Yeşil pasaport belli görevlerde yer alan kişilere verilen pasaporttur. Yeşil pasaport sayesinde diğer pasaportlara göre daha fazla dolaşım hakkı sağlanıyor. Bu pasaportla vizeye ihtiyaç duyulmadan uluslararası dolaşabilmek mümkün hale geliyor. Yeşil pasaport sahibi kişinin eşi ve çocukları da şartları yerine getirirse kolayca yeşil pasaport sahibi olabilirler.

Ülkemizde Kaç Çeşit Pasaport Bulunmaktadır?

Ülkemizde dört farklı renkte pasaport bulunmaktadır. Bunlar; gri, yeşil, bordo ve siyahtır. Bordo pasaport, umuma mahsus olan pasaporttur. Her vatandaşın alabileceği pasaport türü bordo olan pasaporttur. Yeşil pasaport, hususi pasaporttur. TBMM eski üyeleri, bakanlık çalışanları, birinci ve ikinci derece görev yapan memurlar bu pasaportu alabilmektedir.

Gri pasaport hizmet pasaportudur. Devletin resmi kurumları için hizmet amacıyla yurtdışına çıkan kişilere verilmektedir. Son olarak siyah pasaport ise diplomatik pasaporttur. TBMM üyelerine, konsolosluk ve büyükelçilikte görev yapanlara eski cumhurbaşkanlarına ve Danıştay, Yargıtay ve Sayıştay üyelerine, belediye başkanı, vali ve üst düzey devlet görevlilerine verilir.

Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler

İmages Yesil pasaport 1 e1591640437748

Dünyanın neredeyse tümündeki kıta ve ülkelerde, yeşil pasaport sayesinde vizesiz giriş çıkış yapılabilmektedir. Tüm pasaport çeşitleri arasında en avantajlı olan pasaport türü yeşil pasaporttur.

Yeşil Pasaportta Vize İstemeyen Avrupa Ülkeleri

Yeşil pasaportta vize istemeyen Avrupa ülkeleri şöyledir: Almanya, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, Avusturya, Belçika, Belarus, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, Hırvatistan, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Monako, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Andorra, Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, KKTC, Kosova, Makedonya, Moldova, Sırbistan, Ukrayna.

Bu ülkelerin bir kısmına bordo pasaport ile ücret ödemeden ya da ödeyerek girebilmek mümkündür. Fakat yeşil pasaport sahipleri Schengen Vizesi gerektiren ülkelere de vizesiz girme imkanı sunmaktadır.

Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Afrika Ülkeleri

Yeşil pasaporta vize istemeyen Afrika ülkeleri şöyledir: Botsvana, Cezayir, Cibuti, Kamerun, Gana, Moritanya, Tanzanya, Mısır, Fas, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kenya, Libya, Mauritius, Şeyseller, Sudan, Svaziland, Tunus, Zambiya.

Bu ülkelerin bir kısmına bordo pasaport ile ücret ödemeden girebilmek mümkündür.

İmages yesil pasaport1 e1591641293368

Yeşil Pasaportta Vize İstemeyen Asya Ülkeleri

Yeşil pasaporta vize istemeyen Asya ülkeleri şöyledir: Bangladeş, Bahreyn, Yemen, Vietnam, Japonya, Çin, Hong Kong, Güney Kore, Kuveyt, İsrail, Pakistan, Türkmenistan, Tacikistan, Kırgızistan, Moğolistan, Lübnan, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Azerbaycan, Suriye, Doğu Timur, Filipinler, Ermenistan, Endonezya, Kamboçya, Katar, Irak,  İran, Kazakistan, Gürcistan, Makau Özel İdare Bölgesi, KKTC, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Maldivler, Malezya, Sri Lanka, Singapur, Tayland, Tayvan, Ürdün.

Bu ülkelerin bir kısmına bordo pasaport ile ücret ödemeden ya da belli miktarda ücret ödeyerek girebilmek mümkündür.

Yeşil Pasaportta Vize İstemeyen Güney Amerika Ülkeleri

Yeşil pasaportta vize istemeyen Güney Amerika ülkeleri şöyledir: Bolivya, Arjantin,  Uruguay, Brezilya, Kolombiya, Ekvador, Paraguay, Şili, Peru, Trinidad Tobago, Venezuella.

Bu ülkelere bordo pasaport ile vizesiz girmek mümkün değildir.

Yeşil Pasaportta Vize İstemeyen Orta Amerika Ülkeleri

Yeşil pasaportta vize istemeyen Orta Amerika ülkeleri şöyledir: El Salvador, Panama, Nikaragua, Bahamalar, Jamaika, Barbados, Guatemala, Dominik Cumhuriyeti, Dominika, Haiti, Honduras, Kosta Rika, Belize, Meksika, Grenada, Küba, St Lucia, Christopher ve Nevis,

Bu ülkelerin birçoğuna bordo pasaport ile de girebilmek mümkündür.

Yeşil Pasaportta Vize İstemeyen Okyanusya Ülkeleri

Yeşil pasaportta vize istemeyen Okyanusya ülkeleri şöyledir: Fiji, Palau Cumhuriyeti, Mikronezya, Tuvala, Vanuatu.

Bu ülkelere bordo pasaport ile vizesiz girmek mümkün değildir.

İlginizi Çekebilir: Yeşil Pasaport İstemeyen Ülkeler Hangileridir?

Antalya En Uygun Oteller


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds