Kültür ve Turizm Bakanlığı, sinema sektörüne toplamda 3 milyon 384 bin lira destek sağladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, destekler, yeni ve nitelikli eserlerin üretimi ile Türk sinemasının gelişimine ve genç sinemacıların sektöre adım atmalarına imkan sağlamayı amaçlıyor.

Bu yılın ilk destekleme kurulunda animasyon, proje geliştirme, kısa film, senaryo ve diyalog yazım ile yerli film gösterimi türünde 904 başvuru değerlendirmeye alındı.

Sinema sektörü ve Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisinden oluşan 8 kişiden oluşan bir kurulca yapılan değerlendirme sonucunda 22 animasyon film yapım projesine 500 bin TL, 8 proje geliştirme tasarımına 510 bin TL, 39 kısa film yapım projesine 580 bin TL , 37 senaryo ve diyalog yazım projesine 444 bin TL ve 10 yerli film gösterim projesine 1 milyon 350 bin TL olmak üzere sinema sektörüne toplam 3 milyon 384 bin Türk Lirası destekte bulunuldu.

Sinema salonlarına ilk destek

Yeni Sinema Kanunu ile sinema salonlarında kendisine yeterince yer bulamayan bağımsız yerli filmlerin sinemaseverlerle buluşturulabilmesi amacıyla “yerli film gösterim desteği” de hayata geçirilmiş oldu.

Bağımsız yerli filmlerin seyirciye ulaşabileceği sinema salonlarının sayısının arttırılmasını hedefleyen Bakanlık, yılın ilk destekleme kurulunda 10 ayrı sinema salonu işletmecisinin 12 ayrı şehirdeki 16 sinema salonuna destek verdi.

Gelecek aylarda da devam edecek sinema destekleri kapsamında, ilk uzun metrajlı kurgu film yapım, uzun metrajlı sinema film yapım, dağıtım ve tanıtım, ortak yapım ve çekim sonrası destek başvuruları mart ayı içerisinde, belgesel film destek başvuruları da nisan ayında değerlendirilerek sonuca bağlanacak.

Bakanlığın destekleme kurul kararının detaylarına “https://sinema.ktb.gov.tr/TR-255308/2020-1-sayili-sinema-destekleme-kurulu-karari-aciklandi.html” adresinden ulaşılabiliyor.

İstanbul Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan sinema sektörüne 3 milyonluk destek

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds