Seferihisar gezi rehberinde, İzmir’in en çok ilgi gören yerlerinden birini sizin için derledik.

Seferihisar Tarihçe

Seferihisar İzmir’de yer alan bir ilçe olarak bilinir. Kuzey kısmında Urla batısında ise Ege Denizi yer alır. Seferihisar 1884 yılından bu yana ilçe sıfatı ile adlandırılır.

İlçe topraklarında en eski yerleşim yeri olarak Teos uygarlığı bilinmektedir. Aynı zamanda milattan önce 1000 yıllarımda Giritlilerin burayı kurduğu ve sonrasında İyonyalıların bir kenti olduğu söylenmektedir.

3 bin yılı aşkın bir yerleşim yeri olarak onlarca farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan Seferihisar, İzmir’in merkezine yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta yer alır.

Seferihisar Gezi Rehberi

Teos Antik Kenti

Seferihisar Gezi Rehberi 1

Bölgede yerleşik hayata ilk olarak geçen uygarlıklardan biri olan Teos uygarlığından kalan bir kültürel miras olarak Teos Antik Kenti’ni gösterebiliriz. Seferihisar’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelen Teos Antik Kenti, milattan önce 1000’li yıllarda Boiotia Kralı Athamas tarafından kurulmuştur.

Tarihi öneminin yanı sıra kültürel bir miras olmasından dolayı da Seferihisar gezi rehberinde büyük bir öneme sahiptir. Roma ve Helenistik dönemlerinde antik kent bir ticaret merkezi olarak kullanılmıştır.

Seferihisar Gezi Rehberi 2

Türkiye’de geçtiğimiz senelerde ilk sakin şehir olarak seçilen Seferihisar’ın merkez bölümüne 5 kilometre uzaklıkta yer alan antik kent, deniz ticaretinin de etkisi ile tarih boyunca büyük bir öneme sahip olmuştur. Günümüzde pek çok antik kentin kalıntılarının hayal kırıklığı yarattığı bilinirken, Teos Antik Kenti fazlasıyla iyi korunmuş diyebiliriz.

Antik kent içerisinde de gezilecek bölümler bulunmaktadır.

Akropol

Seferihisar Gezi Rehberi 3

Akropol, Teos Antik Kenti’nin ortasında yer alır. Denizden 35 metre yükseklikte, iki limanı da gören akropol içerisinde dikdörtgen biçimine sahip şekilli bir tapınak da bulunmaktadır.

Dionysos Tapınağı

Seferihisar Gezi Rehberi 4

Helenistik Dönem çerçevesinde en önemli yapıtların başında gelen Dionysos Tapınağı, Hermogenes’in eseridir. Anadolu’nun en büyük tapınaklarından biri olan bu tarihi mirası, Seferihisar gezi rehberinde görülmesi gereken yerlere dahil edebilirsiniz.

Dionysos Tapınağı büyük bir öneme sahip olduğu gibi kendi döneminde yani MÖ 3. Yy’da şairlerin, müzisyenlerin ve tiyatrocuların oluşturduğu Dionysos Sanatçılar Birliği dahi bulunurdu. Dolayısıyla bu kült, fazlasıyla önemli bir öneme sahipti.

Tiyatro

Seferihisar Gezi Rehberi 5

Akropol’ün güney kesminde yer alan tepenin yamaç bölümünde yer alan antik tiyatro, antik kentin tam anlamıyla korunamayan bölgelerinden biridir. Seyircilerin oturması adına planlanan yerin büyük bölümü harap olmuştur. 500 kişi kapasiteli tiyatronun restorasyon çalışması sonrasında çeşitli etkinlikler de düzenlenmeye devam ediyor.

Teos Antik Kenti’ni Seferihisar gezi rehberine eklemek isteyenler varsa, metro aktarması yapıp, Üçkuyular ilçe otogarına uğrayıp, 730 Fahrettin Altay-Seferihisar özel otobüsü ile bölgeye varabilmektedir.

Akkum Plajı

Seferihisar Gezi Rehberi 6

Seferihisar’a bağlı olan Sığacık’ta yer alan Akkum Plajı, sahil kasabasında keyifli bir gün geçirmek isteyenler için birebir. Doğal güzelliği ve mavi suları ile büyük bir ilgi odağı olan Akkum Plajı’nda, yaz tatili için yoğun bir talep alınıyor. Mavi bayrak ödülüne de sahip olmasından dolayı Akkum Plajı, Seferihisar gezi rehberine yaz tatilini de dahil etmek isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsattır. Aynı zamanda rüzgar sörfüne ilgi duyan gezginler için kasabada rüzgar sörfü okulu da bulunuyor.

Göltürkbükü Gezi Rehberi

Ekmeksiz Plajı

Seferihisar Gezi Rehberi 7

Mavi bayraklı bir diğer plaj olan Ekmeksiz Plajı, yine mavi ve yeşili bir araya getirmeyi başaran rotalardan biridir. Turistler tarafından da sık sık tercih edilen plaj, önceki senelerde halka açık olmamasından dolayı uzaktan izlenmekle yetinmeye sebebiyet vermiştir.

Seferihisar Gezi Rehberi 8

Fakat günümüzde kampçıların da yoğun bir biçimde tercih ettiği rotalar arasına tekrardan dahil olmuştur. Seferihisar gezi rehberine, müthiş doğası ile Ekmeksiz Plajı’nı dahil edebilirsiniz.

Urla Şarapçılık

Seferihisar Gezi Rehberi 9

Elbette ki Seferihisar’a gelmişken Urla Şarapçılık’a uğramadan da gitmemek lazım. 2000’li yılların hemen başında birçok unsuru harmanlayarak ortaya çıkan Urla Şarapçılık, bugünlerde Seferihisar gezginlerinin uğradığı noktalar arasında yer alıyor. Şarapları, manzarası ve atmosferi ile Urla Şarapçılık Seferihisar gezi rehberine eklenmesi gereken noktalar arasında bulunabilir.

Datça Gezi Rehberi

Teos Marina

Seferihisar Gezi Rehberi 10

Sakin turizm şehri Seferihisar gezi rehberine, son yıllarda tanıtımına büyük bir önem verilen Teos Marina’yı da ekleyebilirsiniz. 10 yıldır yat limanı olarak faaliyetlerini sürdüren Teos Marina’da eşsiz bir doğa, yöresel lezzetler ve samimi bir atmosferi bulma şansınız her zaman için vardır.

Marmaris Gezi Rehberi

Sığacık Pazarı

Seferihisar Gezi Rehberi 11

Her Pazar günü kurulan Sığacık Pazarı’na uğrayarak, tezgahlarda yöresel ürünleri görebilirsiniz. Hem yiyecek hem de el yapımı ürünler ile, Seferihisar gezi rehberinizi özel kılarak unutulmaz hediyelik eşyalar ile tekrardan normal hayatınıza dönme şansınız bulunur.

Seferihisar Konaklama

Seferihisar Gezi Rehberi 12

Seferihisar’da konaklama yapmak adına otel ve pansiyonlar ağırlıklı tercih sebebidir. Seferihisar gezi rehberine dahil edeceğiniz rotalardan sonra keyifli bir dinlenme süreci adına,  aşağıdaki otelleri tercih edebilirsiniz.

Seferihisar seyahat rehberi anılarınızı, önerdiğiniz Seferihisar gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..

Ayvalık Gezi Rehberi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
2
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seferihisar Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları