Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığınca Ara Güler Müzesi ile Arşiv ve Araştırma Merkezi iş birliği yapılarak 2018’de vefat eden dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı ve muhabiri Ara Güler’in ölümsüz eserlerini dünyanın önemli sanat kentlerine taşımak ve sanatseverlerle buluşturmak üzere gerçekleştirilen “Ara Güler Fotoğraf Sergisi’nin” bir sonraki  durağı İtalyanın başkenti Roma olacak.

Cumhurbaşkanlığınca düzenlenen ve 2019 Nisan ayında  dünyayı dolaşmaya başlayan “Ara Güler Fotoğraf Sergisi”, bu akşam Trastevere Müzesi’nde açılış töreniyle kapılarını Romalı sanatseverlere açacak.

Daha önce Londra, Paris, Kyoto ve New York’da gerçekleştirilen etkinliklerin ardından 5’inci durağı olan Roma’daki serginin açılış töreni öncesinde, sergi için basın toplantısı ve özel basın turu yapıldı.

“Ara Güler olağanüstü bir Türk fotoğrafçısı”

Roma Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Başkanı Maria Vittoria Marini Clarelli, gerçekleştirilen basın toplantısında yaptığı konuşmasında, Ara Güler’in olağanüstü bir Türk fotoğrafçısı olduğunu söyledi.

Serginin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkürlerini sunan  Clarelli, İstanbul ve Roma’nın, bir dönem Roma İmparatorluğu’nun iki önemli kenti olduğunu anımsattı.

Clarelli yaptığı açıklamada, Romalıların, dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in objektifinden hazırlanan sergiyle İtalya’ya çok da uzak olmayan 50’lerin ve 60’ların İstanbul’unu, aynı zamanda kültür ve siyaset dünyasında önemli bir yer kaplayan şahsiyetlerin portrelerini görme fırsatı bulacaklarını vurguladı.

Ara Güler Fotoğraf Sergisi Roma'da açıldı

“İstanbul ve Roma arasında her zaman çok kuvvetli bağlar oldu”

Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Murat Salim Esenli, basın tanıtımının ardından açıklamalarda bulundu.

Roma’da ülkemizin tanıtılması için muhtelif kültürel faaliyetleri çok yoğun şekilde yaptıklarını belirten Esenli, “Ara Güler Sergisi, bu kültürel faaliyetler içerisinde apayrı bir boyuttadır. Öncelikle Ara Güler’i rahmetle anıyoruz. Kendisi tam bir İstanbul aşığıydı.Hem tarihsel boyutta hem de  günümüzde, İstanbul ve Roma arasında çok kuvvetli bağlar oldu. İstanbul’u, Güler’in fotoğraf açısıyla Roma’ya getiriyoruz ve böylelikle zaten mevcut olan İstanbul farkındalığına ayrı bir perspektif getiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Esenli, böyle bir serginin düzenlenmesinde başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere emeği geçenlere teşekkürlerini iletirken, “Bizim açımızdan Ara Güler’in eserlerinden oluşan sergi hem kültürel boyutta ciddi bir hamle hem de ülkemize turist çekmek istediğimiz bu dönemde çok önemli bir vasıta olarak görülmektedir.” dedi.

Ara Güler Fotoğraf Sergisi Roma'da açıldı

– “Hayran hayran fotoğraflara bakıyorlar”

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Üyesi Fecir Alptekin de Ara Güler’in 2018’in sonunda hayatını kaybettikten sonra söz konusu sergiyi yapmaya karar verdiklerini anlattı.

Sergiyi, Ara Güler’in anısını yaşatmak, ölümsüz eserlerini dünyanın önemli kentlerine taşımak üzere yaptıklarını, ve bu doğrultuda ilk sergiyi de Londra’da açtıklarını anımsatan Alptekin, şöyle devam etti:

“Fotoğraf sergisi açıldığı hafta Londra gibi kültür-sanat aktivitelerinin çok yoğun olduğu bir yerde, o hafta sonunun gidilecek en iyi 10 kültür-sanat etkinliği arasına seçildi. Ardından Paris, Kyoto ve New York’ta sanatseverler ile buluştu. Buradaki sergiler, Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle açıldı ki bu serginin gerçekleşmesi de kendisinin talimatlarıyla oldu. 2015’te Ara Güler, Cumhurbaşkanımızın da fotoğraflarını çekmişti.”

Alptekin, Romalıların sergiye farklı gözle baktığını belirterek, “Romalılar daha ilk sabahtan itibaren sergiye yoğun ilgi gösterdi. Diğer 4 şehirde de çok yoğun iletişimimiz ve ziyaretçilerimiz oldu ama buraya gelenler, uzman soruları sormaya başladılar. Rönesans’ın ülkesindeyiz ve Roma’da sokaktan geçenler bile sergi salonuna girdiğinde, başka bir gözle sorularını yöneltiyor. Şunu da hissettim; sanırım hepsi İstanbul’un 50’lerden ve 60’lardan fotoğraflarına bakarken, ruhen duygusal olarak ortak bir benzerlik görüyor. Hayran hayran fotoğraflara bakıyorlar.” diye konuştu.

Ara Güler Fotoğraf Sergisi Roma'da açıldı

Güler’in portrelerinin çok ünlü olduğunu vurgulayan Alptekin, “Sanat ve siyaset dünyasından birçok önemli ismin portre fotoğrafını çekmişti. İtalyanlardan da Sophia Loren, Federico Fellini, Bernardo Bertolucci, Antonio Tabucchi gibi bir çok ünlünün portreleri var. Bunlar da İtalyanların sergiye olan ilgisini çok etkiliyor.” dedi.

Alptekin, bu akşam serginin resmi açılışının yapılacağını belirterek, “Roma, çok fazla turist alan bir şehir. Trastevere Müzesi, tarihi kent merkezinin göbeğinde yer alıyor. Sanırım, sona yaklaşırken, Roma çok başarılı duraklardan biri olacak.” ifadelerini kullandı.

Sergi, 30 Ocak-3 Mayıs’ta görülebilecek

Doğuş Grubu Sanat Danışmanı Çağla Saraç, serginin 30 ocak ile 3 Mayıs tarihleri arasında gezilebileceğini dile getirerek, “Doğuş Grubu olarak Ara Bey’le, Ara Güler Müzesi ve Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezinin kurulması yönünde adımlarımızı atmıştık. Geçen 3 senede de bunları gerçekleştirdik. Hem Ara Güler Müzesi açıldı kendisinin sağlığında hem de araştırma merkezinde çalışmalarımız halen devam etmektedir.” diye konuştu.

Ana eksenini, Ara Güler’in 1950’lere dayanan İstanbul fotoğraflarının oluşturduğu sergide, Dustin Hoffman’dan Federico Fellini’ye, Pablo Picasso’dan Salvador Dali’ye, Brgitte Bardot’dan Sophia Loren’e uzanan portreler seçkisi de yer alıyor.

Sergi, 30 Ocak-3 Mayıs’ta tarihi Trastevere Müzesi’nde sanatveserlerin beğenisine sunulacaktır.

Roma Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara Güler Fotoğraf Sergisi Roma'da açıldı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds