118
86 Paylaşım, 118 Beğeni

Yazı Oluştur

Hayalet  Köy : KAYAKÖY (Levissi)

Kayaköy,  Likya Uygarlığı’nın yerleşim yeri üzerine kurulmuş bir Rum kenti. Tarihi adı Levissi. Türkler ise taşlıköy diyorlarmış.Ticari ve sosyal anlamda gelişmiş ve 20.yy’a kadar 25 bin kişinin yaşamış olduğu büyük bir yer. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Türkiye – Yunanistan arasında yapılan anlaşmayla buradaki Rumlar ve Batı Trakya’daki Türkler yer değiştirmiş. Trakya’dan göçen Türklerin bir kısmı buraya yerleştirilmiş.1923 yılında mübadele ile gelen Türkler buradaki yaşama uyum sağlayamamış ve onlarda kenti terk etmişler. Önce Likyalılar sonra Rumlar ve son olarak Türkler şehri terketmişler. Burada 3500 konut, kilise, şapel ve sanat atölyeleri var.  Yukarı doğru çıkarken çok kaygan taşlar ve kayalar mevcut. Şehrin sürekli terk ediliyor olması da bundan sebep bence 🙂 Çıkarken çok dikkatli olmak gerekiyor özellikle parmak arası terliklerle çıkmaya çalışıyorsanız aşağı yuvarlanmanız ya da ayağınızın kayması an meselesi 🙂 Yukarı çıkarken ayrı inerken ayrı akrobasi yapıyorsunuz. Gezinin sonunda akrobat adayı olmaya karar verdim açıkçası 🙂

KAYAKÖY - HAYALET KÖY - MUĞLA - KARMYLASSOS GHOST TOWN 3Köyün popüler kültüre de yansıması bulunmaktadır.. Avusturyalı aktör Russell Crowe, Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan ile birlikte oynadığı The Water Diviner (Son Umut) adlı filmin son sahnelerini kayaköy’de çekilmiştir. Kayaköy, UNESCO tarafından Dünya Dostluk ve Barış Köyü olarak kabul ediliyor.

KAYAKÖY - HAYALET KÖY - MUĞLA - KARMYLASSOS GHOST TOWN 4

Kayaköy hakkında ipuçları: 

Fethiye’ye ulaştıktan sonra, Ölüdeniz yolundan Hisarönü’ne geldiğinizde karşınıza çıkacak olan “Karymlassos” tabelasını izleyin. Bu tabeladan 5 kilometre sonra Kayaköy’ün ilk yapılarına ulaşacaksınız. Bir diğer alternatif, Fethiye Kalesi’nin arkasından, güneye doğru 7 km ilerleyerek, dağ yolundan bağlantı sağlamak. Kayaköy’e ulaşırken çamlık yollar ve mükemmel manzaralar göreceksiniz. Bu yüzden gidiş ve dönüşte aynı yolu kullanmanızı değil de, her iki yolu da denemenizi tavsiye ederim. Mesela gidişte ilk yol güzergahını, dönüşte ikinci önerdiğim yolu tercih edebilirsiniz.

Giriş ücretleri dönemsel olarak değişebiliyor, Müzekart geçerli. Müzekartınız yoksa girişte ücret ve kimliğinizi bırakıyorsunuz, siz gezinizi yaparken kolayca kartınızı hazırlıyorlar. Çıktığınızda kartınız şıp diye hazır oluyor :).

Bu hayalet şehir mutlaka gezip görün derim.

Yazı Oluştur

Bu tip gezilerimi anlık takip etmek için @aylinselyasam adlı Instagram hesabından takip edebilirsiniz. 

Mutlu tatiller dilerim 🙂

AYLİN SOYER


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

118
86 Paylaşım, 118 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
58
Harika
Hahaha Hahaha
1
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
1
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
33
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
aylinselyasam
3S Kuralı : Spor + Seyahat + Sağlık = Aylinselyasam 💙

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KAYAKÖY - HAYALET KÖY - MUĞLA - KARMYLASSOS GHOST TOWN

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları