“Aralıktan Bakmak” adlı sergi, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde devam ediyor. Sanat severler, günümzde Pera Müzesi olarak kullanılan Bristol Oteli’nde asırlık bir yolculuğa merhaba diyor.

Sanal gerçeklik teknolojisinden faydalanılarak kurgulanan bu eşsiz deneyim, Bristol Oteli’ne ait çizimler ile o dönem otellerinde kullanılmış mimari yapıtları, mobilya ve nesneleri referans alıyor.

“Aralıktan Bakmak” sergisi, Pera’nın 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren geçerli olmak üzere sosyal, ekonomik, fiziksel ve daha birçok anlamda çok boyutlu dönüşüm geçirmesini ele alıyor. Üretilen referanslar üzerinden bu dönüşümü okumaya imkan tanıyan sergi, 19. yüzyılın sonundan başlayarak 20. yüzyılın sonuna kadar uzanan dönemi kapsıyor. Sergide Rossolimo Apartmanı’ndan Büyük Londra Oteli’ne, Pera Palas’tan Odakule’ye, Bristol Oteli’nden Tepebaşı Tiyatrosu’na kadar çok sayıda tarihi yapı mercek altına alınırken, çok katmanlı kimlikler göze çarpıyor.

Eski Bristol Oteli’ni günümüzde sanal gerçeklik teknolojisi aracılığıyla deneyimleme fırsatı sunan sergi, ziyaretçileri yüz yıllık bir yolculuğa çıkartıyor. Sanal bir ortamda yaratılan turda formlar, malzemeler, renkler ve dokular adeta bambaşka bir deneyim sunuyor. Lobide başlayan tur, tarihi piyanoyu da içinde barındıran dinlenme odasını, dönemin detaylarını barındıran yemek salonunu ve 19. yüzyılın sonlarındaki konforu yansıtmaya çalışıyor. Ziyaretçiler aynı zamanda Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’ndan seçilen eserleri de izleyebiliyor.

Küratörlüğünü ve sergi tasarımını Atölye Mil’in yaptığı, VR Tasarım ve Geliştirmesini APOLLO’nun üstlendiği sergi, başta İstanbul Araştırmaları Enstitüsü arşivi olmak üzere Salt Araştırma, Pera Palas, Çelik Gülersoy Vakfı İstanbul Kitaplığı, İBB Atatürk Kitaplığı, Harvard Üniversitesi Kütüphanesi ve birçok özel arşivden derlenmiş olan fotoğraf, belge ve haritaları bir araya getiriyor.

Sergi, 21 Eylül 2019 tarihine kadar İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde ziyaretçilerini bekleyecek. Galeri, Pazar günleri dışında haftanın her günü saat 10.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
1
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pera Müzesi'ne Dönüşen Bristol Oteli'ne Sanal Yolculuk İmkanı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları