Karşı, öte yanda bulunan bir yere geçmenin bir numaralı sebebi burası. Kendinden karşıya geçmek belki de Pera’nın Yunanca’dan gelen karşılığı demekmiş ‘öte’ , ‘karşı’. Avrupa yakasının mütevazi ama bir o kadar da ruhu olan bina yani..

Geçen akşam  orayı keşfetmenin tam zamanı gelmişti. Raflarda bekleyen kitaplar gibidir bazı mekanlar, sizi oracıkta tarihe ilk imza attıkları günlerden beri bekler dururlar. Sizin önce farketmeniz, sonra da bununla ilgili bir bağ oluşturmanız gerekir. Bende o bağı kuran şey kitap oldu. Kitap deyip geçmemeli! Zülfü Livaneli’nin Serenad kitabı. İnsan orada geçen tüm kahramanları yerinden kaldırıp, sandalye kapmaca oynar gibi o balo salonunda bir yere oturtmak istiyorum. Hele ki bu insan bensem, bunu biran önce yapmam gerekiyor. Orient Ekspres’in ‘iyi’ yolcularının ağırlanması ve konaklanması için yapılmış ruhu ihtişamlı olan bir yapı, 1888 yılı.. Ah tarihin o tozlu merdivenleri.. Merdivenlerinde sırasıyla sahiplerinin resimleri asılı. Kimisi hala yaşıyor, resimden çıkan tebessümü birazdan, tam da şuracıkta sizinle kahve içecek gibi . Şimdilerde tahminimce yukarıdaki odalardan izlenebilen manzarasına bugün beton kuşlar pislemiş.

Levantenlerin Türkiye’de mimarisine katkısının bir diğer eseri Pera Palas. Alexander Vallaury. Vallaury mimar değil de ressam olsa fırçasının değmediği semt kalmamış diyebilirdim. Hal böyle olunca mimarisini de Karaköy, Çengelköy ve İstanbul Arkeoloji Müzesi, Büyükada Rum Yetimhanesi, İstanbul Erkek Lisesi , Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü ve daha bir çok yerde görmek mümkün. Vallaury aynı zamanda Osman Hamdi Bey ile de arkadaştır. Bazı çizimlerinde de beraber çalışmışlardır. İnanılır gibi değil. Sanki bütün değerli insanlar İstanbul Boğazı’nın gerdanına mücevher gibi dizilmişler. Pera Palas’ın ilkler noktasındaki değerleri yine tarih yazmıştır.

Saraylar dışında ilk elektrik buraya verilmiş, Eyfel Kulesi sonrası ilk elektrikli asansör yine burada bulunmuş. Otel içerisinde en önemli navigatörlerden biri olan tarihi asansör, nereye gideceğiniz ile ilgili cümlede sizin kulağınıza koşuyor.

1917 yılında Atatürk’ü ağırlayan Pera Palas’ta bugün Atatürk ile ilgili bir çok objeye ve hediyelik koleksiyona rastlamak mümkün. Atatürk burayı cephe dönüşlerinde evi gibi kullanırmış, misafirlerini ise 101 nolu odada misafir edermiş. Otelin 16’sı suit 116 odası bulunmaktadır. Yukarıdan bakıldığında dahi 4 tane hamam kubbesini andıran görsellik sizi kendisine hayran bırakmaya yetmektedir. Dünyaca ünlü yazar Agatha Christie 1926-1932 yılları arasında otelde bir çok kez konaklamış,  yazdığı romanlardan olan ‘Doğu Ekspresi’nde Cinayet’ ini ise 411 nolu odada yazdığı söylenmektedir. Kayıp günlüğü ve odaya ait gizemli olaylar ise bugün hala ziyaretçisi tarafından hissedilmektedir. Odada konaklamak mümkün! Canlı tarihe eşlik ederek konaklama fikri bana çok keyifli gelmedi. Bu da olayları ne kadar çok içselleştirdiğimin bir numaralı göstergesi gibi geldi bana. Pera Palas’ta çalan müzikler akşamüzeri bir beş çayında kulağınızı gıdıklayabilir, yaşanan tarih ayaklarınızın alltından gidebilir, gizemli olaylar mermer merdivenlerin pervazlarına sizi sıkı sıkıya tutundurabilir. Sadece bunları deneyimlemek için bile buranın ziyareti sizce de hakedilmiş gibi değil mi? Üstelik burada tarih boyunca II. Elizabeth, Tito, Rıza Şah Pehlevi, Ernest Hemingway, Kennedy, Pierre Loti, Gabor gibi ünlü isimlerde konaklamış. Bilin istedim, bilmeden gidemiyor insan. 

Pera yakınlarında bulunan en güzel otelleri sizin için listeledik.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
0
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
90 yılında güzel İzmir'de doğdum. İzmir'i çok seviyorum. Üniversite eğitimimi Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi'nde aldım. Hemşirelik okudum. Danışmanlık koçluk yapıyorum. Psikoloji ile ilgili okumayı seviyorum. Gezmek, keşfetmek, yeni insanlar tanımak ve yazmak benim için çok önemli.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pera Palace

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları