Türkiye’nin en büyük yüz ölçümüne sahip, bozkırlar içerisinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan, Anadolu’nun en eski yerleşim birimlerinden biri haline gelen Konya’nın tarihi yerleri de fazlasıyla mevcut durumda. Merkezinde, ilçelerinde ve çevresinde yer alan birçok tarihi mekana göz atmak, tarih ve doğa ile baş başa kalmak istemez misiniz?

Mevlana Türbesi

Konya Mevlana Türbesi

Kültür Turizmi anlamında Konya’nın tarihi yerleri denildiğinde, şehrin en büyük simgesi olan Mevlana’yı anmadan geçmek tabii ki de olmaz. Günümüzde müze olarak kullanılan Mevlana Türbesi, bir Selçuklu şaheseri olarak bugünlere kadar gelmeyi başarmış durumda. Kubbenin altında yatan Mevlana ve Sultan Veled, Mevlana Türbesi’ni daha anlamlı kılıyor. Son yıllarda türbenin hemen yanında bulunan ağaçlar zaman zaman kesilip görünüm bozulsa da, Mevlana Türbesi önemini hala koruyor. Konya’nın merkezinde bulunan türbe yaz aylarında 09.00 ile 19.00’da, kış aylarında ise 09.00 ile 16.45 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Türbe, haftanın her günü ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebiliyor.

Konya Etnografya Müzesi

Konya Etnografya Müzesi

1975 yılında hizmete açılan Konya Etnografya Müzesi, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait olan farklı boyutlardaki madeni anahtarlardan kahve takımlarına kadar değerli çok sayıda tarihi eşyayı barındırıyor. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait olan çok sayıda değerli, dokunmuş halıların da bulunduğu müzede tarihe ışık tutmayı sağlayacak çok sayıda eşya bulunuyor. Kadın giysilerinden kadın süs eşyalarına, Türk işi tekniklerle bohça, uçkur, yatak ve yastık takımları, Konya Etnografya Müzesi’nde görülebilecek değerli eşyalar olarak biliniyor. Konya Etnografya Müzesi’ne Pazartesi günleri dışında haftanın her günü giriş yapılabiliyor. Yaz aylarında 09.00 ile 18.40, kış aylarında ise 09.00 ile 16.40 saatleri arasında açık olan müzeye girişler ise ücretsiz.

Sille Köyü

Sille Köyü

Merkeze 8 kilometre uzaklığı bulunan Sille Köyü, tarihe ışık tutacak değerlere sahip olan bir lokasyon olarak biliniyor. Roma döneminde Kral Yolu üzerinde bulunan yerleşim mekanı, 3000 yıllık bir geçmişe sahip. Selçuklu Devleti’nin Anadolu topraklarında artan hakimiyeti neticesinde Sille, Konya’da yaşamakta olan gayrimüslimleri ağırlayan bir şehirdir. Haçlı ordusunun üstünlüğü ele almasının ardından ise burada yaşayan birçok Rum, İstanbul’a göç etmeye başlar.

Selçuklu dönemindeki popülerliğini Haçlı istilasının ardından kaybetmeye başlayan Sille, Peçenek Türkleri’nin bölgeye gelmeye başlamasıyla tekrardan değerli bir yer haline gelmeye başlar. Sonrasında da Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetine geçen Sille, 1923 yılına kadar gayrimüslimleri ağırlamaya yine devam eder. Yapılan nüfus mübadelesi neticesinde ise, bölgeye yaşayan Hristiyan topluluk Yunanistan’a göç eder.

İki paragrafa sığdırılmaya çalışılan bu tarih, gidip çıplak gözle görebileceğiniz en anlamlı yerlerden biri. Sille’ye uğramışken, meşhur mağaralarını, barajını ve Aya Elena Kilisesi’ni görmeden gelmeyin.

Yerköprü Şelalesi

Yerköprü Şelalesi

Göksu adıyla da bilinen Yerköprü Şelalesi, özellikle boğucu yaz aylarında Konya halkının sık sık tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Tarihi sıralamada diğer örneklere nazaran geride kalsa da, yaz aylarının sıcaklığı Göksu Şelalesi ile Konyalıların hafızasından siliniyor. Muhteşem bir görsel şölenin yanı sıra keyifli bir hafta sonu kaçamağı için, Yerköprü Şelalesi mutlaka uğranılması gereken bir nokta.

Konya’ya yaklaşık 110 kilometre uzaklığı bulunan Hadim ilçesinde sınırlarında yer alan bu şelale, İç Anadolu’nun kavurucu sıcaklıklarından kaçmak isteyen vatandaşların ilk tercih noktası oluyor. Tatil bölgelerine gitmeye üşeniyor musunuz? Kısa süreli, ama keyifli bir hafta sonu kaçamağı mı yapmak istiyorsunuz? O zaman sizin için en doğru adres, Yerköprü Şelalesi.

Nasreddin Hoca Türbesi

Nasreddin Hoca Türbesi

Güldürürken düşündürme” kavramının yaratıcısı, büyük mizah ustası ve filozof Nasreddin Hoca, Konya’da Mevlana gibi simge isimlerin başında geliyor. Tüm dünyaya “Akşehir” ismini duyurmayı başaran Nasreddin Hoca’nın ölümsüzleştirildiği türbe, Konya’ya gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından sık sık ziyaret ediliyor. Akşehir’de bulunan türbe günümüze kadar belirli aralıklarla onarımlardan geçerek son görüntüsüne kavuşmuş durumda.

Yaklaşık 2 saatlik bir seyahat sonucunda, Konya’dan Akşehir’e gelebilir ve Nasreddin Hoca Türbesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Konya’nın tarihi yerleri ve mekanları denildiğinde Mevlana’nın ardından Nasreddin Hoca’nın türbesini görmeden dönmek de olmaz. Türbede, Nasreddin Hoca’nın ölüm yılı olan 1284 ibaresini görmek de mümkün. Geçmişi Neolitik döneme kadar uzanan Akşehir’i görmek, Nasreddin Hoca Türbesi’ni ziyaret etmek Kültür Turizmi anlamında yapılabilecek en anlamlı tecrübelerden biri olacaktır.

Ek Bilgi: Türbe ayrıca, 2008 yılında “Avrupalı Seçkin Destinasyonlar” yarışmasında da finale kadar gelmeyi başardı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
1
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
Arda Çağatay Genç
1995 doğumlu, doğma büyüme İstanbullu. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra, BuTatilde.com'da Genel Yayın Yönetmenliği yapıyor.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konya'nın Tarihi Yerlerini Gezmeye Ne Dersiniz?

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları