Göçmenlerin, mültecilerin ve Türk sanatçıların eserlerinden oluşan “Sanatçının Göç’ü Sanatın Gücü” sergisi açıldı.

Ankara Sanat, Kültür ve Medeniyet Derneği tarafından projesi yürütülen, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin desteklediği serginin açılışı Ulucanlar Cezaevi Müzesi Sanat Sokağı’nda yapıldı.

Ankara Sanat, Kültür ve Medeniyet Derneği Başkanı Bilge Özcan, açılışta yaptığı konuşmada, Ankara’daki çalışmaları esnasında Türkiye’de yaşayan mülteci sanatçıların varlığından haberdar olduklarını ve bu işin takipçisi haline geldiklerini kaydetti.

“Sergi Türk sanatçıları bir araya getirdi”

Özcan, göç hikayesinin sanat boyutuyla ilgilendiklerini belirterek, İstanbul’daki Suriye Dostluk Derneği ile irtibat kurarak mülteci sanatçılara ulaştıklarını anlattı.

Gaziantep, Bolu ve Mardin gibi illerdeki sanatçıları bularak bu kişilerin eserlerini bir araya getirdiklerini anlatan Özcan, “Aynı zamanda Türk sanatçıları da bir araya getirelim, bir entegrasyon olsun. Onları tanıştıralım. Onlar bizim sanat gelişimimizden, biz onların sanat gelişiminden ve bakış açılarından yararlanarak zenginliklerimizi birleştirelim istedik.” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Temsilci Yardımcısı Jean Marie Garelli de Türkiye’nin üç yıldır aralıksız olarak dünyada en kalabalık mülteci grubuna ev sahipliği yaptığını vurguladı.

Garelli, sanatın evrensel bir dil ve dayanışma sembolü olduğunu dile getirerek, “Bu serginin mülteci, göçmen ve sanatçıyı Türk toplumuna daha iyi anlatacağına inanıyoruz. Sanatın tüm dil, anlayış ve önyargıların yarattığı boşlukları doldurabileceğine inanıyoruz. Bu sergideki sanatçıların çalışmaları kardeşliğin net örnekleridir.” ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Ankara Otelleri

SYFF2019’da Sürdürülebilir Turizm Sohbetleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"Sanatçının Göçü, Sanatın Gücü" Sergisi Açıldı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds