2019’un üçüncü çeyreğinde Türkiye’de ikamet eden toplam 24 milyon 264 bin kişi seyahat için bavul hazırlarken, bu süre zarfında yapılan seyahat harcamaları geçtiğimiz yıla göre yüzde 10,4 arttı ve 23 milyar 344 milyon 390 bin lira oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Temmuz-Eylül 2019 dönemine ait “Hanehalkı Yurt İçi Turizm” verileri açıklandı.

Verilere göre, 2019 yılının Temmuz ile Eylül dönemini kapsamakta olan üçüncü çeyrek diliminde, seyahate çıkan ve en az 1 gece konaklama yaptıkları ülke içi seyahat sayısı 2018’e göre yüzde 1,8 azaldı. 31 milyon 939 bin olarak gerçekleşen sayı, geçtiğimiz seneye göre düşüş gösterdi.

Seyahat harcamalarında zirveyi bireysel harcamalar aldı

Temmuz-Eylül 2019 arasında seyahate çıkan kişiler ortalama olarak 309 milyon 342 bin geceleme yaptı. Ortalama geceleme sayısı 9,7, seyahat başına ortalama harcama ise 731 olarak açıklandı.

Türkiye’de ikamet eden 24 milyon 264 bin yerli turistin seyahat için yaptığı harcamalar ise, 2018’in aynı dönemine nazaran yüzde 10,4 arttı. 23 milyar 344 milyon 390 bin olarak kayıtlara geçen toplam harcamalar, kişisel veya paket tur harcamaları şeklinde yapıldı. Yurt içi turizm harcamalarının yüzde 89,6’sı kişisel, yüzde 10,4’ü ise paket tur harcamaları olarak kayıtlara geçti.

Seyahat planlamalarının ve seyahat harcamalarının sebepleri araştırıldığında ise zirveyi yüzde 60,5 ile “yakınları ziyaret” amacıyla yola çıkan bireyler aldı. Bu sebebi, yüzde 33,8 ile “gezi, eğlence ve tatil” üçlüsü, yüzde 3 ile de “sağlık” takip etti.

Bu süre zarfında seyahat için yola çıkanlar, 193 milyon 611 bin geceleme sayısı ile “arkadaş ve akraba” evinde konaklama yaptı. Konaklama türlerine göre yapılan listenin ikinci sırasını “kendi evi” alırken, üçüncü sırada “oteller” yer aldı.

İstanbul Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2019'un üçüncü çeyreğinde seyahat harcamaları miktarı belli oldu

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds