Kalkan gezi rehberinde, Antalya’nın en sevimli tatil beldelerinden birini sizler için derledik.

Kalkan, Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı olan hoş bir tatil beldesidir. Özellikle yaz aylarında başta İngiltere olmak üzere birçok ülkeden ziyaretçiler, Kalkan’a sık sık gelmektedir. Hoş, küçük bir tatil beldesi olarak nitelendirilmesinin yanı sıra bölge aslında fazlasıyla gelişmiştir.

Birçok tarihi ve kültürel mirası da barındırmasıyla kültür turizmi anlamında da ön plana çıkan Kalkan gezi rehberini hazırlarken, bu unsuru da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Eğer tatilinizi sadece deniz, kum ve güneş ile değil; aynı zamanda kültürel bir gezinti ile birleştirmek istiyorsanız Kalkan kesinlikle hayallerinize kavuşmanızı sağlayacak.

Kalkan Gezi Rehberi 1

Antik kentleri, plajları ve doğal güzellikleri ile unutulmaz bir tatil deneyimi vaat eden bölgede, huzurlu bir kafa dinleme seansı gerçekleştirmeniz mümkün hale geliyor.

Kalkan Gezi Rehberi

Kaputaş Plajı

Kalkan Gezi Rehberi 2

Sadece Kalkan’ın değil, Türkiye’nin de en meşhur plajlarının başında gelen Kaputaş Plajı, elmas gibi parlayan denizi ile ziyaretçileri buraya davet ediyor. Havadan enfes görünümü ile resmen düşman çatlatan plaja inildiği zaman da, huzura kavuşma hissiniz olacaktır.

Kalkan Gezi Rehberi 3

İşletmeyi belediyenin üstlendiği günden bu yana plaja girişler ücretsiz oldu. Fakat plaj çevresinde yer alan yeme ve içme mekanlarında elbette ki ücret ödemeniz gerekiyor.

Kalkan Gezi Rehberi 4

Bununla beraber duşlukları kullanmak için de herhangi bir ücret ödemesi gerekmezken, şezlong ve şemsiye kiralamak için cüzi miktarlar ödemelisiniz.

Patara Plajı

Kalkan Gezi Rehberi 5

2020’nin turizm sezonunun Patara Yılı olarak ilan edilmesinin ardından Kalkan’a olan ilgi büyük bir artış gösterdi. Göbeklitepe’nin ardından Patara’nın adının sık sık ön plana çıktığı turizm sezonunda, binlerce ziyaretçi bölgeye adım atıyor.

Kalkan Gezi Rehberi 6

Bu anlamda Patara Antik Kenti kadar Patara Plajı da güzelliği ile ziyaretçileri büyülemeyi sürdürüyor. Kum cinsi ve deniz rengi ile ziyaretçileri kendine hayran bırakan plaja Müzekart sahipleri ücretsiz olarak girebiliyor.

Kalkan Gezi Rehberi 7

Eğer Müzekart sahibi değilseniz, 2019 yılından bu yana da 20 TL ödendiğini bilmeniz gerekiyor.

Göltürkbükü Gezi Rehberi

Kalkan Halk Plajı

Kalkan Gezi Rehberi 8

Hem çakıllı yapısı hem de temiz denizi ile beğeni toplayan Kalkan Halk Plajı, huzurlu bir gün geçirmeniz adına enfes fırsatlar sunuyor.

Kalkan Gezi Rehberi 9

Civarda da gezinebileceğiniz plajın ücretsiz olması da, Kalkan gezi rehberine halk plajını eklemek adına teşvik edici bir unsur oluyor.

Kalkan Gezi Rehberi 10

Mavi Mağara

Kalkan Gezi Rehberi 11

Kaputaş Plajı’na oldukça yakın olan Mavi Mağara’ya ulaşım teknelerin düzenlediği turlar ile gerçekleşiyor. Saat 19.00’a kadar yapılan seferler ile, Mavi Mağara’nın eşsiz ihtişamını görebilirsiniz. 1970’li yıllarda jeologlar tarafından keşfedilen Mavi Mağara, keşfinin ardından Kalkan turizmine kazandırıldı.

Kalkan Gezi Rehberi 12

Kalkan gezi rehberine Mavi Mağara’yı dahil ederek hem deniz yolculuğunuzu anlamlandırabilir, hem de eşsiz bir güzelliği ziyaret edebilirsiniz.

Datça Gezi Rehberi

Kalkan Gezi Rehberi 13

İnbaş Mağarası

Kalkan Gezi Rehberi 14

İnbaş Mağarası’na da deniz ulaşımı ile erişim sağlanabiliyor. Deniz mağarası olmasıyla yine özel kılınan noktalardan biri olan mağaraya, yüzdükten sonra girebilme imkanı eşsiz bir deneyim sunuyor.

Kalkan Gezi Rehberi 15

Yüzerek içine girebileceğiniz mağarada keşifler yapmak, bambaşka bir heyecan yaratabileceği için İnbaş Mağarası, Kalkan gezi rehberine mutlaka dahil edilmeli.

Patara Antik Kenti

Patara

Söz konusu rota Kalkan gezi rehberi olunca, listeye elbette ki Patara Antik Kenti’ni dahil etmeliyiz. Aziz Nikola’nın da yaşadığı yer olarak bilinen Patara Antik Kenti, Likya’ya başkentlik yapmıştır.

Kalkan Gezi Rehberi 16

2020 yılının turizmde Patara Yılı olarak ilanının ardından yoğun bir ziyaretçi kitlesi elde eden Patara Antik Kenti’nin çok yakınında Patara Plajı da yer alıyor. Müzekart sahipleri, antik kente ücretsiz bir biçimde girebiliyor.

Ayvalık Gezi Rehberi

Efsanelere göre su perisi olarak nitelendirilen şehrin kurucusu Lykia’nın da Patara’da doğmuş olduğu söylenmektedir.

Patara

Hem kültürel bir mirası keşfetme, hem de Patara Plajı’nda keyifli bir gün geçirme fikri antik kent ve çevresini Kalkan gezi rehberine dahil etmeye yetebilir.

Xanthos Antik Kenti

Kalkan Gezi Rehberi 17

1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenen Xanthos Antik Kenti’nde Likya uygarlığından izler bulmak mümkün.

Marmaris Gezi Rehberi

Kalkan Gezi Rehberi 18

Milattan önce 7. yy’a kadar bir geçmiş barındıran antik kentte mezarlar, lahitler ve pek çok parça günümüze kadar ulaştı.

Kalkan Gezi Rehberi 19

Kekova

Kalkan Gezi Rehberi 20

Kalkan’ı ziyaret etmişken Antalya Kaş’ın doğu tarafında yer alan Kekova’ya da mutlaka uğramalısınız. Farklı tatları barındıran bir ada olarak lanse edilen Kekova’ya teknelerle ulaşım sağlanıyor.

Kalkan Gezi Rehberi 21

Suya dalarak keşif yapılabilecek bir yer olan Batık Şehir, Kekova’da dalış yapılamaması nedeniyle hayal kırıklığı yaratsa da yine de eşsizliğinden bir şey kaybetmiyor.

Kalkan Gezi Rehberi 22

Temiz denizi ile ön plana çıkan Kekova’da, Batık Şehri sorunsuzca görebilmeniz mümkün.

Selimiye Gezi Rehberi

Konaklama

Kalkan gezi rehberini oluştururken bir hafta sonunuzu ayırmanızı öneririz. Bu anlamda konaklama ihtiyacınız için de bazı önerilerimiz olacak.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
4
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kalkan Gezi Rehberi

 
Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları