Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dünkü haftalık meclis grup toplantısında turizm sektöründe 2020 yılının Patara Yılı olarak belirlendiğini açıklamıştı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2020 yılı teması olarak belirlenen ve 6 bin yıl öncesine ait yaşan belirtilerinin tespit edildiği bölge, 2 bin yıllık geçmişi olduğu tespit edilen antik kenti, caretta carettaların ender olarak seçtiği yumurtlama alanı olan kumsalları, “Noel Baba” olarak anılan Aziz Nikolas ile mitolojiye göre Apollon ile Artemis’in doğduğu yer olarak bilinmesiyle dikkat çekiyor.

Derlenen bilgilere göre, Muğla’nın Fethiye ilçesi ile  Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kalkan mahallesi arasında yer alan, M.Ö. 4 bin yılına ait insan yaşamına dair izler bulunan yer, Akdeniz Kablumbağası olarak bilinen deniz kaplumbağası caretta carettaların milyonlarca yıldır yumurtalarını bırakıp yavruladıkları ve soylarını devam ettirme hususunda çok önemli, ender sahillerden biri olarak da ayrı bir önem taşıyor.

Likya Medeniyetinin en önemli ve en eski şehirlerinden biri olan 2 bin yıllık antik kentte, Akdeniz Üniversitesinden Prof. Dr. Fahri Işık ve ekibince 1988’de başlatılan kazı çalışmaları, 1999’dan bu yana da Prof. Dr. Havva İşkan Işık başkanlığında halen devam ettiriliyor.

Kazılarda gün yüzüne çıkarılan kalıntılar ve eserler arasında yer alan “dünyanın ilk demokratik meclisi” olarak kabul edilen Likya Birliği Meclisi, antik tiyatro, ana cadde, hamamlar, bazilika, kiliseler, Patara takı, Neron deniz feneri başta olmak üzere birçok yapı ve eser, klasik arkeolojinin yanında Doğu Roma ve Orta Çağ araştırmalarıyla dinler tarihine de ışık tutması bakımından arkeoloji dünyası tarafından yakınen takip ediliyor.

Patara

Kalıntıları bulunan en eski deniz feneri de Patara’da yer alıyor

“Tarihteki en iyi demokrasi örneği” olarak gösterilen, Amerika Birleşik Devletleri kurulurken esinlenilen meclis, Likya Birliği kentlerinin  temsilcilerini buluşturuyordu. TBMM’nin katkısıyla restore edilen antik kentteki meclis binası, sayıları her geçen gün artan binlerce yerli ve yabancı ziyaretçilerini ağırlıyor.

Helenistik form ile Roma mimarisi arasında geçişi temsil eden Patara amfitiyatrosu, 6 bin kişilik seyirci  kapasitesiyle Anadolu’da bilinen en büyük amfitiyatrolardan biri olma özelliğini de taşımaktadır.

Dünyanın kalıntıları bulunan en eski deniz feneri de Patara’da yer almaktadır. Günümüzdeki 5 katlı bir apartman yüksekliğinde olan ve üzerindeki bronz yazıta göre İmparator Nero zamanında M.S. 64-65 yıllarında yapılan fenerin büyük bir kısmı zamanın tüm acımasızlığına rağmen halen ayakta bulunuyor.

Anadolu’dan Roma’ya nakledilen tahılların depolandığı ve saklandığı bir liman olduğu da tespit edilen Patara antik kenti, şehre yaklaşık 20 kilometre uzaklıktan gelen su yoluyla da dikkati çekiyor.

Apollo ile Artemis’in toprakları

Mitolojiye göre Patara, güneş ve sanat tanrısı Apollo ile ay ve avcılık tanrıçası Artemis’in de doğum yeri olarak ifade ediliyor.

Tanrılar kralı Zeus ile yasak bir aşk yaşayan ve bundan dolayı Baştanrıça Hera’nın gazabına uğrayan Leto’nun hiçbir yerde kabul görmediği, yalnızca Patara’ya sığınabildiği ve yaşamının bir kısmını burada geçirdiği belirtiliyor.

Leto ile Zeus’un ikizleri Apollo ve Artemis’in yaşam hikayesinin de Patara’da başladığı hikaye ediliyor.

Ayrıca antik kentteki kazılar, “Noel Baba” olarak bilinen Aziz Nikolas’ın da 4’üncü yüzyılda Patara’da doğduğuna ve çocukluğunu burada geçirdiğine dair bazı tespitler bulunduğu işaret ediliyor. Kilisenin doğal  hiyerarşisi içinde yükselen Aziz Nikolas’ın, Demre’ye piskopos olarak gönderildiği ve burada yaşamını yitirdiği biliniyor.

Patara

“Amacımız antik kentin UNESCO kalıcı listesine girmesini sağlamak”

Patara Antik Kenti’ndeki yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarının başkanılığını yapan Prof. Dr. Havva İşkan Işık, tek amaçlarının dünyanın uygarlıklarına öncülük etmiş Likya Birliği’nin başkenti Patara Antik Kenti’nin UNESCO kalıcı listesine girmesini sağlamak olduğunu vurguluyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 24 Aralık’ta Patara Antik Kenti’ni ziyaret etmiş ve yapılan çalışmalar hakkında detaylı olarak bilgi almıştı.

Ziyaretine ilişkin fotoğrafları sosyal medya hesaplarından da paylaşan Bakan Ersoy, “Arkeolojik ve tarihsel olarak büyük değere sahip olan Patara Antik Kenti’nde incelemelerde bulunduk. Bu tarihi varlığımıza daha çok destek sağlayarak, faaliyet alanını genişletmek için ihtiyaçlar konusunda yerinde tespitler yaptık.” ifadelerini kullanmıştı.

Antalya Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2020, Patara Yılı olacak

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds