İzmirli sanatseverleri konser, tiyatro ve sergi etkinlikleriyle dopdolu bir hafta bekliyor.

Devlet Opera ve Balesi, “Fındıkkıran” balesini sahneleyecek, İzmir Devlet Tiyatrosu, “Arf Sabiti”, “Türkiye Kayası”, “Kanlı Düğün”, “Annemin Son Çılgınlıkları” ve “Kantocu” oyunlarını sanatseverlerin beğeniye sunacak.

Devlet Senfoni Orkestrası, 11.01.2020 tarihinde  Alexander Anissimov şefliğindeki konserde keman solisti Alexander Markov’u izleyici ile buluşturacak.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’ndeki (AASSM) konserde, Vieuxtemps ve Çaykovski’nin eserleri seslendirilerek sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

İzmir Devlet Opera ve Balesi, 13 Ocak’ta Bornova Kültür ve Sanat Merkezi’nde Çaykovski’nin “Fındıkkıran” balesi ile sahne alacak.

Şef İbrahim Yazıcı yönetiminde, Mehmet Balkan’ın koreografisiyle hazırlanan eserde, yılbaşı partisinde 11 yaşındaki kız çocuğuna hediye edilen “Fındıkkıran” adlı bebeğin prense dönüşmesinin anlatıldığı ve esrin Aslı Çilek, Burcu Olguner, Boğaçhan Bozcaada ve Dolun Doyran tarafından sahnelenecek olması İzmir seyircisinde oldukça fazla heyecan yarattı.

İzmir’de haftanın kültür sanat etkinlik programı;

Tiyatro Etkinlikleri

İzmir Devlet Tiyatrosu, 2020 etkinlikleri kapsamında Konak Sahnesi’nde yarın ve 11 Ocak’ta, “Arf Sabiti”, 14 ve 15 Ocak’ta “Türkiye Kayası” adlı oyunları izleyicisiyle buluşturacak.

Dünyaca ünlü Türk matematikçi Cahit Arf’ın hayatından kesitlerin yer aldığı oyunun yazarı Feraye Şahin olup eserin yönetmenliği Sadık Yağcı tarafından yapılmaktadır.

Fehime Seven tarafından yazılıp Seval Erözmen Kip tarafından yönetilen “Türkiye Kayası” adlı oyun, Bulgarstan göçmeni bir ailenin Türkiye’deki öyküsünü anlatmaktadır.

Karşıyaka Sahnesi’nde bugün ve 11 Ocak’ta seyircisiyle buluşacak Federico Garcia Lorca’nın “Kanlı Düğün” adlı şiirsel tragedyasının rejisörlüğünü Bozkurt Kuruç üstleniyor.

Aynı sahnede 15 ve 16 Ocak’ta “Annemin Son Çılgınlıkları” adlı oyun İzmir’li tiyatroseverlerin karşısına çıkacak.

Annesi alzaymır hastası olan Dot’un mücadelesinin konu edildiği eserde, yazar Julie Jensen olup Türkçeleştirmesi Ekin Tunçay Turan trafından yapılmıştır.  Eserin rejisörlüğü Bengisu Gürbüzer Doğru tarafından gerçekleştirilmektedir.

Bornova Kültür Merkezi Bozkurt Kuruç Sahnesi’nde bugün, 11 ve 14 Ocak’ta “Kantocu” adlı oyun sahnelenecek.

Ünlü Türk Tiyatrocusu Haldun Dorman tarafından kaleme alınan eserde Milli Mücadele yıllarında İstanbul gece hayatındaki Verjin’in hikayesi anlatılmaktadır.

Sabri Özmener’in yönettiği Kantocu’nun besteleri ise Serpil Günseli  tarafından yapılmıştır.

Sergi Etkinlikleri

AASSM’de 7 Ocak’ta açılan ve 30 Mart’a kadar ziyaret edilebilecek ola “Gelecek için Karikatürler” adlı sergide, uluslararası sanatçıların iklim krizini yorumladığı 100 eser yer alıyor. İlki Almanya’nın Dortmund şehrinde açılan ve dünyada pek çok ülkeyi  gezmesi planlanan sergide, 5 kıta ve 35 ülkeden sanatçıların eserleri bulunuyor.

AASSM’de 15 Ocak’ta ressam Hasan Rastgeldi’nin 50 yıllık sanat birikiminden oluşan “Kökler” adlı sergi ziyarete açılacak. Sergide , Rastgeldi’nin ilk resimlerinin Devlet Resim ve Heykel Sergisi’ne kabul edildiği 1970’ten bugüne uzanan örnekler yer almaktadır.

İzmir Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzmir'de haftanın kültür sanat etkinlikleri

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds