yüzde 13 azalışla 1,3 trilyon dolar seviyesine gerilemişken Türkiye’ye gelen doğrudan yatırımlar yine yüzde 13,1 artarak yaklaşık 13 milyar dolara çıktı. Negatif küresel gidişattan bir nevi pozitif şekilde ülkemizi ayrıştırmış oldu.”

“Uzun vadede 30 milyar dolar seviyelerini aşmamız lazım”

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut Turizm Yatırımcıları Forumu

Türkiye’nin bu başarısının, yatırımcıların pozitif anlamda dikkatini çekmesi açısından olumlu olduğunu belirten Ermut, ulaşılan bu rakamlara rağmen buna  yıllık 13-14 milyar dolar gibi son 16-17 yıllık ortalama olan seviyelerini yeterli bulmadıklarını bildirdi.

Türkiye’nin dünyadaki  doğrudan uluslararası yatırım pastasından yeteri kadar pay alamadığına değinen Ermut, şöyle devam etti:

“Çünkü dünyadaki doğrudan yatırımlardan son 17 yılda aldığımız paya baktığımızda ortalama yüzde 0,9, yüzde 1 pay almış oluyoruz ki bizim temel özelliklerimiz olan coğrafi ve jeopolitik konumumuzu, genç nüfusumuzu ve ülkemizin ekonomi dinamiklerini dikkate aldığımızda bu payın kısa vadede kolayca yüzde 1,5’lere, uzun vadede yüzde 2’lere kadar çıkabileceğini düşünüyoruz. Dünyada son 15-16 yılda uluslararası doğrudan yatırımların yıllık 1,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini hesaplarsak bizim en az 22,5- 23 milyar dolar seviyelerini, uzun vadede de ise 30 milyar dolar seviyelerini aşıyor olmamız lazım.”

“Turizm yatırımları da bizim öncelikli sektörlerimiz arasına girmeye başladı”

Arda Ermut yaptığı açıklamada Türkiye’nin yatırım alanındaki ihtiyaçlarını belirleyerek özellikle stratejik sektörlerde tanıtım stratejileri geliştirdiklerini ve bu ihtiyaçlar belirlenirken özellikle Türkiye’nin öncelikli konuları olan cari açık, işsizlik ve yüksek teknoloji ürünlerinde ithal bağımlılığı gibi Türkiye’nin çok hızlı şekilde mesafe alması gereken alanlara yoğunlaştıklarını belirtti.

Ermut, “Ülkemizin yüksek teknoloji, ihracat ve Ar-Ge merkezi konumuna yükselmesi ve bölgesinde önemli bir ticaret ve finans merkezi olmasını sağlamak için enerji, havacılık, savunma, sağlık, makine, kimya, turizm ve bilgi iletişim teknolojilere gibi sektörlere öncelik veriyoruz. Ayrıca bu sektörlerde küresel ölçekte öne çıkan ülkeleri tespit ederek ülkemize yatırım çekmek amacıyla çok ciddi faaliyetler yürütüyoruz. Turizm yatırımlarının katma değer yaratma anlamında da zaten yavaş yavaş önemi anlaşılmaya başlandı. Bu noktada da dönüşüm başladığı için artık turizm yatırımları da bizim öncelikli sektörlerimiz arasına girmeye başladı. Bizim açımızdan zaten bu toplantının öneminin altını çizen bir nokta da bu.” diye konuştu.

Yapılan çalışmalarla uluslararası doğrudan yatırım konusundaki çeşitliliğin artırılmaya çalışıldığını anlatan Ermut, bu çalışmaların sonuçlarını da görmeye başladıklarını ve geçen yıl itibariyle Türkiye’nin gayrimenkul yatırımlarında yaklaşık 6,5 milyar dolarla rekor seviyede bir uluslararası yatırım geldiğini sözlerine ekledi.

“Yeni yatırım kanunu devrim niteliğinde katkılar sağlayacak”

 

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut

Arda Ermut, 2019 Temmuz ayında  yürürlüğe giren 11’inci Kalkınma Planı’nın ekonomiye önemli gelişmeler katacak bir vizyon ortaya koyduğunu belirterek, uluslararası doğrudan yatırımla ilgili 2023 yılı hedeflerinin 24 milyar dolar olduğunu söyledi.

Bu hedefe ulaşma noktasında ellerinden geleni yapacaklarını dile getiren Ermut, özel yatırımlara ilişkin kamu düzenlemeleri  konusunda bir kanun ortaya koyacaklarını, halihazırda bu kanunun taslak aşamasına geldiğini, yakın zamanda özel sektörle istişare edilerek son halini vereceklerini anlattı.

Ermut, “Bu kanun, devrim niteliğinde bazı katkılar sağlayacak. Özellikle belirli bir düzeyin üzerindeki yatırımlarda çok hızlı önlemlerin alınabileceği, ilgili bakanlıkların çok güzel bir koordinasyon içerisinde çalışacağı ve sekretaryasını bizim yürüteceğimiz bir mekanizma oluşturacağız. Bu özellikle yatırımların korunması ve bürokratik süreçlerdeki öngörülebilirlik anlamında çok önemli gelişmelere yol açacak.” ifadelerini kullandı.

Kendilerinin sektörel yol haritaları hazırlama görevlerinin de bulunduğunu anımsatan Ermut, bu yol haritalarını özel sektörle iş birliği içerisinde hazırlamak istediklerini bildirdi.

“Turizm sektörüne öncelik ve destek vermeyi sürdüreceğiz”

Ermut, Turizm Yatırımcıları Forumu’nda Türkiye’ye 2018’de gelen turist sayısının 39,4 milyon olduğunu anımsatarak, “Kasım 2019 verilerine baktığımızda bu rakamın yüzde 15 aşılacağını görüyoruz. Dolayısıyla 2018’deki 29,5 milyar dolarlık gelire 2019 yılında  eylül ayı itibarıyla ulaştığımızı görüyoruz.” dedi.

Turizm Yatırımcıları Forumu’nda Türkiye’nin başta İstanbul olmak üzere Kapadokya, İzmir, Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa gibi sayısız turizm şehrine sahip olduğunu dile getiren Ermut, turizm hizmetlerini  çeşitlendirmek ve tüm Türkiye’ye yaymak için çok çalıştıklarını, Anadolu’nun farklı yerlerinde turizm alanında artık yükselen yıldızların bulunduğunu söyledi.

Ermut, turistlerin daha önce dikkatini çekmeyen pek çok  kentin potansiyelini artık daha çok gerçekleştirme imkanına sahip olduğunu ifade etti.

Türk turizminin gücüne ve potansiyeline değinen Ermut, “Biz de ofis olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da turizm sektörüne öncelik vermeye, verdiğimiz öncelik doğrultusunda çalışmalarımızı artırmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Ermut, Türkiye’nin turizm potansiyelini tam anlamı ile gerçekleştirme noktasında THY’nin kritik öneminde olduğuna değinerek, Türkiye’nin bayrak taşıyıcı hava yolu şirketinin 125 ülkeye, 313 şehre, 316 havaalanına uçtuğunu söyledi.

Öte yandan, yarın da devam edecek Turizm Yatırımcıları Forumu kapsamında düzenlenecek panellerde turizm sektörünün geleceği ve dönüşümü ele alınacak.

İstanbul Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2020 Turizm Yatırımcıları Forumu başladı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds