İstanbul bu hafta boyunca, birbirinden farklı etkinliklerle yerli ve yabancı sanatçıların katıldığı konser, sergi, tiyatro ve performanslara ev sahipliği yapacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatrolarında bu hafta birçok oyun tiyatroseverlerle buluşacak.

Açıklanan program kapsamında, 12-15 Şubat’ta Lübnan iç savaşında geçen; tragedya, mitoloji ve 20. yüzyılın ikinci yarısında yaşanan, en önemli politik ve sıcak mücadelelerin coğrafyası olan Orta Doğu’nun yakın tarihini iç içe geçirerek anlatan “Yangınlar” Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde sanatseverlerle buluşurken, iki dünya savaşı arasında yazdığı komedilerle, İngiliz mizahının aranan kalemlerinden biri olmayı başaran Noel Coward’ın kaleme aldığı “Ben Çağırmadım” adlı oyunu Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde, Fransız bulvar tiyatrosunun öncülerinden aktör, yazar ve yönetmen Jacques Deval’in 1933’te yazdığı komedi “Şahane Züğürtler” oyunu ise Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde sanatseverler tarafından izlenebilecek.

Aynı tarihler arasında Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde ilişkilerde ideali arama uğraşını mercek altına alan “Matruşka”, Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde Nezihe Meriç’in yazdığı “Çin Sabahta”, Ümraniye Sahnesi’nde modern İspanyol tiyatrosunun en önemli temsilcilerinden Jose Sanchis Sinisterra’nın kaleme aldığı  “Ay, Caramela!”, Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde modernizmin tiyatrodaki kurucusu Henrik Ibsen’in yazdığı “Nora- Bir Bebek Evi” ve Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde kadın erkek rolleri, toplumsal kurallar ve bu kurallar çerçevesinde biçimlenen insan ilişkilerinin tartışmaya açıldığı “Kahvede Şenlik Var” adlı oyunlar sahne alacak.

Amerikan toplumunun vitrininde sunulan kutsal aile kavramının irdelendiği “Vahşi Batı” da 13,14 ve 15 Şubat’ta Sultangazi Hoca Ahmet Yesevi Sahnesi’nde tiyatroseverlerin beğenisinde olacak.

İBB Şehir Tiyatroları çocuk izleyizileri de unutmadı. Çocuk oyunlarında  bu hafta 13 ve 14 Şubat’ta “Bir Gün Ayakkabımın Teki” Kağıthane Küçük Kemal Çocuk Tiyatro Sahnesi’nde, “Karagöz Çiftlik Bekçisi” Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Çocuk Tiyatro Sahnesi’nde minik izleyicilere keyifli anlar yaşatacak.

“Harikalar Mutfağı” isimli oyunun Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde sergileneceği 16 Şubat’ta ayrıca “Rüya” Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde, “Bir Kümes Hikayesi” Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde, “Yaşayan Sayfalar” Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde, “Benim Güzel Pabuçlarım” Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde, “Bisküvi Adam” Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde, “Palyaço Prens” Ümraniye Sahnesi’nde, “Yaşasın Barış” Sultangazi Hoca Ahmet Yesevi Sahnesi’nde, “Üzgün Ağaçlar Ülkesi” da Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde izleyici ile buluşacak.

Devlet Tiyatroları

İstanbul Devlet Tiyatrosunda ise Ömer F. Oyal’ın yazdığı “Uçmak- Hezarfen Ahmet Çelebi” Mecidiyeköy Büyük Sahne’de, Bülent Usta’nın yazıp Ali Atilla Şendil’in yönettiği “Bay Z” Mecidiyeköy Stüdyo Sahne’de, Mark Brown’un Jules Verne’in aynı adlı eserinden uyarladığı “80 Günde Devr-i Alem” Üsküdar Tekel Sahnesi’nde11-16 Şubat’ta sahne alacak.

Alain Badiou’nun yazdığı “Filozof Ahmed” 11-15 Şubat’ta Üsküdar Stüdyo Sahne’ye; Sait Faik Abasıyanık’ın yazdığı ve izleyiciyi onun gözünden İstanbul’u anlamaya davet eden”Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye” 13-15 Şubat’ta, 1980 yılının en karışık günlerinde Gaziantep’te bir sazda çalışan kadınların zamana ayak uydurmaya çalışmalarının hikayesini anlatan “Sonbahara Son Güller (Pazar Okumaları) 16 Şubat’ta Garibaldi Salon 2’ye konuk olacak.

Çocuk oyunu “Turta Girmemiş Orman” 13,14 ve 15 Şubat’ta  Küçükçekmese CKSM Sahnesi’nde, yine çocuk oyunu “Papağan Kaçtı” ise 14,15 ve 16 Şubat’ta Zeytinburnu Sahnesi’nde minik izleyicilerini konuk edecek.

Sahne sanatları ve konserler

Kafka’nın ünlü eseri “Dava”nın, üzerinden yıllar geçse de yeniden açılacağı “Joseph K.”, 11 Şubat’ta DasDas Sahne’de oynanacak.

DasDas’ın ilk müzikli oyunu “Ben Varım”, 12 ve 13 Şubat’ta DasDas Sahne’de tiyatroseverlerle buluşacak.

Usta perküsyonist ve ritim ustası Okay Temiz 81’inci doğum gününü, 11 Şubat’ta CRR’de kutlayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda 12 Şubat’ta Genel Sanat Yönetmeni Cem Mansur’un yöneteceği “Amadeus Fan Club” başlıklı bir konser etkinliği gerçekleştirilecek.

Dünyanın en köklü orkestralarından English Chamber Orchestra (İngiliz Oda Orkestrası) 13 Şubat’ta İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda müzikseverlerle buluşacak.

Yapı Kredi Bomontiada, 12 Şubat tarihinde “hangardz” topluluğunun UNESCO’nun yok olmaya yüz tutmuş diller listesine dahil olan Batı Ermenicesi ile sergilediği “Mer Çunetsadzı İrarmov Kıdnenk – Bizde olmayanı, birbirimizde bulalım” performansına ev sahipliği yapacak.

Fadik Sevin Atasoy’un yazıp oynadığı, Erdal Beşikçioğlu’nun yönettiği MUSE 11 Şubat’ta da Zorlu PSM’de sahnelenecek.

Vestel Gururla Yerli Konserleri kapsamında 11 Şubat’ta Emel Sayın, 14 Şubat’ta Ajda Pekkan Zorlu PSM’de sahne alacak.

Grammy Ödüllü Gipsy Kings, “Gipsy Kings by Andre Reyes” projesiyle 16 Şubat’ta Zorlu PSM’ye konuk olacak.

Şef Tarık Kemancı yönetimindeki Keman İstanbul Orkestrası 14 Şubat’ta Yeşilçam’ın unutulmaz şarkılarını Göktürk Gençlik ve Kültür Sanat Merkezi’nde müzikseverlerle buluşturacak.

Zeytinburnu Belediyesi kültür sanat etkinlikleri kapsamında 11 Şubat’ta İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu, 13 Şubat’ta Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu konser verecek.

Sergi, fuar ve paneller

10 Şubat’ta Tünel Sanat Galerisi’nde Handan Akarsu’nun “Artıeksisıfır” Resim Sergisi resimseverlerin beğenisine sunulacak.

Duvarları Olmayan Müze dijital sanat platformunun dördüncü sergisi “Varmak Üzere” kapsamında. 11 Şubat’ta Pera Müzesi’nde gerçekleşecek lansmanda, sanat kurumlarının erişimi artırmak için dijital teknolojiyi nasıl kullandıklarının yanı sıra sanatın daha erişilebilir hale nasıl getirilebileceği konuşulacak.

Figen Batı, yedinci kişisel sergisi “Transformasyon” ile 12- 29 Şubat’ta Sevil Dolmacı Art Gallery’de sanatseverlerle buluşacak.

İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Galerisi (İKÜSAG), sanat sezonunun dördüncü sergisinde, Afrikalı albinoların portrelerinin yer aldığı “Kara Kıtanın Beyaz Çocukları” seçkisine ev sahipliği yapacak. Ödüllü Türk foto muhabir Bünyamin Aygün’ün Tanzanya’da çektiği fotoğraflardan oluşan sergi, 12 Şubat’ta, İKÜ Ataköy yerleşkesinde sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

6. Üsküdar Kitap Fuarı ve 7. Uluslararası CNR Kitap Fuarı ise 16 Şubat’a kadar kitapseverleri ağırlamaya devam edecek.

 

İstanbul Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul'da haftanın kültür sanat programı dolu dolu

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds