Dünyanın dört bir yanına gerçekleştirilecek seyahatlerin öncesinde, vize kavramı kritik bir konu başlığı olarak karşımıza çıkıyor. Tatil planlamalarının ufak tefek problemler nedeniyle sekteye uğramaması için, transit vize gibi konuların önlemini önceden almak her zaman fayda sağlayacaktır. Yurt dışı uçuşlar öncesinde sık sık karşımıza çıkabilen bu sorun, kapsamlı bir şekilde ele alındı.

Transit vize, aktarmalı yurt dışı seyahat uçuşlarında aktarma yapılacak ülke tarafından talep edilen kısa süreli bir vize türüdür. Aktarma yapılacak bazı ülkeler, süre kavramını dikkate almadan da transit vize isteyebiliyor. 12 ya da 24 saatten fazla aktarma süresi olan yolculardan da bu vize talep edilebiliyor. Normal vize ile aynı anlama gelmeyen transit vize, yolculara havalimanı içerisinde yer alan transit bekleme salonunda uçak bekleme olanağı sunmaktadır. Yoksa havalimanından dışarı çıkma ve bagaj alma gibi bir durum söz konusu değildir.

Kısaca, yurtdışı aktarmalı uçuşlarda aktarma yapılacak olan ülkenin talep ettiği vize olan transit vize, bulunmadığı taktirde havayolu çalışanları tarafından uçuşa alınmama tehlikesi ile de karşı karşıya bırakır. Eğer aktarma yapılan ülkede vize istenmiyor ise, transit vize almak ile uğraşmaya gerek yoktur.

Transit vize olmadığı taktirde, havalimanına vizesiz giriş yapan kişi gümrük polisi ve resmi makamlar tarafından cezaya çarptırılır, sınır dışı edilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
0
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Transit Vize Nedir?

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları