Evet, hayatımı değiştiren yer ile başlamak istedim yazı dizilerime…

MISIR!

Gönüllü bir projeye katılarak gittim Mısır’a, ailemin şiddetli baskısına rağmen tereddüt etmedim. Darbe zamanıydı, ülke karışık bir Arap ülkesi olunca ailem başta çok sıcak karşılamadı. Her şeyi göze alarak gittim, iyi ki de gitmiş ve tecrübe etmişim.

Öncelikle ücretsiz bir İngilizce konuşma kulübünde öğretmenlik yaptım, amaç elbette ki gençleri hayata doğru bir şekilde kazandırmaktı. Aile yapıları ve kültürleri kısmen bize yakın görünse de derinlere inildiğinde ciddi farklarla yüzleşebiliyorsunuz. Suez şehrinde 3 ay kaldım, şu an bir nebze daha iyi şartlarda yaşıyor da olsalar darbe zamanı fakirlik ve karışıklık hakimdi. Askeri koruma düzeni vardı, hükümetin her kademesi değiştiğinden köşe başından çöplerin toplanması haftaları bulabiliyordu.

Havası yazın 45-50 dereceleri bulabilmekte, kupkuru bir sıcak düşünün. Bizdeki gibi nem hakim değil, deniz kıyısındaki şehirlerin dışında çöl iklimi mevcut. Kadınlar için tek başına gezip dolaşmak ne yazık ki çok güvenli değil, kaçırılma ya da tacize uğrama ihtimaliniz olabilir. Hiçbir şey olmasa laf atıp peşinize takılanlar olabilir, kimisi zararsız da olsa tek dolaşılmaması tavsiyemdir.

Mısır’a gidip elbette piramitleri görmek ilk hedef oluyor, mutlaka gidin görün. Ama piramitler dışında çok daha güzel ve ilginç yerler var Mısır’da… Başta güneyi tarihle dolu, Mısır bana sürekli Kleopatra’nın ülkesi olduğunu hissettirmişti. Özellikle Luxor ve Aswan’da dolaşırken zaman kapsülünde gibi hissediliyor. Kızıldeniz tarafı daha farklı, sahil kenarında ufak tatil beldeleri şeklinde bir yerleşim var. Şarm El Şeyh en meşhur ve turistik olanı, bu yüzden orayı görseniz dahi konaklama ve denize girme kısmını bence bir başka şehre bırakın. Kızıldeniz çok güzel, sakin bir beldede tatil yapabilirseniz “huzur” kelimesinin anlamını her hücrenizde hissedebilirsiniz.

Ülke hayli ucuz, yemekleri çok lezzetli ve bizim yemek kültürümüze oldukça uygun yemekler var açıkçası. Bol bol shawarma yiyin, koshary’yi mutlaka tadın, molehiya (çorba) için, kebapları köfteleri deneyin, ekmek bulamayacaksınız çünkü her yerde pide dedikleri lavaşlardan mevcut. Arabistan’daki gibi her şeyi elle yedikleri yok, bizdeki gibi dürümler ya da lahmacun tarzı yemekler elle yeniyor. Yoksa kaşık-çatal mutlaka kullanıyorlar. Sütlaç göreceksiniz her cafede; onlar “roz balaban” diyor. Bizdeki sütlacın fındıkla ya da antep fıstığı ile süslenmiş hali önünüze gelir. Sıcakta gezerken en çok içeceğe ihtiyaç duyuluyor, çoğu köşe başında bizim atom dediğimiz yerler var. Asab (şeker kamışından yapılan bir içecek), sobia (sütlü hindistan cevizli buz gibi bir içecek), tropikal (mango, ananas suyu çok başarılı) meyve suları sıcak havada en iyi çözüm oluyor.

Mısır’da yapmadan dönmemeniz gereken 10 şey:

1-Koshary yemek

2-Nil Nehri’nde tekne turu

3-Çöl gezisi

4-Piramitleri deve ile gezmek

5-Kızıldeniz’de yüzmek (snorkelling ve dalış da bir seçenek)

6-Akdeniz’e güneyinden bakmak (İskenderiye)

7-Mısır Ulusal Müzesi’nde mumyaları görmek

8-Süveyş Kanalı’nı görmek (darbe sürecinde askeri güvenlik altındaydı, normalde teknelerle kanalın öte tarafına geçilebiliyor)

9-Mısır düğününe katılmak (gece hayatını aktif ve aleni şekilde yaşamıyorlar, bir düğüne denk gelirseniz kaçırmayın ve oryantel yapan erkekleri izleyerek hayretler edin)

10-Firavunlar Vadisi’ni (Luxor’da) mutlaka ama mutlaka görün!

Mısır benim hayatımın hatta düşünce şeklimin değişmesine sebep olan ülkedir, olumsuz ne kadar olay yaşamış olursam olayım hatırladıkça gözlerimin dolmasına sebep olan ülkedir. Hep güzel hatırlayacağım.

2 aydır vize bekliyorum, iki ülke arasındaki siyasi sorunlar sebebiyle vize başvurum sonuçlanmıyor. Vize sürecini de özellikle anlatmak isterim, yeşil pasaportunuz varsa çok rahatsınız fakat yoksa Bebek’te bulunan Mısır Konsolosluğu’na giderek başvuru yapmanız gerekiyor. Randevu sistemi yok; 10-12 saatleri arasında çalışıyorlar, saat 10’da giderseniz güzel bir kuyruk sizleri karşılar. 6’da gittiğimde sıra yoktu, onun dışında kaçta giderseniz gidin insanların geceyi orada geçirdiğini düşünmenize sebep olacak bir sıra oluyor. Acente üzerinden başvurursanız bunlarla uğraşmazsınız, ancak neredeyse 2 katı para alıyorlar. Türkçe bir başvuru formları mevcut, onun dışındaki hiçbir dilekçe ne yazık ki kabul edilmiyor. Girişte kapıda asılı bir örnek var, çalışanların bu formu şirketlerine imzalatması gerekiyor. Fotoğraf, uçak bileti rezervasyonu, otel rezervasyonu istiyor. Ek olarak bir şey hazırlamanıza gerek yok, zira almıyorlar. Tavsiyem uçak biletinizi satın almamanız, çünkü vize süreci hakkında hiçbir net bilgi yok. 2 ay da sürebilir, 12 ay da… Uçak biletinizi satın alırsanız yanma ihtimali yüksek olur, flex alabilirsiniz çok riske girmek isterseniz 🙂

Tüm bu zorlu aşamaları Mısır’a vardığınızda unutacağınıza eminim, ancak gidiş öncesindeki süreç fazlasıyla meşakkatli. Gözünüz korkmasın, inanın hepsine değer 🙂

Seyahat ile kalın!

İmages FB IMG 1561468330646

Kızıldeniz

İmages FB IMG 1561468293935

Süveyş Kanalı

İmages FB IMG 1561468220766

Luxor

İmages 82

Aswan

İmages 40924

Alexandria

İmages

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
5
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
gizemdayi
90ların bağrından kopup gelen, kimya ile içli dışlı bir mühendis olup dünyayı keşfe başlayan, futbol tutkunu bir İstanbul aşığı...

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mısır'da 4 ay

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları