51
72 Paylaşım, 51 Beğeni

#EvdeKal çağrısına uyduğumuz bu dönemlerde, önereceğimiz 10 spor filmi ile keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Çin’den tüm Dünya’ya yayılan ve küresel bir salgın hâlini alan Covid-19 sonrası spor organizasyonları da bir bir ertelenmeye veya iptal edilmeye başladı. Bu halkanın sonuncusu ve belki en önemlisi ise, tarihin en eski uluslararası spor organizasyonu olan Olimpiyatlar oldu. 24 Temmuz – 9 Ağustos 2020 tarihleri arasında Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenmesi planlanan Olimpiyatlar, malum salgından dolayı ileri bir tarihe ertelendi.

Umudumuz, söz konusu tarihlerde salgının hem ülkemizde hem de tüm Dünya’da etkisini yitirip kaybolması. Gel gelelim dört yılda bir kere televizyonu karşısında Olimpiyatları izlemekten zevk alanlar biraz daha beklemek durumunda kalacak. Özellikle spor aktivitelerine ilgi duyanlar için değerlendirmek isteyebilecekleri bir film listesi yapmak istedik. İster şimdi isterseniz de yaz ortasında Olimpiyatlar yerine ekranınıza bu filmlerden birini, bir kısmını veya tümünü taşımak isteyebilirsiniz…

Karantina Günlerinde İzleyebileceğiniz 10 Spor Filmi

Lagaan: Once Upon a Time in India / Dangal

Karantina Günlerinde İzlenebilecek 10 Spor Filmi 1

Bir Aamir Khan filmi olan Lagaan ile yine yapımcıları arasında Khan’ın bulunduğu Dangal’ı birlikte sunmak istiyoruz. Her iki yapımda onlarca festivalde büyük beğeni topladı, eleştirmenlerden tam not aldı ve uluslararası ödüllere aday gösterildi, çoğu ödülün de sahibi oldu. Lagaan, 1800’lü yılların sonunda geçen bir film ve oldukça da keyifli. Bugüne dek hiç Bollywood filmi izlememiş birisi varsa, bu filmle beraber fikrinin değişeceği görüşündeyiz. Dangal ise sporda klişeleri yıkan bir baba ve kız öyküsünü ekrana taşıyor. Her ikisi de ideal birer spor filmi…

The Jesse Owens Story

Karantina Günlerinde İzlenebilecek 10 Spor Filmi 2

The Jesse Owens Story, bir biyografi olarak listemizde ikinci sırayı uygun gördüğümüz bir Amerikan yapımı film. Dört kez Olimpiyat’ta altın madalyayı ülkesine götürmeyi başaran Jesse Owens’ın hayatından bir kesiti ekrana taşıyor.

Bagger Vance Efsanesi

Karantina Günlerinde İzlenebilecek 10 Spor Filmi 3

Dram ve sporu harmanlamış bir film olan Bagger Vance Efsanesi, 2000 yapımı son derece kaliteli bir yapım. Filmin başrollerini Will Smith ile Matt Damon paylaşıyor.

Hayatımın Maçı

Karantina Günlerinde İzlenebilecek 10 Spor Filmi 4

Üçüncü sıraya koyduğumuz Bagger Vance Efsanesi gibi golf sporuyla bağlantılı olan bu yapımda da ünlü oyuncular kamera karşısına geçmiş. Filmin başrolünde Shia LaBeouf varken yönetmenliğini ise Bill Paxton üstlenmiş. Filmin müziklerine özellikle dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Kelebek Gibi Uçar Arı Gibi Sokarım

Karantina Günlerinde İzlenebilecek 10 Spor Filmi 5

1996 tarihli ve orijinal adı When We Were Kings olan yapım bir belgesel niteliği taşıyor ve aynı zamanda da iyi bir spor filmi. Yönetmenliğini Leon Gast’ın yaptığı belgeselde elbette oyuncular yok. Doğrudan Muhammed Ali’yi görebiliyorsunuz. Bu belgeseli izlemek isterseniz, önce bir sonraki sırada bulunan iki filmden birini izlemenizi öneririz.

ÖNERİ: Karantina Günlerinde İzlenebilecek Seyahat Belgeselleri

I am Ali

Karantina Günlerinde İzlenebilecek 10 Spor Filmi 6

2014 tarihli Ben Ali ve 2001 tarihli Ali filmleri arasında net bir ayrım yapmakta zorlandık ve bu yüzden ikisini aynı sırada paylaşmak istedik. Bu iki filmden birini izledikten sonra diğerini de merak edeceğinizi ve en nihayetinde beşinci sıradaki belgesel önerimizi dikkate alacağınızı varsayıyoruz. İki yapım arasındaki temel fark, 2001 tarihli olanın belgesel olması; ancak 2014 tarihli yapım bir film ve listemizde ağırlığı da hissedilmesi gereken bir seçenek. Will Smith, Muhammed Ali’yi gerçekten olabildiğince başarılı bir şekilde canlandırmış.

Milyon Dolarlık Bebek 

Karantina Günlerinde İzlenebilecek 10 Spor Filmi 7

Clint Eastwood tarafından yönetilen 2004 yapımı film, tam dört Oscar birden almıştı. Easwood ayrıca filmde de rol almıştı. Onunla beraber başrolleri paylaşan diğer isimler ise Hilary Swank ve Morgan Freeman olmuştu. Rambo serilerini izlediyseniz ve artık boks içeren filmlerde yeni bir akım beklentisi içine girdiyseniz bu başyapıtı izlenecek filmler listenize almanızı öneriyoruz.

The Football Factory

Karantina Günlerinde İzlenebilecek 10 Spor Filmi 8

Tam anlamıyla sporun ruhunu yansıtmayan The Football Factory, aslında olmaması gerekenleri izleyiciye gösteriyor. 1990’lı ve 2000’li yıllarda sıkça karşılaşılan holiganlık olaylarına farklı bir bakış açısı sunan film, bu alandaki en iyi İngiliz yapımı olarak karşımıza çıkıyor.

ÖNERİ: Gezilebilecek Online Müzeler

Kazanma Sanatı

Karantina Günlerinde İzlenebilecek 10 Spor Filmi 9

Orijinal ismi Moneyball olan filmin başrolünde Brad Pitti’i görüyoruz. Bennett Miller tarafından yönetilen 2011 yapımı eser, birçok dalda hem Oscar hem de Altın Küre için aday gösterilmişti. Aynı isimli kitaptan uyarlanan filmde, elindeki sınırlı bütçeye rağmen büyük işler başaran Billy Beane ve başında olduğu beyzbol takımının serüveni gösteriliyor.

Coach Carter

Karantina Günlerinde İzlenebilecek 10 Spor Filmi 10

Listemizde son olarak paylaşmak istediğimiz film ise Thomas Carter tarafından yönetilen 2005 yapımı Coach Carter. 2000’li ve 2010’lu yılların birçok filminde başarıyla oynayan Samuel L. Jackson, bu filmdeki başrol performansıyla da birçok ödüle aday gösterildi ve çoğunun da sahibi oldu. Film, Ken Carter isimli bir basketbol koçunun gerçek hayat öyküsünü izleyiciye ulaştırıyor. Beklenmedik sonların her zaman mümkün olduğunu gösteren ve ailecek izlenebilecek kalitede iyi bir film.

Bonus 1: Niyazi Gül Dörtnala

Niyazi Gül Dörtnala, bonus olarak sunmak istediğimiz yerli bir yapım. Aslında bir spor filmi değil; ancak iyi bir komedi. 2015 yapımı filmin yönetmeni Hakal Algül. Bir Ata Demirer klasiği sayılabilecek filmde Demet Akbağ, Şebnem Bozokulu ve Levent Ülgen gibi isimler yer alıyor.

Bonus 2: Münih

Steven Spielberg imzalı 2006 yapımı film, 1972 Münih Olimpiyatları çerçevesinde gerçekleşen bir konuyu ele alıyor. Spor filmi denilemez; ancak aksiyon tutkunlarını cezbedeceğine eminiz. Bu yüzden de çok yoğun ses getirmiş bu yapımı ilk sıraya koymak istedik.

Karantinada İzlenebilecek 6 Film Önerisi

İstanbul’un En İyi Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

51
72 Paylaşım, 51 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
0
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karantina Günlerinde İzlenebilecek 10 Spor Filmi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları