Turizmde büyüme verileri ile ilgili olarak, Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) önemli bir rapor hazırladı. Son dönemde sektördeki tartışma konularından biri haline gelen “aşırı turizm” kavramının üzerine yoğunlaşan konsey, İstanbul da dahil olmak üzere turizmde büyüme verisi yakalayan şehirlerin hazırlık süreçlerini gözden geçirdi.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi, sektörde “aşırı turizm” kavramına yaklaşan ve aşırı turizmin pençesine gelen şehirler ile ilgili bir rapor hazırladı. Dünya çapındaki birçok şehrin göz önüne alınarak rapora dahil edildiği çalışmada, İstanbul da yer aldı.

Sorunlarını Çözmesi Gerekiyor

Rapordaki çalışmaya konu başlığı olarak dahil edilen hava yolu bağlantısı, konaklama, atık ve temiz su gibi kavramların incelenmesiyle birlikte İstanbul, “sorunlarını çözmesi gereken şehirler” kategorisinde kendisine yer buldu. İstanbul ile birlikte bu kategoride Bogota, Yeni Delhi ve Kahire gibi şehirler de yer aldı.

Amsterdam, Prag, Paris, Barselona, Vancouver ve Toronto gibi şehirler, turizm sektöründeki baskı nedeniyle potansiyel olarak tehlike altında bulunan kentler olarak listeye dahil edildi.

Mevcut durumu iyi bir şekilde yöneten ve başarılı olan şehirler arasında ise Hong Kong, Singapur, Osaka, Berlin, Pekin, New York ve Londra gibi noktalar yer aldı.

Turizmde büyümeye hazır kentler raporunda ise İstanbul, 2027 yılına kadar hava yolu bağlantıları, konaklama, atık ve temiz su gibi kavramlar göz önüne alındığında 50 şehir arasında 37. sırada kendisine yer buldu.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Turizmde Büyümeye İstanbul Hazır Mı?

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds