Turizm sektörünün son yıllarda yaşadığı değişim, trendlere de yansımaya başladı. Fuarlardan kongrelere, davetlerden yabancı düğün ekonomisine olan yenilikler, çok sayıda mekanın hizmete girmesine olanak tanıdı. Mekan turizmi, Türkiye’de son yıllarda fazlasıyla yükselmeye başlayan bir tarz olarak dikkat çekiyor.

Türkiye’de 2018 yılında yapılan 600 bin düğün, bu alanda dünyada ilk 10 ülke arasına giriş sonucunu beraberinde getirdi. Düğün ve davetlere özel olarak harcanan meblağlar, 55 milyar lirayı geçti. Genç nüfus sayısının artış göstermesi ve düğün sayısının yüzde 15 dolaylarında yükselmesi, mekan turizmi anlamında da pek çok şey ifade ediyor.

Her çift, bir düğün için yaklaşık 30 bin lira harcama yapıyor. 2018 yılında turizm belgeli yatırımlar kapsamında İstanbul’da oran yüzde 78 artış gösterdi. Restoranlar, yatırımlar listesinde ilk sırayı aldı, davet mekanları restoranları takip etti. Oteller ise, listenin üçüncü sırasında bulunuyor.

Düğün turizminin artış göstermesi, yabancı turistlerin de yatırımlarını arttırmasını beraberinde getiriyor. Orta Doğu ve Hindistan’dan 1 yıl içerisinde yaklaşık 1000’e yaklaşan yüksek bütçeli düğünler, yılda 150 bin kutlamayı da ek olarak hanesine yazdırıyor. İstanbul’da her yıl evlenen 600 bin çift, 1 milyon dolar bütçenin üzerinde harcama yapıyor. Bu alanda Türkiye, Las Vegas’ı geçti.

Yatırımların artması ve bütçelerin yükselmesi, düğün ve mekan turizmi açısından da büyük bir gelecek vaat ediyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
0
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"Mekan Turizmi" Yeni Gözde Oluyor

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları