Seyahat belgeseli, #EvdeKal çağrısına uyduğumuz bugünlerde can sıkıntımızı fazlasıyla giderebilir.

Her gezgin mutlaka gezdiği ve gördüğü yerler hakkında bir şeyler yazmak ister. Ancak gediği yerin güzelliklerini şiir tadında yazmak için profesyonel bir yazar olmak gerekir. Hele bunu bir de belgesel hale getirmek ise başlı başına bir sanatçının yapabileceği bir şeydir.

En İyi 5 Seyahat Belgeseli

Happy People: A Year in the Taiga (2010)

Seyahat belgeseli listemize, Happy People: A Year in the Taiga ile başlasak çok da yanlış olmayacaktır.

İmages Karantina Doneminde Izlenebilecek 5 Seyahat Belgeseli

Yaşadığımız dünyanın en ücra ve gelişmişlikten, teknolojiden mahrum kalan bölgelerinden birisi olan Bakhtia Köyü’nde bütün yaz boyunca oldukça zor geçecek olan kış mevsiminde hayatta kalabilmek için hazırlık yapan avcılar, neredeyse el değmemiş doğada avlanarak, balık tutarak, sebze ve meyve yetiştirerek geçiriyor zamanlarını.

Bölgede oldukça sert geçen bölgede kış mevsimi geldiğinde ise en dünyanın en uç noktasında hayatta kalabilmek için oldukça zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyorlar. Modern çağdan ve bütün teknolojik gelişmelerden uzakta, ilkel ve mütevazi yaşamlarında ise oldukça mutlu bir hayat sürmekteler. Doğadan sadece hayatta kalabilmek için gereken kadar alan insanların envai çeşit hayvan ve bitkiler   sayesinde sürdürdüğü bir hayat anlatılıyor. 2010 yılı yapım tarihini taşıyan belgeseli izledikten sonra doğal yaşamın insanlara yeterli olabileceğini daha güçlü bir şekilde savunacaksınız.

Jiro Dreams of Sushi (2011)

Jiro Dreams of Sushi (2011)

Jiro dokuz yaşında Japon bir çocuk olup Japonya’nın tüm dünyaca tanınan deniz ürünü olan sushi restoranında çalışmaya başlar. Hayatının 80 yılını restoranlarda geçiren ve sushi konusunda dünyaca tanınan bir sanatçı olarak kabul edilen huysuz ve sevimli Jiro, restoranda üretilen her bir tabak için sanatını konuşturmaktadır.

Jiro’nun çalıştığı restoranın sadece 10 bar taburesine sahip olan ve Tokyo’daki bir ofis binasının alt katındaki araba parkının yanına sıkıştırılmış bir yer olması ise belgeseli daha da çekici hale getirmektedir. Bu küçük ve bir köşeye sıkışmış olan restoran dünyanın en iyi sushilerinin servis edildiği kabul edilen 3 Michelin yıldızlı bir yer. Belgeseli izlerken yaşadığınız anda Tokyo’da Sukiyabashi Jiro sushi restoranında olmak için can atacaksınız. Eğer buraya gidip Jiro Usta’nın elinden çıkan muhteşem sushilerden yemek için Tokyo’ya bilet almayı planlıyorsanız önce rezervasyonunuzu yaptırmanız gerekmektedir. Çünkü bu ufacık restoranın en az 1 aylık rezervasyonu her zaman satılmış durumda bulunmaktadır.

Samsara (2011)

Toplamda beş yıllık bir sürede 5 ayrı kıtada çok büyük emeklerle çekilen Samsara adlı belgeselde dünyanın pek çok noktasına seyahat ederek farklı kültürlere ve binlerce çeşitlilikteki dillere rağmen aslında insanların arasında sevgi, merak, hoşgörü gibi ne kadar çok ortak yön olduğuna dikkat çekiliyor. Seslendirme yapılmamış  bir belgesel olan Samsara’da insanların sevgi, şefkat ve bağlanma duygusuna vurgu yapılırken, aslında yaşamın sanıldığı kadar karmaşık olmadığını da hissedeceksiniz.

 

180° South (2010)

İmages 180 South

Kaliforniyalı bir gezgin olan  Doug Tompkins ve Yvon Chouinard’ın Patagonia’ya yaptığı seyahati onların ayak izlerini takip ederek tekrar yaptığı harika bir belgesel. Kimi zaman yakılan kocaman bir kamp ateşi etrafında bol muhabbet ve kahkahaların patladığı görülürken bazen de deniz ve okyanusların çılgın dalgaları arasında gerçekleştirilen sörf seanslarını izleyebilirsiniz. Tamamı neşeli ve kahkahalar içinde çekilmiş olan belgeselde vurgulanmak istenen ana fikir ise ölümcül bir hedef gibi görünen şeylerin aslında ulaşılabilir olduğunu ve bütün bu hedeflerin kendinizle ilişkilendirebileceğinizi göstermek.

Encounters at the End of the World (2007)

İmages Encounters at the End of the World 2007

Dünyamızın en soğuk ve ıssız kıası olarak kabul edilen Antarktika’nın muhteşem manzaralarında insanlığın geçmişte ve günümüzde yaptığı pek çok yanlışı göreceksiniz. Sert iklimi, vahşi yaşamı ve kıtanın yerel insanlarını incelemek için Antarktika’ya yapılan bir seyahatin belgelendiği bu belgesel, eğlenceli gibi görülmesine rağmen en az eğlencesi kadar tüyler ürpertici sahneleri de barındırmaktadır. Komik ve alaycı bir anlatıma sahip olan belgeselde insanlığın kıtaya ve doğal hayata verdiği zarar hakkında da yüzleşme tarzında bir çok röportaj bulunmaktadır.

İstanbul Otelleri

Evden Online Gezilebilecek Müzeler


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karantina Döneminde İzlenebilecek 5 Seyahat Belgeseli

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds