Salgın sonrası bizleri neler bekliyor? Korona virüsünden sonra tatil sektörü nasıl olacak? Turizmde fiyatlar ne kadar değişecek? Ucuz tatil nasıl ayarlanır, püf noktaları nedir? Hepsini siz okuyucular için farklı farklı kaynaklardan derledik.

Çin’in Wuhan kentinde çıkan ve Covid-19 adıyla bilinen corona salgını ülkemiz başta olmak üzere tüm dünyayı net bir biçimde sarmış durumdadır. Son yapılan açıklamalar ve güncellenen veriler ile birlikte durumun başta Türkiye olmak üzere tüm dünyada iyiye gittiğini gözle görülür biçimde fark ediyoruz. Salgın sonrası maddi problemlerin de olacağını göz önüne alarak güzel bir konforda ucuz, ekonomik rahat bir tatil ayarlamanız için birkaç kriteri yazma ihtiyacı duyduk.

Ucuz Tatil Yapmanın Püf Noktaları

  • Tatil Takvimini Muhakkak İyi Ayarlayın

Turistlerin akın ettiği, denizin hakim olduğu bölgelere genel itibariyle insanlar yaz aylarında gitmek istemektedir. Çünkü insanlar da haliyle, havaların daha net olduğu, herkesin sosyal paylaşım mecralarında tatil günlüklerini paylaştığı günlerde tatilini yapmak istemektedir. Eğer ekonomik bir bütçe ile ucuz tatil planlanması yapacaksanız popüler olduğu zamana değil de havaların güzel olmasına rağmen çok kalabalık olmayan yerleri tercih edebilirsiniz.

Burada size konum ve coğrafi olarak da daha mini tatil beldelerini tercih etmeniz faydalı olacaktır. Yemek, konaklama ve benzeri hizmetlerin karşılanması adına plajların boşaldığı bu dönemde uygun fiyata tatil yapma fırsatı yakalayabilirsiniz.

  • İnternetten Kopuk Olmayın

Bu aslında biraz internet ortamında aktif olmanıza da bağlıdır. Bildiğiniz üzere; bu durumları atlattıktan sonra en çok tercih edilen yerlerin başında “indirim” uygulayan tatil yerleri gelecektir. Sizler de bu fırsatlardan yararlanmak adına muhakkak indirim siteleri aracılığıyla ulaşmaya çalışın. Bu sadece tatil planlamanızda da değil…

Örneğin; tatil üzerine seçeceğiniz uçak bileti ya da gideceğiniz yerde araç kiralama bu tür hizmetlerin indirime girdiği siteler yer almaktadır. Bu yüzden internetten kopuk olmayıp indirim siteleri üzerinde zaman kasmanız ucuz tatil ayarlama konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Ayrıca bu web sitelerinde indirim kuponu olarak da adlandırılan ve gideceğiniz yerden faydalanacağınız kuponlar da satılmaktadır.

  • Modern Tatili Benimseyip Otelle Sınırlı Kalmayın

İmages tatil2

Özelikle son zamanlarda artan; kamp, otostop gibi uygulamaların yanına da yeni eklenen bir uygulamadan bahsediyoruz size. Ev tutmak. Bir diğer bilinen ve insanların internette aratırken yazdığı isime göre “yazlık kiralama” uygulamasıdır. Airbnb uygulaması ile çok rahat bir şekilde istediğiniz konfora uygun evi bulabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Otellere kıyasen daha rahat olacağınız ve en önemlisi de daha ucuz bir tatil geçirmeniz için ev tutmanız çok faydalı olacaktır.

Bunun dışında da ek olarak bir mutfak masrafı ile de karşılaşmayacağınızdan dolayı daha uygun fiyata tatilinizi doya doya geçirebilirsiniz. Yine de böyle uygulamalarda rezervasyon yapacağınız vakit; tüm uygulamaları ve çıkabilecek fiyatları anlaşmanızda sağlayın.

  • Hafif Bir Seyahat Planı Yapın

Her ne kadar önemsenmeyen bir durum gibi de görünse de aslında geçmiş zamana baktığımızda: “Buradan bir şey olmaz, buradan ne olur ki?” gibi yaklaşımlarda bile ne kadar para harcadığımızı görebiliriz. Artı yükler için firmaların fiyatlar talep ettiğini biliyoruz ki bu sene bu fiyatların da artabileceğini göz önünde bulundurursak hafif bir seyahat sizler için daha ekonomik olacaktır.

Ayrıca sizlere hatırlatmak istediğimiz bir diğer önemli husus; uçak firmalarının bazılarının yaptığı kampanyalarda uçak ile sadece el çantasıyla seyahat yaparsanız tatmin olacağınız şekilde daha uygun uçak biletini yakalama şansı elde edebilirsiniz.

  • Ücretsiz Günleri Muhakkak Araştırın

İmages oludeniz 2708349 1280 e1588003751624

Evet. Yanlış duymadınız; ücretsiz günler. Peki nedir ücretsiz günler? Hemen hemen her şehirde böyle uygulamalar uygulanmaktadır. Yıl içerisine veyahut bir ay içerisinde belirlenen günlerde; müze ve benzeri diğer turistlerin de uğrak mekanı olduğu yerlere ziyaretçi girişinde herhangi bir ücret alınmamaktadır. Sizlere

  • Mideye Gerektiğinde Perde Çekmeyi Öğrenin

İmages avrupanin gurme sehirleri

Az önce bahsettiğimiz ve ekonomik olarak kısabilecek bir diğer kısım da “dışarıda yenilen yiyeceklerdir” desek yanlış olmaz aslında. Tabi ki dışarıda yemek yemenini, farklı kültürlerin yemeklerini tatmanın ayrı bir lezzeti bulunmaktadır. Ama eğer ucuz tatil yapmak için çaba sarf ediyorsak; her öğünle bütünleştirmemeliyiz. Bunun için mutlaka tüm öğünleri dışarıdan yemekten kaçınmalısınız.

  • Ev Bakıcısı Karşılığında Ev Tutun

Yanlış okumadınız. “Ev bakıcısı” olun demek istedik. Son zamanların trend olmuş ve baya bir kar yaptıran bir uygulamasını sizinle paylaşmak istiyoruz. Güvenli biri olduğunuzu karşınızdaki kişiye kanıtladıktan sonra rahatça bu sistemden faydalanabilirsiniz. Sizlere yukarıda dediğimiz gibi otel yerine ev tercih edebilirsiniz. Yapacağınız anlaşma ile birlikte; yazlık tarzı, sahil beldesi tarzı kişilerin evlerini tutma karşılığında; evde beslediği evcil hayvanını beslemek ya da görevlendirdiği çiçeklere bakmanız (sulamanız) yeterli olacaktır. Ama en unutmamanız gereken kıstas bu durumda “ücretsiz tatil” yapacağınızı unutmamanızdır.

  • Otel Tercihinde Dikkat Edilecekler

Eğer aileniz ile tatil planlıyorsanız ve bu tatilinizde çocuğunuz veya sizlerle gelecek çocuk olacaksa tatil fırsatlarında bazı uygulamalara dikkat edin. Örneğin çocukların ücretsiz alındığı otelleri tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Çünkü bazı oteller 14 yaşına kadar da çocukları ücrete dahil etmiyor. Burada bir kişinin ücretini ödemeyerek avantajlı çıkmanızı sağlamaktadır. Bir diğer önerimiz ise yiyeceği nasıl tükettiğinizdir. Eğer siz ve çocuklarınız çok yemek yiyip, içeceklerden faydalanmak istiyorsanız her şey dahil otelleri seçmeniz daha karlı olacaktır.  Bunun dışında sizlere önerebileceğimiz bir diğer öneri ise eğer çocukların olmadığı bir tatil yapacaksanız denk getireceğiniz tarihler.

Yukarıda da dedik ama içeriğini açmadık. Eğer okul problemi yoksa mayıs ayının sonunda veya eylül aylarının başında havaların güzel olmasına rağmen fiyatlarda müthiş indirimler olduğunu belirtelim. Bunu size somut örnek vererek netleştirelim. 250 TL gibi bir gece ücreti olan otelin eylül başında 150 TL kadar gibi bir ücretle müşteri ağırladığını söyleyerek aradaki farkı size en net şekilde anlatmış olalım.

Vizesiz Gidilebilen Ülkeler

Antalya Otelleri

Ucuz tatil konusunda dikkat ettiğiniz bilinmeyen detayları BuTatilde.com’a üye olarak bizlerle paylaşabilir, kolaylıkla hikaye ekleyebilirsiniz.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ucuz Tatil Yapmanın Püf Noktaları

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds