18
38 Paylaşım, 18 Beğeni

Prag gezi rehberi yazımızda, Çekya’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan kentin gezilmesi, görülmesi gereken yerleri derledik.

Prag’ın Tarihçesi

Prag, geçmiş dönemlerde Çekoslovakya’nın başkenti olarak da biliniyor. 1 milyon 200 binlik nüfusa sahip olan kent, Orta Bohemya’da Vitava Nehri’nin üzerinde bulunuyor. Aynı zamanda mevcut nüfusun yanı sıra Prag’da 300 bin kişi de iş dünyası istatistiklerine göre kayıtsız olarak kentte ikame etmektedir. 2. Dünya Savaşı sırasında kentin çok fazla hasar görmemiş olması, bugüne kadar doğal güzelliklerini ve tarihi mirasını büyük ölçüde korumasını sağlamıştır. Prag, farklı lakaplara sahip olan bir kenttir. “Şehirlerin Anası”, “Avrupa’nın Kalbi” ve “Altın Kent” Prag ile ilgili yapılan güzellemelerden sadece birkaçıdır.

Prag gezilecek yerler anlamında önemli bir çeşitliliğe sahiptir. Prag gezi rehberi oluştururken, Çekoslovakya dönemine ait kalıntı ve eserler ile karşılaşmak da mümkün olabiliyor. Şehir meydanları, buram buram tarih kokan yapıları, köprü ve kaleleri ile, uzun yıllardan bu yana dünya çapındaki turistik merkezlerden biri olmayı başarmışlardır. Prag gezi rehberinizi oluştururken, özellikle kültürel bir miras ile karşılaşacağınızın hesaplamalarını yapabilirsiniz.

“Prag’ı ne zaman ziyaret etmeliyim?” sorusuna yanıt olarak da, bahar ayları şehrin dokusunu tam anlamıyla çözebilmeniz adına verilecek yanıtlardan biridir. Havaların ne sıcak ne de soğuk olduğu dönemlerde Prag’ı ziyaret ederek, turist akınının tam anlamıyla başlamadığı aylarda kenti ziyaret edebilirsiniz. Eğer hareketi, kalabalığı ve canlılığı seviyorsanız, Prag gezi rehberi listesinde bulunan noktalar için yaz aylarını da bekleyebilirsiniz.

Prag Gezi Rehberi

Prag gezi rehberi için, listenize ekleyebileceğiniz çok sayıda yer bulunuyor. Tarihi yapılardan kültürel miras kalıntılarına, yeşilden maviye kadar çok sayıda alternatif, sizleri bekliyor olacak.

  • Prag Kalesi
  • Karl Köprüsü
  • Eski Kent Meydanı
  • Aziz Vitus Katedrali
  • Dans Eden Ev
  • Astronomik Saat Kulesi
  • Lennon Duvarı
  • Vaclav Meydanı
  • Josefov
  • Komünizm Müzesi

Prag Kalesi

Prag Gezi Rehberi 1

 

Prag Kalesi, Çekya’nın başkentinde bulunuyor. Kutsal Roma Germen İmparatorluğu kralından Çekoslovakya ile Çekya’nın devlet başkanlarına kadar üst düzey yetkililer, bu kalede ofislerini bulundurmuştur. Bohemya dönemindeki devlet yetkilileri de, bu mekanda ofislerini kurmuştur.

Prag Gezi Rehberi 2

Guiness Rekorlar Kitabı baz alındığında, Prag Kalesi’nin dünyanın en büyük antik kenti olduğu görülür. Bu nedenle, Bohemya’dan Çekya dönemine kadar uzanan bu tarihi yolculuğa ev sahipliği yapan kaleyi Prag gezi rehberine ekleyebilirsiniz.

Karl Köprüsü

Prag Gezi Rehberi 3

Vitaya Nehri üzerine kurulu olan Karl Köprüsü, turistlerin akınına her sene uğramaya devam ediyor. Toplamda 516 metreye varan uzunluğu ile 600 yıldan fazladır kentin dokusunu hissetmek isteyenleri ağırlayan köprünün iki ucunda da birer kule bulunmaktadır. Köprü üzerinde, dönemin kültür sanat anlayışını yansıtan toplam 30 heykel de yer alır.

Prag Gezi Rehberi 4

1350’li yıllarda başlanan köprünün yapımı, 50 yıl sonra, 1400’lü yılların başında bitmiştir. Karl Köprüsü, Prag’da nehir üzerinde bulunan tek köprü olma özelliğine de sahip durumdadır. Bu özelliği ve görsel zenginliği bile, Prag gezi rehberine eklenmesi için yeterli olabilir.

Eski Kent Meydanı

Prag Gezi Rehberi 5

Prag’ın bir başka görülmesi gereken noktası Eski Kent Meydanı, 14. Yüzyıldan bu yana mimari tarzların en iyi yansıtıldığı noktaların başında geliyor. Çevresinde Astronomik Saati ve Tyn Kilisesi’ni de bulundurur.

Aziz Vitus Katedrali

Prag Gezi Rehberi 6

Prag Kalesi içinde bulunan binanın yapımına 1350’li yıllarda başlanmıştır. Katedral, Prag’ın simgelerinden biridir. Çok sayıda kralın taç giyme törenlerine de ev sahipliği yapan bu önemli kültürel miras, Prag gezi rehberinde uğranması gereken noktalardan biridir.

Prag Gezi Rehberi 7

Yapı aynı zamanda çok sayıda kazayı da başından geçirmiştir. 1541 yılında yangın, 1620 yılında ise Kalvenistler tarafından yağmalanma sürecini geride bırakmışlardır. 1760 yılında da, Katedral’e yıldırım çarpmıştır. Tüm bu doğal afet ve kazaların ardından restorasyon çalışmaları ile beraber, Katedral günümüzdeki halini almıştır.

Dans Eden Ev

Prag Gezi Rehberi 8

Nehir kıyısında bulunan bir alanda tasarlanan Dans Eden Ev, 1992 yılında yapımına başlanmasının ardından 1996 yılında tamamlanmıştır. Standart mimari estetiklerin dışında, Dekonstrüktivizm stilini anımsatan yapı, “Sarhoş Ev” lakabına da sahiptir. İlginç görünümü ile Dans Eden Ev, Prag gezi rehberine ekleyebileceğiniz noktalar arasında bulunuyor.

Astronomik Saat Kulesi

Prag Gezi Rehberi 9

Ortaçağ eserlerinden biri olan Astronomik Saat Kulesi, dünyanın en eski üç saatinden biridir. Eski Belediye Sarayı’nın duvarında bulunan tarihi yapı, 1410 yılında kurulmuştur.

Lennon Duvarı

Prag Gezi Rehberi 10

Dünyaca ünlü The Beatles grubunun üyelerinden biri olan John Lennon’un 1980 yılında hayatını kaybetmesinin ardından Prag’da ünlü “Lennon Duvarı” ortaya çıktı. Barış ve sevgiyi temsil eden duvarda, Lennon’un anısına grafiti ve şiirler bulunmaktadır.

Prag Gezi Rehberi 11

Vaclav Meydanı

Prag Gezi Rehberi 12

Elbette ki Prag gezi rehberinde, kentin tüm kültürel etkinliklerine ev sahipliği yapan Vaclav Meydanı’na da yer vermeliydik. Meydan, onlarca tarihsel olayın yanı sıra gösterilerin ve kutlamaların da yapıldığı, Prag’ın ana meydanlarından biri olarak bilinmektedir.

Josefov

Prag Gezi Rehberi 13

Önceki dönemlerinde “Yahudi Gettosu” olarak bilinen Josefov, Prag’ın en meşhur mahallelerinden biridir. Mahalle, Eski Kent Meydanı ile Vitava Nehri arasında yer almaktadır.

Komünizm Müzesi

Prag Gezi Rehberi 14

Prag’da Mustek Metro İstasyonu’ndan yürüyerek de varılabilen müze, komünist rejime ait çok sayıda belge, obje ve evrak barındırmaktadır.

Prag’da Konaklama

Prag’da uygun bir fiyat aralığında konaklama yapabileceğiniz farklı alternatifler bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Çekya Gezi Rehberi

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

18
38 Paylaşım, 18 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
0
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prag Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları