25 Temmuz tarihinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun duyurduğu, Azerbaycan-Türkiye vize kaldırılma kararı bugün itibariyle hayata geçti. 

Çok sıkı bir bağa sahip olan Türkiye ve Azerbaycan ilişkileri, gün geçtikçe ilerlemeye devam ediyor. İki ülke arasında seyahat edecek olan vatandaşlar, artık vize rejimine tabii tutulmayacak.

Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede “Son yıllarda elektronik vize fırsatı sayesinde bu kararın alınması daha da kolaylaşmıştı. Vizenin tamamen kaldırılması, iki ülke arasında aslında sembolik bir öneme sahip. Türkiye ile Azerbaycan’ın iki devlet ve bir millet olduğunu gösteren bir adım” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan ve Türkiye Arası Turistik Seyahatlerde Artış Hedefleniyor

İki ülke arasında gerçekleştirilen bu karar ile beraber, ekonomik ilişkilerin yanı sıra karşılıklı turistik seyahatlerde de artış bekleniyor.

Özoral, devam eden açıklamalarında “Bir ülkeye seyahat ederken vize alma gerekliliği, vatandaşların psikolojik ve caydırıcı bir etkiye kapılmasına neden oluyor. Alınan bu karar, Türkiye’den ülkemize gelecek vatandaşları teşvik edecektir” dedi.

Bugünden itibaren yürürlüğe giren uygulama ile, 30 güne kadar konaklamalar, herhangi bir vize işlemi gerektirmeden kolaylıkla yapılabilecek.

İlginizi Çekebilir: Türkiye Turist Sayısında Yüzde 14’lük Artış Yaşadı!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye ile Azerbaycan Arasında Karşılıklı Vizeler Kaldırıldı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds