Hafta içi ve hafta sonu hem iş hem de yaşam yoğunluğunun en üst seviyelerde yaşandığı yer İstanbul desek yanlış olmaz. 15 milyonu aşkın nüfusu ile kent yaşamının sonuna kadar hissedildiği İstanbul’da betonlaşma sürecinin de hızlanması, kent insanlarının nefes alacak yer arayışını aynı oranda hızlandırıyor. İstanbul gibi bir metropolde artık yeşil alan bulmak, samanlıkta iğne aramak gibi bir şey diyebiliriz. Bu kentte hem geniş, hem de meşhur bir yeşil alan isteyenlerin ilk durağı Belgrad Ormanı oluyor.

Alanda çok sayıda farklı aktivite yapmaya müsait alanlar barındıran orman, her ne kadar meşhur da olsa İstanbul’da bu denli geniş çaplı olan nadir yerlerden biri. Bu da üzücü bir durum. Her şeye rağmen, betonlaşan bu kentte hafta sonu keyfin dibine vurmak isteyenler için bu değerli yerin rehberini yapmadan geçmemek gerekiyor.

Belgrad Ormanı Nerede?

Belgrad Ormanı’nda yapılabilecek etkinlikler ve keyifli vakit geçirmeye yarayacak önerilerden önce, lokasyon hakkında da bilgi vermek gerekiyor. Orman, İstanbul’un Avrupa yakasında, Çatalca Yarımadası’nın en doğu ucunda kalıyor. Eski medeniyetler döneminde İstanbul’un su içme kaynağı olarak kullanılan orman, günümüzde nadir olan geniş yeşil alanlardan biri olarak İstanbulluların kaçış noktası oldu.

2 farklı iklime de maruz kaldığı için çok sayıda farklı bitki çeşitlerini, kuşları, sürüngenleri ve memeli hayvanları görebileceğiniz orman, av yasağı ve koruma kararından dolayı bu canlıların rahatlıkla üreyebilmesini de sağlıyor.

Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı’nda Ne Yapılır?

5000 hektardan geniş olan bir alana sahip ormanda, yapılabilecek çok sayıda aktivite bulunuyor. Hem günübirlik, hem de hafta sonu programlarınız için fazlaca etkinlik yapabilme imkanınız mevcut.

Kahvaltı

Hafta sonlarında bazı kesimlerin favori davranışlarından biri olan “hafta sonu kahvaltısı” olayı, Belgrad Ormanı’nda da sık sık tercih ediliyor. Hem yaşadığınız bölgenin yoğunluğundan uzaklaşmak, hem yeşillikler arasında keyifli bir vakit geçirmek, hem de günün ilk öğününü meşhur bir yerde yemek istiyorsanız, Belgrad Ormanı tam size göre.

Sabah saatlerinde ormana varan bireyler, çok sayıda kahvaltı hizmetleri sunan mekan ile karşılaşacaktır. -Hafta sonu kalabalığından dolayı, çoğu mekanın yoğun olduğunu unutmamak gerekiyor-

Bir mekanda kahvaltı yapmak yerine yanınızda getirmiş olduğunuz yiyecekleri de günün ilk öğünü için tüketebilir, hafta sonu kahvaltınızı keyifli bir şekilde yapabilirsiniz.

Koşu ve Yürüyüş

Belgrad Ormanı, İstanbul’un en geniş alana sahip yeşil bölgesi olmasından dolayı içerisinde çok fazla aktivite alanı barındırıyor. Sadece kahvaltı veya yemek için değil, aynı zamanda sağlıklı yaşam için de sık sık tercih edilen orman, birden fazla parkur bulunduruyor. Hem uzun hem de kısa mesafeli yürüyüş veya koşular için uygun alanların bulunması, ormanda daha fazla vakit geçirmeniz için geçerli bir sebep olacaktır. En cezbedici detay ise, gölün yanındaki parkurda koşmanın verdiği sonsuz haz olacak.

Bisiklet Kiralamak

Yürümek veya koşmak size göre değil mi? Hiç sorun yok, Belgrad Ormanı’nda bu tarza uygun alternatifler de mevcut. Dilerseniz kendi bisikletinizle, dilerseniz de kiralama imkanıyla bisiklet sahibi olabilir, zaman zaman bisiklet yarışlarının da düzenlendiği bu saklı cennette keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Mangal 

Tekrardan öğünlere ve yiyeceklere dönmek gerekirse, Türk insanının milli sporu niteliğindeki mangaldan bahsetmek gerekiyor. Mangal yakmaya uygun mesire alanlarının bulunduğu ormanda, mangal keyfi yapacak olmanın verdiği motivasyon ile buraya gelen insanlar da çok keyifli vakit geçirebiliyor. -Mesire alanları dışında yasaklı bölgelerde mangal yakmanın cezaları bulunuyor- Peki, hangi mesireler önerilir?

  • Binbaşı Çeşmesi Mesire Alanı

Çocuk parkı ve yürüyüş parkuru bulunduran bu alan, Bahçeköy-Kemerburgaz yolu üzerinde kalıyor. Bu nedenle çocuklu aileler için ideal sayılabilir.

  • Ayvad Bendi Mesire Alanı

Ayvad Deresi üzerinde yer alan bu mesire, içerdiği manzara ile de son derece keyifli vakit geçirmeye alternatif olarak sunuluyor. Bu mesire alanında da yürüyüş parkuru ve ayrıca bir adet büfe bulunuyor.

  • Mehmet Akif Ersoy Mesire Alanı

Sarıyer’e yakın olan lokasyonu ile sık sık tercih edilen bir alan olan bu mesire yeri, toprak futbol sahasını da içerdiği için çocukların sürekli ilgi gösterdiği bir bölge.

Kamp

Şehrin yoğunluğundan günübirlik, birkaç saatlik uzaklaşmalar bana göre değil mi diyorsunuz? Gerekli izinleri programınızdan önce ayarlayarak, Belgrad Ormanı’na kamp yapmak için gelebilirsiniz. Oldukça fazla olan hayvan çeşitliliği sizi ürkütmeyecekse, belediyelere ait olan bölümlerden gerekli izinleri alarak eve dönüş yapma isteğinizi azaltacak olan bu yerde keyifli bir kamp yapabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
1
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
Arda Çağatay Genç
1995 doğumlu, doğma büyüme İstanbullu. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra, BuTatilde.com'da Genel Yayın Yönetmenliği yapıyor.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hafta sonu İstanbulun stresinden uzaklaşmak isteyenler için çok güzel bir tercih belgrad ormanları. Sabah sporları ve grup koşulları için de tercih edenler var.

İstanbul'un Saklı Cenneti: Belgrad Ormanı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları