Bitlis’in Van Gölü sahilinde bulunan Ahlat ilçesi, turistlerin sık sık ziyaret ettiği bir nokta oldu. Bu sene “sakin şehir” üyeliğine kabul edilen bölge, yabancı turistlerin yoğun ilgisine maruz kalıyor.

İtalya’nın Greve in Chianti kentinde gerçekleştirilmiş olan Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu Toplantısı’nda “sakin şehir” üyeliğine kabul edilerek adını duyuran Ahlat, yabancı turistlerin ilgi odağı oldu. Günümüze kadar çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış bölge, Urartular’dan Osmanlı Devleti’ne kadar tarih kokan bir yapıya sahip.

Bölgede bulunan Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı’nın da UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alması, bölgedeki ziyaretçi sayısını arttıran bir başka etken olarak gözüküyor. Mezarlığın dünyanın en büyük Türk İslam Mezarlığı olarak nitelendirilmesi, Ahlat’ın sakin şehir üyeliğine yükselmesiyle birleşince ilginin artması da kaçınılmaz oldu.

30 Bin Kişi Ağırladılar

2019 yılının ilk 5 ayında tam 30 bin yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlayan bölge, yaz aylarında da bu sayıdan geri kalmamayı amaçlıyor.

Ahlat Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz Çoban, bölge ile ilgili olarak özellikle yoksulluğun ve terörün yarattığı mağduriyetlerin son bulmasıyla bölgenin kültürel mirasının ortaya çıktığının altını çizdi.

Sakin Şehir üyeliği için kendilerine 200 kriter belirlendiğini belirten Çoban, bu kriterlerin tamamına uymalarından dolayı bekledikleri yükselmeyi aldıklarını, bu terfi sırasında plan ve projeli bir şekilde çalıştıkları için süreci hızlandırdıklarını aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Ahlat’a büyük bir önem verdiğini söyleyen Çoban, “Burası bizlerin ortak medeniyeti. Türkiye’nin bütünlüğünü sağlayacak bölgelerden birisi de bu nokta. Aldığımız yükselme ile iç turizmde insanımıza, dış turizmde ise misafirlerimize farklı medeniyetlerin kaynaşabildiğini göstermek istiyoruz” dedi.

Hollanda ve Almanya’dan ekiplerin bölgeye gelerek incelemeler yaptıklarını belirten Ahlat Belediye Başkanı Çoban, Ahlat’ın sakin şehir unvanı almadan önce de sık sık ziyaret edilen bir rota olduğunun altını çizdi ve sözlerini tamamladı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
0
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"Sakin Şehir" Ahlat Turist Akınına Uğruyor

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları