Türkiye dünyadaki diğer ülkelere göre mağara çeşitliliği anlamında fazlasıyla büyük bir hazineye sahip durumdadır. Ülke çapında yaklaşık 40 bin mağaranın bulunduğu bilinmektedir. Bu mağaralar Türkiye’nin her bölgesinde yer aldığı gibi bazıları fazlasıyla özel kılınacak özelliklere sahiptir. Turizme açık mağaralar düşünüldüğü zaman gezginlerin bu mağaraları tek tek ziyaret etmesi müthiş bir deneyim olabilir.

Bizler de yazımızda Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken mağaraları sizler için derledik.

1- Dupnisa Mağarası, Kırklareli

İmages Dupnisa2 800 x 533

Trakya bölgesinin turizm amaçlı kullanılan ilk Mağarası olan Dupnisa Türkiye Bulgaristan sınırını oluşturan Revze Deresi’nin Istranca Dağları’nı yardığı bir bölgede yer almaktadır.

İmages Dupnisa1 800 x 599

Yaklaşık 3 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan yerin üst katına Kuru ve Kız Mağaraları oluşturur. Alt kısımda ise Sulu adlı bir mağara daha yer almaktadır.

İmages Dupnisa 800 x 450

Dupnisa, gelişimini tam 4 milyon yıldan bu yana gelişimini tamamlamış olan, son derece önemli bir yer altı sistemi olarak bilinmektedir. 2003 yılında turizme açılan Dupnisa her yıl belirli dönemlerde on binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

2- Karaca, Gümüşhane

İmages Karaca1 800 x 533

Gümüşhane’nin tatlı cennetlerinden biri olan Karaca denizden bin 550 metre yükseklikteki konumu ile dikkat çekmeyi başarmıştır. Burası tam anlamıyla bir mağara değil aslında yeraltı Sarayı konumunda bulunan bir yapıdır. Yatay yönde gelişim göstererek toplam 4 ayrı salonun birbiri ile birleşmesi sonucunda bu yer ortaya çıkmıştır.

İmages Karaca 800 x 400

Içeride doğal klima özelliği ziyaretçilerin rahat bir ortamda gezinti yapmasını sağlamaktadır. Başta Astım hastası olanlar olmak üzere birçok kişi sağlık turizmi anlamında da buradan fazlasıyla yararlanır.

3- Gilindire, Mersin

İmages Gilindire3 800 x 533

Çobanlık yapan bir kişinin hasbelkader karşısına çıkan kirpiyi takip etmesi ve sonrasında keşfetmesi ile Türkiye turizmine kazandırılan Gilindire, Akdeniz’in yamacındaki konumu ile ziyaretçilerini bekliyor. 560 merdivenden inilmesi ile buzul dönemi keşfetme imkanı veren yer, Aydıncık ilçesi sınırlarında yer alıyor.

İmages Gilindire2 800 x 450

1999 yılında bir çobanın keşfettiği ve günümüzde Aydıncık’ta en çok ziyaret edilen yer olan Gilindire, buzul sonrası döneme geçiş döneminden bu yana varlığını devam ettiriyor.

İmages Gilindire1 800 x 600

555 metre uzunluğa sahip olan Gilindire, denizden 45 metre yükseklikte yer alıyor. Gilindire’nin 46 metre derinliğinde bulunan su nedeniyle, beldede “Aynalı Göl” olarak da anılıyor.

4- Karain, Antalya

İmages Karain2 800 x 500

Denizden yaklaşık 450 metre yükseklikte olan Karain, Türkiye’nin en büyük doğal mağaraları arasında yer almaktadır.

İmages Karain1 800 x 533

Antalya-Burdur karayoluna kısa bir mesafede bulunan Yağca köyü sınırlarında yer alan yapı, Antalya merkezine 27 km uzaktır.

İmages Karain 800 x 500

500 bin yıl öncesine kadar bir yerleşim merkezi olarak kullanılan Karain, Türkiye’nin içinde insan yaşamış olan en büyük yapısı olarak bilinir.

5- Damlataş, Antalya

İmages Damlatas2 800 x 600

Keşif yılı 1948 olan Damlataş, inşaatta kullanılacak taşlar için açılan bir ocak sayesinde bulunmuştur. Alanya Kalesi’nin batı kıyısında konumlanan Damlataş’ın girişinde 50 metrelik bir geçit yer alır.

İmages Damlatas1 800 x 535

Sarkıtlardan damlayan su damlaları nedeniyle, yapı Damlataş olarak adlandırılmıştır. Astım hastaları da burada kendilerine şifa bulmaktadır. Doktor gözetimi altında, yapının içinde belli bir süre oturarak 21 günlük tedavi kürü uygulayanlar her yıl görülebilir.

İmages Damlatas 800 x 600

Türkiye’nin turizme açılan ilk yapısı olarak da Damlataş büyük bir öneme sahiptir.

6- Kaklık, Denizli

İmages Kaklik3 800 x 533

Kaklık, sarkık ve dikitleri kadar travertenler üzerinden oluşumu ile diğer mağaralara göre biraz daha ayrı özelliklere sahip durumdadır. Pamukkale travertenlerinin eski hallerini görebilme imkanı sağlayan Kaklık, Denizli’de ziyaret için talep alan yapılardan biri olarak bilinmektedir.

İmages Kaklik2 800 x 600

Bol miktarda termal su barındırmasıyla da bilinen Kaklık’ta, su kükürt kokulu, renksiz ve berraktır. Bu bağlamda da cilt hastalıkları konusunda şikayetleri olan bireyler, Kaklık’ı ziyaret ederek şifa bulabileceklerine inanmaktadır.

İmages Kaklik1 800 x 600

Kaklık yakınlarında yer alan yüzme havuzları, küçük amfi tiyatrolar ve seyir alanları da, gün içerisinde keyifli vakit geçirebilmek adına alternatifler olarak karşımıza çıkmaktadır.

7- Ballıca, Tokat

İmages Ballica1 800 x 532

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde de yer alan Ballıca, doğa harikası manzarası ile unutulmaz bir deneyim sunmaktadır. Aynı zamanda şifa arayanlar da, Ballıca’yı ziyaret ederek çeşitli sorunlarına çözüm bulmayı da başarıyor.

İmages Ballica 800 x 451

1995 yılında turizme açılan Ballıca, geçtiğimiz sene içerisinde UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer almasından dolayı Tokat’ın en önemli turizm alanlarından biri haline geldi. Ballıca, Tabiat Parkı ve Doğal Sit Alanı statüleri ile korunmaya devam etmektedir. Mağaraya gelen hastalar, belirli yerlerde konumlanan banklarda 3 4 saat oturarak bol miktarda oksijen depolamaktadır.

Tokat Otelleri

Kamp Yapmanın Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Avanos Gezi Rehberi

Assos Gezi Rehberi

Cunda Gezi Rehberi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Mağara

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds