Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü salgını nedeniyle, havaalanı ve tren istasyonları başta olmak üzere toplu ulaşım kanalları askıya alınacak.

BBC kaynaklı habere göre, yetkililer 9 milyona yakın bir nüfusa sahip olan şehrin vatandaşlarına seyahat uyarısı yaptı. Kentten ayrılmamaları yönünde uyarıda bulunan yetkililer, tren istasyonları ve havaalanı başta olmak üzere ulaşım güzergahlarının giden yolcu kısımlarını kapatma kararı aldıklarını bildirdi.

Yerel saat ile 10.00 itibariyle askıya alınacak olan otobüs, metro, feribot ve uzun mesafeli toplu ulaşım, risk ortadan kalkana kadar kapalı kalacak.

Yeni tip koronavirüsü salgını dolayısıyla 17 kişinin hayatını kaybettiğinin altını çizen yetkililer, yerel halktan kabalık ortamlar ve halka açık buluşma noktalarından kaçınmaları çağrısında da bulundu.

“nCoV”un salgına dönüşmesi tedirginliği arttırırken, salgının henüz aşısı veya ilacı bulunamadı.

Vuhan’dan gelenlere seyahat yasağı

Son olarak Tayvan, yeni virüsün ortaya çıktığı kentten ülkeye seyahatleri yasaklama kararı almıştı.

Ana Kara İşleri Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre, seyahat yasağı virüsün yayıldığı kentteki bireysel ve grup seyahatlerini de kapsarken, iş ve tatil seyahatleri için de geçerli durumda.

Vuhan Koronavirüs

Virüs Çin’den dışarı çıktı

Yapılan seyahatlerden dolayı, virüs Çin sınırları dışına da çıktı. Virüs, ilk olarak Vuhan kentinde 12 Aralık tarihinde tespit edilmişti. 31 Aralık tarihinde ise, belediyenin sağlık komisyonu 27 kişide daha bu gizemli hastalığın tespit edildiğini açıklamıştı.

Virüs bulaşan kişiler ile temasta bulunan 2 bin 197 kişinin 1394’ü, müşahede altına alındı.

Yayılmakta olan virüsün ilk aşamada “bulaşıcı olmadığı” yönünde bir açıklama yapılmış olsa da, etkilenen ve hayatını kaybeden kişi sayısının artmasıyla hükümet, virüsün kesin şekilde bulaşıcı olduğuna yönelik bir bildiri yayınlamıştı.

Virüs, seyahat eden yolcular aracılığıyla ülke sınırlarını da aşmıştı. Çin dışında Tayvan, Hong Kong, Güney Kore, Japonya, Tayland, Avustralya ve ABD’de de virüs tespit edilen kişiler tedavi altına alınmıştı.

Virüsün belirtileri

Ortaya çıktığı kentten dolayı “Vuhan Virüsü” olarak da nitelendirilen koronavirüs, solunum, öksürme ve hapşırma durumlarında hava yoluyla da bulaşıyor.

NCoV’un ana belirtileri, yüüksek ateş, öksürük, nefes darlığı ve boğaz ağrısı gibi şikayetler iken, ileri safhalarda zatürre ve böbrek yetmezliğine de neden oluyor. Önlemi alınamayan virüs, tedavisi ve aşısı bulunamadığı için ölümle sonuçlanıyor.

İstanbul Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vuhan kentinde ulaşım askıya alınıyor

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds