Buram buram tarih kokan yapılar, kendinizi Karadeniz’de hissettirecek yeşil alanlar ile Sakarya seyahat rehberi alternatif hafta sonu kaçamakları yapmanızı mümkün kılacak.

Doğal güzellikleri ve kafa dinlemek için kısa süreli kaçamaklara uygun yapısıyla Sakarya, önemli illerden biri olarak gösteriliyor. Hem Marmara hem de Karadeniz bölgesi için önemli bir konumda bulunan Sakarya’da gerek merkezde, gerekse de ilçelerde çok sayıda alternatif mevcut durumda.

Justinianus Köprüsü

Justinianus Köprüsü
Justinianus Köprüsü – Sakarya Seyahat Rehberi

Sakarya gezi rehberim yazısının ilk maddesi, büyük bir tarihi geçmişe sahip olan Justinianus Köprüsü olmalı. Milattan sonra 560 yılında yapılan tarihi köprü, eski Bizans döneminden günümüze kadar çok fazla bozulmaya uğramadan gelmeyi başarmış nadir yapılardan biri. Diğer adı Beşköprü olan tarihi Justinianus Köprüsü, yaklaşık 370 metre uzunluğunda. Beş parçalı olmasından dolayı şehir efsaneleriyle birlikte Beşköprü adını da alan tarihi yapı, zaman içerisinde birtakım bozulmalara uğradı.

Serdivan ilçesinde bulunan tarihi Justinianus Köprüsü, ilçe merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Şehir merkezinden kalkan otobüsler ile toplu taşıma sayesinde bu yapıya ulaşmak son derece kolay. Dikkat edilmesi gereken nokta, köprü civarında yeme, içme ve barınma gibi ihtiyaçları karşılayacak bir işletmenin bulunmaması. Bu nedenle tarihi yapıyı ziyarete gidecek olan seyahat tutkunlarının hazırlıklı olması şiddetle önerilir.

Paşalar Kalesi

Paşalar Kalesi
Eski halinden eser kalmayan yapısı ile Paşalar Kalesi..

Sakarya’nın Paşalar köyünde yer alan kale, günümüze Bizans’tan kalma bir yapı olarak geldi. Fakat Türkiye’de yer alan birçok tarihi yapı gibi doğallığını koruyamayan ve hasarlar gören kale, büyük bir bölümünün yıkılmasına engel olamadı. Şehir merkezine yaklaşık olarak 60 kilometre uzaklığı bulunan kaleyi şehir içi minibüsleri ile ziyaret edebilirsiniz. Tarihi anlam bağlamında edecek çok bir ifadesi kalmasa da, kalenin en büyük önemi Bizans döneminden kalmış olması. Bizans’ın yerleşik hayatının ilk topluluklarından kaldığı düşünülen kale, bu anlamda büyük bir öneme sahip.

Kale taşları üzerindeki kabartmalar, Bizans’ın ilk toplulukları konusunda güçlendirici bir kanıt olsa da, bugüne kadar korunamamış olması üzücü bir durum. Sakarya’da tarihi yapılara göz atmak isterseniz, Paşalar Kalesi mutlaka uğramanız gereken bir nokta.

Kuzuluk Kaplıcaları

Kuzuluk Kaplıcaları

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde bulunan Kuzuluk Kaplıcaları, bu anlamda meşhur ve isim yapmış yerlerden birisi. Kaplıcaların sihrine inanan, romatizma başta olmak üzere birçok hastalık konusunda iyileştirici olduğunu düşünen vatandaşlar bu kaplıcaları sık sık ziyaret ediyor. Yolunuz Sakarya’ya düştüğünde, Kuzuluk Kaplıcaları’na mutlaka uğrayın.

Sağlık amaçlı seyahatlerin vazgeçilmez rotası olan Kuzuluk Kaplıcaları’nın giriş ücreti de çok cüzi bir miktar. Hem sağlık seyahatinizden maksimum sonucu alabilir, hem de çevre otellerde konaklayarak kaplıca keyfinin ardından Sakarya seyahat rehberi listenizdeki diğer rotalara devam edebilirsiniz.

Karagöl Yaylası

Karagöl Yaylası

Yeşile duyulan ihtiyacın en üst seviyelerde olduğu bugünlerde Karagöl Yaylası, eşsiz bir deneyim yaşamanıza neden olacak. Doğal yollarla oluşan mendereslerin görsel bir şölen yarattığı Karagöl Yaylası, Sakarya’nın en özel noktalarının başında geliyor. Güzel bir hafta sonu gezisi için hem Sakarya, hem de Karagöl Yaylası sizleri bekliyor. Yağan yağmur sonrasında doğal yollarla oluşan menderesler doluyor ve ölümsüzleştirilecek fotoğraflar için bir sebep daha çıkıyor.

Maden Deresi

Maden Deresi

Yeşilin içinde gerçekleştirmeyi sevdiğiniz doğa yürüyüşleri için Sakarya Karasu’da bulunan Maden Deresi mutlaka uğramanız gereken bir rota. Piknik başta olmak üzere çok sayıda aktiviteyi yapabileceğiniz Maden Deresi, tarihsel anlamda da önemli bir hikayeye sahip. Fransızların madenleri işlettiği dönemde Maden Deresi adını alan bu yer, 1914’te Fransızların bölgeyi terk etmesi sonrasında bugünlere kadar geldi. Madenler kapatıldı, dere eşsiz güzelliğiyle misafirlerini ağırladı.

Karasu’ya Sakarya’nın merkezinden düzenli olarak kalkan otobüsler ile gelerek bu muhteşem manzarada eşsiz etkinlikler yapabilirsiniz.

Sapanca Gölü

Sapanca Gölü

Sakarya’yı özel kılan etmenlerden biri olan Sapanca Gölü de, keyifli hafta sonu tatiliniz için uğrak noktaların başında gelmeli. Turistik açıdan da büyük bir öneme sahip olan göl, yaz veya kış ayları fark etmeksizin her zaman misafir çekmeyi başaran bir nokta. Gölün etrafında yer alan alabalık tesislerinde leziz balıkları yiyebilir, eşsiz fotoğraflar ile gezinizi ölümsüzleştirebilirsiniz. Sazan ve Alabalık türlerinin de yer aldığı göl, Sakarya’nın en çok ziyaret edilen noktası. Bu nedenle olası bir Sakarya geziniz sırasında Sapanca Gölü’ne mutlaka uğrayın. Sapanca Gölü, Sakarya seyahat rehberi listenizin en başında olmalı.

Sakarya’daki En Uygun Oteller


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
0
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
Arda Çağatay Genç
1995 doğumlu, doğma büyüme İstanbullu. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra, BuTatilde.com'da Genel Yayın Yönetmenliği yapıyor.

Sakarya Gezilecek Yerler Seyahat Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları