Malum, bu ara gündemimizde sadece ve sadece Coronavirüs var. Çoğumuz bu süreçte işimizden, okulumuzdan ve diğer tüm sosyal alanlarımızdan tümüyle izole olmak, bir anlamda da kendi kendimizi karantina altına almak zorunda kaldık. Sosyal bir varlık olan insan için elbette gün boyu eve tıkılmak, öyle kolay kabul edilecek ya da adapte olunacak bir durum değil. Ama bu durum, iş tempomuzdan dolayı her zaman bir arada olma fırsatı yakalayamadığımız ailemizle, belki de ilk kez bu denli vakit geçirme şansını bize sundu. Uzun zamandır okunmayan kitaplar ya da izlenmeyen filmler için bu vesileyle bir fırsat doğdu.

Virüsle alakalı gelişmeler elbette motivasyonumuzu ara ara olumsuz yönde etkileyebilir; ama karamsar bir şekilde evin içinde öylece oturmak bize yakışmaz, öyle değil mi! Bu süreci fırsatı çevirmek, kendimizi geliştirebilecek sanatsal-kültürel faaliyetlere öncelik tanımak, emin olun hepimize çok iyi gelecektir. Sanatın o umudu pekiştiren, iyileştirici ve güçlendirici yönüne yüzümüzü çevirelim ve gelin bu süreçte ailemizle, sevdiklerimizle bol bol film izleyelim. Bu keyifli sinema günlerine biz de 6 filmlik minik bir listeyle dahil olmak istedik. Şimdiden hepinize iyi seyirler dileriz.

(Evde Kal, kendini karantinaya al!)

Karantina Günlerinde İzlenebilecek 6 Film Önerisi

Ofsayt  (İran – 2006)Offside

İran Sineması’nın en önemli yönetmenlerinden biri olan Cafar Panahi imzasıyla 2006 senesinde vizyona giren Ofsayt filmi, özgün hikayesi, kendine has atmosferi ve elbette attığı oklarla hemen dikkat çekiyor. Filmin merkezinde İran futbol milli takımının bir müsabakasını stadyumdan canlı olarak izlemek isteyen kadınların öyküsü anlatılıyor. Yasalar, İran’da o dönem kadınların futbol maçlarını izlemesini katı biçimde yasaklar. Bu yasağa rağmen kadınlar saçlarını gizleyip yüzlerini boyayarak içeri girmeye çalışırlar. Yer yer kara mizahın sınırlarında dolaşan bu güçlü hikayenin size bu zorlu günlerde umut aşılacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Amadeus  (Fransa – 1984)

Amadeus

1984 yapımı Amadeus hiç tartışmasız dünya sinemasının başyapıtları arasında yer alıyor. Bu özel filmi henüz izleme şansı edinmemişseniz, karantina günlerinizdeki bu boş zamanlarınızda listenize mutlaka dahil etmelisiniz. Murray Abraham’a “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazandıran filminin yönetmen koltuğunda usta isim Milos Forman yer alıyor. Salieri oldukça vasat sayılabilecek bir bestecidir. Kendisine rakip olarak gördüğü Amadeus Mozart ise doğuştan çok özel bir yeteneğe sahiptir.  Salieri tıpkı Mozart gibi olmak için her gün Tanrı’ya yakarır. Bu durum onda yavaş yavaş intikam duygusunu ön plana çıkarır. Klasik müzikten hoşlanıyorsanız ve dönem filmlerine özel bir ilginiz varsa Amadeus’a kesinlikle bir şans verin.

İhtiyarlara Yer Yok  (2007 – ABD)

İhtiyarlara Yer Yok 

Listemize ilginç bir gerilim filmiyle devam edelim. Aynı isimli bir romandan uyarlanan İhtiyarlara Yer Yok, Altın Küre’de dört ayrı dalda yarışmış bir Coen kardeşler filmidir. Javier Bardem hayranlarının favori filmlerinden biri olan bu ilginç film, tam anlamıyla bir “saf gerilim” olarak tanımlanıyor. 1980 senesinde geçen öyküde Moss, geyik avından dönerken Meksika sınırına yakın noktada bir uyuşturucu pazarlığına tanıklık eder. Moss, kanlı sonuçlanan bu pazarlıkta yaralanan birine yardım etmek için saatler sonra olay yerine geri döner. Fakat bu, başını önemli ölçüde belaya sokacak olan Anton Chigurh isimli biriyle tanışmasına neden olacaktır. Filmdeki keskin gerilim sahnelerinden dolayı 15 yaş sınırı uygulanmıştır.

Kelebekler 2018 – (Türkiye)

Kelebekler

Listemize Türkiye yapımı bir filmle devam ediyoruz. Türk Sineması son zamanlarda her ne kadar berbat bir komedi çöplüğünün içinde boğulsa da festivallerde sıyrılan ve kendine bir şekilde alan bulan harika filmler de yok değil. Bunlardan biri olan Kelebek, absürt mizah lezzeti ile size bu bohem günlerde oldukça keyifli anlar sunacaktır. Daha önce Gişe Memuru ve Sarmaşık filmleriyle tanıdığımız Tolga Karaçelik’in yönetmen koltuğunda oturduğu Kelebekler, birbirinden kopuk şekilde yaşamlarını sürdüren üç kardeşin babalarının cenazesi için köyde bir araya gelmeleri ile başlıyor.

Videolara seslendirme işi yapan Kenan, astronot Cemal ve anaokulu öğretmeni olan Suzan, yıllar sonra bu cenaze vesilesiyle yüzleşirler. Babaları köyde, kelebeklerin geldiği vakitte gömülmek istediğini vasiyet eder. Bu nedenle üç kardeş, kelebeklerin köye gelecekleri zamanı beklerken burada vakit geçirmek durumunda kalırlar.

Joker  (2019 – ABD)

Joker

Joker sinema tarihinin en çok bilinen kötü karakterleri arasında kabul görür. Hazır karantina döneminde iken, bu efsanevi maceraya bir de sakin bir kafa ile göz atalım..

Son dönem herkesin dilinde olan Joker filminde başarıyı yakalayamamış bir komedyen olan Arthur Fleck’in öyküsünü görüyoruz. Arthur yalnız ve dışlanmıştır. Buna rağmen birileri ile daima bağ kurma çabası içindedir. Arthur hayatını idame ettirmek için gündüzleri palyaço maskesi takar. Tanık olduğu zorbalıklar onu zaman içinde kimliğinden uzaklaştırır ve başka birine dönüşmesine neden olur.

Joker, aslında sinema severlerin pek de yabancı oldukları bir karakter değil. Film, son Oscar töreninden pek çok ödülle döndü. Aynı zamanda Amerika’da hasılat konusunda da özel bir başarı elde etti.

28 Gün Sonra  (2003 – İngiltere)

28 Gün Sonra 

Madem ki şu aralar virüsle, salgınla, Corona’yla yatıp kalkıyoruz, o halde listeye bir salgın filmi dahil etmemek olmazdı. Bu aralar salgın temalı filmleri daha motive izlemek için önemli bir sebebimiz var. Belki de şu an yaşadığımız duyguların benzerlerini hisseden karakterlerle ekran karşısında özdeşim kurmak istiyoruz. Salgın konusundaki her tür bilgi, bir film vesilesiyle bile olsa bizi heyecanlandırıyor. 28 Gün Sonra bu bağlamda izlenebilecek klasik filmler arasında kabul görüyor.

Filmde kontrol altına alınamayan ölümcül bir virüs tüm İngiltere’yi etkisi altına alır. Virüs, hastalığa bulaşan insanlarda korkunç sonuçlar yaratır. Şempanzeler üzerinden insanlara geçen virüs tüm şehri kaosa çevirir. Hastanede baygın halde bulunan Jim, tam 28 gün sonra uyanır ve olup biten her şeyle tek başına yüzleşmek zorunda kalır.

İstanbul Otelleri

Adana Gezi Rehberi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karantina Günlerinde İzlenebilecek 6 Film Önerisi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds