2019 Turizm Raporu açıklandı, İstanbul son 5 yılın turist rekorunu kırmayı başardı.

Dünya turizm başkentlerinden biri olan İstanbul, hem tarihi, hem kültürel hem de doğal zenginlikleri ile yerli ve yabancı ziyaretçileri sürekli ağırlıyor. Megakent, 2019 yılının ilk 5 aylık rakamlarına göre son 5 yılın rekorunu kırmayı başardı. Mayıs ayına kadar geçen süreçte 5 milyon 500 bin turist ağırlayan İstanbul, 2018 verilerine göre yüzde 11’lik bir artış yakalamayı başardı.

2019 yılında 15 milyon turist hedefleyen İstanbul, ilk 5 aydaki verilerle bu hedefine fazlasıyla yaklaştı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yaptığı açıklamada hedeflerinin dünyada ilk 3 sıraya girmek olduğunu belirtti.

Güncel verileri paylaşan İstanbul Valisi “2019’un ilk 5 aylık sürecinde toplamda yaklaşık 5 milyon 500 bin turisti misafir ettik. Turist sayısı açısından bakıldığında geçen seneye oranla yüzde 11’lik bir artış yakaladık. Turistleri ülkelere göre incelediğimizde ise, Almanya’dan gelen misafirlerimiz çok fazla. Almanya’yı İran ve Rusya takip ediyor. 15 milyon nüfusun olduğu İstanbul ‘da 2019 sonuna kadar 15 milyon turist ağırlamayı hedefliyoruz” dedi.

İstanbul’un yabancı turist sayısı bakımından Dünya’da ilk on, Avrupa’da ise ilk üçte olduğunu belirten Vali, dünyanın birçok yerine sadece birkaç saatlik uçuşlarla ulaşabilme imkanının olduğu İstanbul’da hedeflerinin dünyada ilk üç sırada yer almak olduğunun altını çizdi.

Yeni Havalimanı’nın hub kimliğine büyük katkılar sunduğunu belirten Yerlikaya, oteller, yatak kapasiteleri, konaklamalar ve servis ile hizmet kaliteleri açısından dünyanın sayılı ülkelerinden biri olduklarını belirtti. Ücret politikalarının rekabeti arttırdığını söyleyen Yerlikaya, tüm bu unsurların İstanbul’u cezbedici kıldığını açıkladı.

Her 100 Kişiden 42’si İstanbul’a Geliyor

Türkiye’yi ziyaret eden her 100 kişinin 42’sinin İstanbul’a adım attığını belirten Vali, bu önemli başarıyı sürdürülebilir bir hale getirmek için çok çalıştıklarını belirtti.

Ocak-Mayıs 2019 verilerine göre ziyaretçi açısından rekor Almanya’ya ait. 394 bin 925 ziyaretçi ile zirvede bulunan Almanya’yı 337 bin 428 turist ile İran, 290 bin 985 turist ile Rusya takip ederken listenin geri kalanını Irak, Fransa, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Çin Halk Cumhuriyeti, Ukrayna ve Suudi Arabistan oluşturdu.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
1
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Turizmde Son 5 Yılın Rekorunu Kırdı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları