Eğer Amsterdam seyahati yapıyorsanız, bir gününüzü masal köyü gibi olan Giethoorn’a ayırmalısınız.

Giethoorn’a ulaşmak için araç kiralayabilir, ya da bizim gibi toplu taşımayı kullanabilirsiniz. Eğer iki kişiden daha kalabalık bir grupsanız, araç kiralamak daha uyguna gelebilir. Ama bir veya iki kişiyseniz toplu taşıma daha mantıklı. Çünkü tren aktarmalarını ve otobüsü kapsayan kombine bir bilet var. Amsterdam Centraal istasyonuna gidip, Giethoorn’a gitmek istediğinizi söylediğinizde, size bu kombine bileti öneriyorlar zaten. 41 € ya gidiş-dönüş bu bileti satın alabilirsiniz.

Bileti alırken tren ve otobüs aktarmalarını detaylı gösteren bir yazı da veriyorlar. Yolculuk aktarmalarla beraber iki saate yakın sürüyor. Aktarma dediysem, gözünüz korkmasın, ilk bindiğiniz trenden kağıtta yazan istasyonda inip, hemen karşı perona geçip,  gelen diğer trene biniyorsunuz. Tabelalarda gelecek trenler ve zamanları yazıyor zaten. İkinci trenden inince de hemen istasyondan çıkınca göreceğiniz otobüs durağına gidip, “Giethoorn” yazan otobüse biniyorsunuz. 10 dakikada Giethoorn köyünün girişindesiniz.

Bundan sonra motorlu araç girişi yok zaten, araç da kiralasanız, buraya kadar gelip, bundan sonrasını yürüyeceksiniz. Kanallar ve köprülerle birbirine bağlanmış minik adacıklardan oluşan, bu adacıklarda inanılmaz güzellikte, sevimli evlerden oluşan harika bir köy burası. Daha köye girer girmez bayılacaksınız buraya… Evlere ulaşım kanaldan teknelerle ya da köprülerle sağlanıyor. Evler o kadar sevimli ki, sanki gerçek bir köy değil de, bir film platosundaymış gibi hissediyorsunuz kendinizi.

Rengarenk çiçeklerle bezeli, evler, gerçek olamayacak kadar güzel. Her yer ortanca çiçekleriyle dolu ki bir ortanca hastası olan ben, aşık oldum bu köye…

Köyü yaya olarak şöyle bir turlayıp, kanal turu yapan teknelerden birine bindik. Kişi başı 8 € ya,( bir içecek dahil) harika bir kanal turu yapabilirsiniz. Bu güzel evleri kanallardan seyretmek ayrı bir keyif….

Sonrasında, bir restorana girdik ve hemen suyun kenarındaki bir masaya oturarak pizzalarımızı sipariş ettik. Ortamın ve manzaranın etkisiyle sanırım, pizzalar inanılmaz lezzetli geldi bize 😊

Sonra biraz daha yürüdük ve bol bol fotoğraf çektik bu şirin köyde. Köyü bir baştan bir başa yürümeniz 1 saati bile bulmaz, ama evler ve bahçeleri öyle güzel ki, saatler geçiyor farkında olmadan. Sabah erken geldiğimiz köyde, akşam oluverdi farkında olmadan. Sabah erken gitmenizi tavsiye ederim, öğleden sonra hayli kalabalık oluyor.

Sonra, yine otobüsten indiğimiz yere gidip, otobüs durağında, tren istasyonuna giden otobüse bindik. Yine kağıtta ayrıntılı yazılı olan trenlerle Amsterdam’a döndük. Unutulmaz bir gündü.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Müberra Dikici
Seyahatin önündeki tek engel kapının eşiğidir.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gezgin Hikayeleri: Hollanda'da Bir Masal Köyü Giethoorn

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds