Pera Müzesi, sanat tutkunlarını Çin’in güncel sanatında sonsuz bir yolculuğa çıkartacak sergisine davet ediyor. “Mürekkepten” adlı sergide, on üç sanatçının mürekkep resim geleneğine bağlı kalarak kattıkları yorumları içeren eserleri 28 Temmuz’a kadar gösterimde kalacak. Aynı zamanda sergiden alınan ilhamla hazırlanan özel ve spesifik menü ile tasarımlar, Pera Cafe ve Artshop’ta meraklılarına sunulacak. Serginin kuratörlüğünü Karen Smith üstleniyor.

Pera Müzesi’nin ilgi odağı olan yeni sergisi “Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” sergisi, usta sanatçıların geleneksel mürekkep resim özüne yönelik arayışlarına odaklanmış durumda. Karen Smith’in  küratörlüğünü üstlendiği sergide Çin’in birçok farklı bölgesinde ve şehrinde yaşayan toplam on üç sanatçının otuzdan fazla eseri bir araya getirildi. Farklı bakış açılarıyla manzara, doğa ve kaligrafi gibi konulara güncel bir yaklaşım sergileyen eserler, resim, fotoğraf, video ve yerleştirme gibi farklı mecralar ile karşımıza çıkacak. Çin’in sahip olduğu kültürel mirası kendi sanatlarına yansıtmaya çalışan sanatçıların isimleri Chen Guangwu, Chen Haiyan, Li Ming, Liang Wei, Luo Yongjin, Qiu Anxiong, Sun Yanchu, Tang Bohua, Xu Bing, Xu Hongming, Xing Danwen, Jian-Jun Zhang, Zhou Fan.

Mürekkep sanatına güncel bir bakış açısı ile farklı bir yaklaşım sunan sergi, Pera Müzesi’nde 28 Temmuz tarihine kadar konuklarını bekliyor.

Sergiye Özel Menü

Pera Müzesi’nin giriş katında bulunan Pera Cafe, bu özel serginin ardından dinlenme ve iletişim mekanı olarak tercih ediliyor. Günün yoğunluğundan kaçmak isteyenler veya sanat dolu bir günü geride bırakan sanat tutkunları için birebir olna Pera Cafe, “Mürekkepten” adlı sergi kapsamına özel olarak sunduğu menülerle de dikkat çekiyor. Özel Çin menüsünde zencefil turşusu, Çin mantısı, Çin böreği, noodle, soya soslu tavuk ve yeşil çay mevcut.

Özel Çin menüsü dışında birbirinden lezzetli kahveler, meyve kokteylleri ve atıştırmalıklar da keyifli molalara eşlik edecek cinsten.

Artshop’un Sergi İçin Özel Tasarımları

 

Pera Müzesi

Pera Müzesinde belirli bir tarih aralığında sunulan süreli sergilere özel ürünler ise müzenin mağazası olan Artshop’ta sanat tutkunlarının beğenisine sunuluyor. “Mürekkepten” sergisinden ilham alarak tasarlanmış olan birbirinden özel küpe, çanta ve muglar, ev dekorasyonu ve kişisel aksesuar anlamında ziyaretçilere farklı alternatifler sunuyor. Artshop’ta aynı zamanda Pera Müzesi Dostluk Kartları’nın yanı sıra özel tasarım takılar, sanat kitapları ve sergi katalogları da uygun fiyat aralıkları ile misafirlere satılmayı bekliyor. Artshop, müzenin giriş katında bulunuyor.

Pera Müzesi’ni ziyaret etmek istiyorsanız Cumartesi günü 10.00 ile 19.00 arasında, Pazar günleri ise 12.00 ile 18.00 saatleri arasında gezebilirsiniz. Müze, ayrıca Cuma günleri ücretsiz. 18.00 ve 22.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilen Cuma günlerinin dışında, Çarşamba günleri de tüm öğrenciler müzeye ücretsiz bir şekilde giriş yapabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
0
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
Arda Çağatay Genç
1995 doğumlu, doğma büyüme İstanbullu. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra, BuTatilde.com'da Genel Yayın Yönetmenliği yapıyor.

Pera Müzesi'nde Çin Sanatına ve Mutfağına Bakış Sergisi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları