Kiswah Mücevherat, İMH  ve T.C. Cumhurbaşkanlığı açılan işbirliğiyle  düzenlenen “Zamanını Aşan Medeniyet: Özbekistan Sergi ve Sempozyumu” nda yer alan geleneksel Özbek kültürünü ortaya koyan mücevherler göz kamaştırıyor.

Türk ve Özbek 28 sanatçı ve 35 akademisyenin katılımıyla İstanbul’da gerçekleşen etkinlikte Özbekistan kültürü ve beraberinde İpek Yolu’nun yarattığı birbirinden değerli mücevher sanatı sergileniyor.

30 Haziran tarihine kadar  Bahariye Mevlevihanesi’nde ziyaretçilere açık olan sergide, 28 Türk ve Özbek sanatkârın  projeye özel hazırladıkları 60 özgün eser yer alıyor.  Mücevher üzerinden kültürel değerleri yaşatmayı amaçlayan Kiswah Mücevherat’ın da Özbekistan Koleksiyonu ile katıldığı sergide, Özbekistan’ın mimarisinden, geleneksel düğün takılarından, sanat anlayışından esinlenerek ortaya çıkan her biri sanatsal değere sahip mücevherler, konukların büyük beğenisini topluyor.  Tezhip gibi tarihi sanat dallarını yansıtan eserlerin de dikkat çektiği sergide, altının yanı sıra turkuaz, mercan, inci gibi değerli taşlarla bezeli eserler haklı taktir topluyor. Sergide beğeniye sunulan eserler Tash Hauli Sarayı’nın incelikli ahşap oymaları, Timur dönemi mimari yapılarının renkli çinileri, tarihi Özbek paraları gibi birçok kültürel değeri yansıtıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
0
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Özbek Kültürünü Yansıtan Mücevherler Medeniyet Sergisi'nde

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları