Tunceli seyahat rehberi, Doğu Anadolu’nun en önemli kentlerinden biri olan bu şehri tanımanızı sağlayacak.

Tunceli Seyahat Rehberi: Tunceli’nin Tarihi

Tunceli’nin Çemişgezek ilçesinde 1968-1970 yıllarında, Keban Baraj Gölünün altında kalan Pulur (Sakyol) höyüğünde yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen bulgulara göre yörede ilk insn yerleşimlerinin M.Ö. 5500 -3500 yılları arasında kalkolitik çağda gerçekleştiğine yönelik önemli bulgular elde edilmiştir.

Pulur’da bulunan Höyükte yapılan kazılarda kale görünümünde evlere, ocaklara, dibeklere, çeşitli öğütme araçlarına, çeşitli hayvan resimlerine, tunçtan yapılmış iğne ve kazma gibi çeşitli madeni eşyalara bulunmuş ve yapılan bilimsel çalışmalarda buluntuların günümüzden 5500 ile 7500 sene öncesi kullanılan barınma yerleri ve yaşam için önemli olan araç gereçler olduğu hesaplanmıştır.

Tunceli’ye yolunuz düştüğünde Munzur Vadisi Milli Parkını gezip ciğerlerinizi bu bölgenin oksijeni ile doldurmadan, doğal ortamında kendiliğinden yetişen ve her derde deva olan yaban dağ sarımsağını alıp yemeden, Kutudere mesire yerinde yörede yetişen hayvanların lezzetine doyumsuz etlerinden hazırlanan kavurma yemeden, yaz aylarında Pülümür Suyu’nda serinlemeden, Munzur Suyu’nun çıkış yeri olan Ovacık ilçesinde bulunan 40 Gözeleri görmeden ve orada piknik yapmadan sakın dönmeyin.

Lezzetine doyum olmayan meşhur Şavak tulum peynirini almadan sakın Tunceli’yi terk etmeyin, Munzur Vadisi Milli Parkı’ndaki ve Pülümür Vadisi’ndeki yabanıl yaşamı fotoğraflarla belgelemeyi unutmayın.
Pülümür Vadisinde bulunan yüzlerce çeşit bitkilerden mevsim boyu topladığı özleri bala dönüştüren arıların emeklerine hürmeten meşhur Pülümür balını tatmamazlık yapmayın. Zaten balın tadımını yaptıktan sonra bulablirseniz kilolarca balı evinize taşıyacaksınız.

Nazımıye Dereova şelalesinde sizleri karşılayan en az şelale kadar güzel insanlarla tanışmalısınız. Bu bölgemizde de turizm hareketlerinin ne kadar gelişmiş olduğunu bu güler yüzlü ve misavir perver insanlardan gözlemleyebilirsiniz. inanıyorum ki iç geçirerek bu bölgede yaşamamanın ne kadar acı olduğunu iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Tunceli seyahat rehberi, bir anlamda güler yüzlü insanlar ile bu şehirde karşılaşmanızı sağlayacak.

Tunceli Gezilecek Yerler

Sivdin Köprüsü

Sivdin Köprüsü

Tarihçesi hakkında pek fazla bilgi bulunmayan tek kemerli Sivdin Köprüsü Karar deresinin sularını aşmakta size yardımcı olacaktır. 12. veya 13. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen köprünün çok fazla bir özelliği olmasa da korkuluk duvarlarının moloz taştan yapılması ilginizi çekebilir.

Türkiye’nin Cennet Beldesi Fethiye!

Tahar Köprüsü

Tahar Çayı üzerinde bulunan ve 1807 yılında inşa edildiği bilinen köprünün toplam uzunluğu 55 metre ve yüksekliği de 9 metreyi bulmaktadır. Zaman içerisinde çeşitli nedenlerle hsar gören köprü 1856 yılında zamanının Diyarbakır Valisi oln Akif Paşa tarafından onarılarak günümüze ulaşması sağlanmıştır.

Göktepe Höyüğü

Tunceli Mazgirt ilçesinde bulunan Göktepe Höyüğü; adaşı olan köy sınırları içerisinde ziyaretçilerini beklemektedir.
toprak bir yolla ulaşılan höyükte şu ana kadar kapsamlı bir kazı çalışması yapılmamıştır. Yine de bu ile yapacağınız gezinin programına alınması gereken bir yer olarak sizlere sunulmaktadır.

İstanbul Çıkışlı Gemi Turları ile Yurt Dışına Seyahat Et!

Çemişgezek Kalesi

Tunceli’nin Çemişgezek ilçesinde bulunan kale, Anadolu’daki pek çok tarihi eser gibi günümüze harap bir şekilde gelmiştir.
Kalenin sadece duvarından küçük bir kısım günümüze ulaşmış olup, yapım tarihi ve kimler tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmiyor. Tahar Çayı kenarındaki bir tepede bulunan kalenin yapımında malzeme olarak ağırlıklı olarak moloz ve kesme taş kullanılmıştır. Tunceli seyahat rehberi listemize, harap olmuş bu kaleyi üzülerek de olsa ekliyoruz.

Mahsume Hatun Türbesi

Tunceli seyahat rehberi listemizde Mahsuma Hatun Türbesi de yer alıyor. Pertek ilçesindeki tarihi yapılardan biri olan Mahsume Hatun Türbesi, kitabesinin bulunmamasından dolayı kim tarafından ve hangi yıl yapıldığı hakkında kesin bilgilere ulaşılamamaktadır. Ancak çevresinde bulunan diğer türbelerle aynı mimari yapıya sahip olmsı nedeni ile diğer türbelerin incelenmesi sonucu Mahsume Hatun Türbesi’nin XV. veya XVI. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir.
Günümüze harap bir şekilde gelen türbe, yöre halkı tarafından Besime Hatun Türbesi olarak da adlandırılmaktadır.

Ulukale Camii

1873 yılında yapılmış olup günümüzde halen açık olan Ulukale Camii tarihi değerini yitirmeden günümüzde de korunmaktadır.
Ulukule camii Çemişgezek İlçesinde eğimli bir arazi üzerinde kurulmuştur. Doğu tarafında bulunan tek bir pencere ise üst kısımlara taşınmışrıe. Arazinin eğimli olması nedeni ile caminin tüm pencereleri batı cephesinde yer almaktadır. Caminin yapımında kesme taş kullanıldığı görülmektedir. caminin tek şerefesi bulunan minaresinin ise daha geç bir zamanda camiye eklendiği bilinmektedir. Caminin iç mekanı ise oldukça dikkat çekici özellikleri barındırmaktadır..

Til Höyüğü

Til Höyüğü

Tarih kokan yapısıyla Tunceli seyahat rehberi listesinde Til Höyüğü de yer alıyor. Til Höyüğü, Mazgirt ilçesinde yer alan Kuşçu Köyü’nde bulunmaktadır. Til Höyüğü, köyün 1 kilometre dışına konumludur. Ulaşım açısından ise kolay bir yola sahiptir.

höyük alanı 1996 yılında 1. Derece Arkeolojik Sit alanı olarak kabul edilmesine rağmen günümüze kadar alanda herhangi bir arkeolojik kazı çalışması yapılmamıştır. Tunceli’de Til Höyüğü dışında gezilmesi gereken yerler arasında Bağın Kalesi, Uzun Hasan Türbesi ve Ferruh Şad Bey Türbesi’ni sayabiliriz.

Gezgin Hikayeleri: Hollanda’nın Masal Köyü Giethoorn!

Bağın Kalesi

Tunceli’nin Mazgirt ilçesinde bulunan Bağın Kalesi’nin yapım tarihi tam olarak bilinmemesine rağmen M.Ö.’ye kadar dayandığı tahmin edilmektedir.

Dedebaş köyü yakınlarında bulunan kalenin Harput Müzesinde bulunan kitabesine göre Urartu Krali Menuas tarafından yaptırıldığı tahmin edilmektedir.

Bağın Kalesi’nin yapımında bölgenin geleneksel yapı malzemesi olarak kullanılan moloz taş kullanıldığı göze çarpmaktadır. Kalenin içerisine merdivenle çıkılıyor.

Bağın Kalesi, günümüzde Tunceli’ye gelen misafirlerin ilk gezi duraklarından biri haline gelmiştir.

Ferruh Şad Bey Türbesi

Ferrud Şad Bey Türbesi

Tunceli’nin mistik mekanları arasında kendisine yer edinen Ferruh Şad Bey Türbesi, Çemişgezek ilçesinde bulunuyor. Kitabesinden edinilen bilgilere göre türbe 1550-1551 yılları arasında yapılmış olup, Emir Ferruh Şad Bey adına inşa edilmiştir.

Sekizgen bir mimari yapıya sahip olan türbenin kesme taş kullanılarak yapıldığı görülmektedir. Mimarisi Selçuklu türbe geleneği ile oldukça benzerlik göstermektedir. Tunceli seyahat rehberi listenizde mistik ve tarihi mekanlar biraz fazla olsa da, bu geziniz unutulmayacaklar arasına mutlaka girecek.

Uzun Hasan Türbesi

Uzun Hasan Türbesi

Tunceli, çoğu insana uzak bir şehir olsa da tarihi mekanlarıyla ve muhteşem doğası ile gezilecek yerler arasında mutlaka olmalı. Eğer Tunceli’ye gitme planları yapıyorsanız, Uzun Hasan Türbesi’ni gezi programına almanızı tavsiye ederiz.

Akkoyunlu Uzun Hasan’a ait olduğu halk arasında sık sık dile getirilse de kitabesinde tek sanduka içerisinde iki kişinin yattığı yazmaktadır. Kesme taş mimarisi ile sekizgen şekilde yapılan türbe Çemişgezek ilçe sınırları içerisinde ziyaretçilerini beklemektedir.

Yelmaniye Camii

Çemişgezek ilçesinde yer alan tarihi caminin tarihçesi hakkında kesin bilgiler olmamakla birlikte kitabesinde yer alan bilgilere göre Timur devrinde Taceddin Yalman tarafından inşa ettirilmiştir.

Yelmaniye Camii, halk tarafından Eski Cami adıyla anılmaktadır. Zaman zaman onarımlardan geçen caminin bazı kısımlarının orijinalliğinii kaybettiğini gözlemlemek üzüntü vericidir.

Yelmaniye Camii’nin güneyinde bulunan bazı kalıntılar,tarihi yapının ilk dönemlerde bir külliye özelliği taşıdığını göstermektedir. Aynı zamanda süslemeleriyle de önemli bir yere sahip olan Yelmaniye Camisini Tunceli gezinizde mutlaka ziyaret ediniz.

Çelebi Ali Camii

Doğu Anadolu coğrafi bölgesinde yer alan şirin kent Tunceli gezinizi planlarken Çelebi Ali Camisini de programınıza dahil ediniz.

Mimari açıdan Baysungur Camii ile pek çok ortak benzerlikler taşıyan benzeyen Çelebi Ali Camii, Pertek ilçesinde bulunmaktadır. 1570 yılında Çelebi Ali tarafından inşa ettirilen Caminin yapımında taş ve moloz taşı kullanılmış olup dikdörtgen planlıdır. İbadet mekanının üzeri içten kubbeli olup, dıştan kasnaklı külahla örtülen caminin ibadet mekanı, sivri kemerli pencerelerle aydınlatılmıştır. Çelebi Ali Camii’nde dikkat çekici bir süsleme bulunmasa da sade mimarisiyle görülmeye değer tarihi bir mekandır.

Mazgirt Kalesi

Mazgirt Kalesi

Urartu medeniyetine uzanan Mazgirt kalesi ziyaretinizin önemli bir parçası olmalıdır.
Mazgirt ilçesinde bulunan kale, M.Ö. IX. yüzyılda inşa edilmiştir. Kalenin içinde bulunan Urartu kitabesine göre, Urartu Kralı II. Rusas zamanında kayalardan ve moloz taşlardan yararlanıldığı görülmektedir. Kalenin girişinde ziyaretçilerini mağara karşılamakta olup mağaranın içerisinde yer alan bir merdivenle kalenin içerisinde yer alan tarihi yel değirmeni kalıntıları sizi büyüleyecektir.

Eltihatun Camii

Tarihi hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadığımız Eltihatun Camii, Tunceli’nin Mazgirt ilçesinde bulunmaktadır. Eltihatun Camii’nin kitabesinin günümüze kadar gelememiş olmasından dolayı cami hakkında bilinenler tahminlerin ötesine geçemiyor. Caminin yapısı incelendiğinde Akkoyunlu dönemine ait bir eser olduğu düşünülmektedir. Son cemaat yerinin kuzeyinde bulunan çeşmenin kitabesi 1252 yılında yapıldığı bilgisini verdiği için, caminin de aynı dönemlerde inşa edildiği sanılmaktadır. Eltihatun Camii, kesme taştan yapılmıştır. İbadet mekanı dörtgen planlıdır ve mekan sütunlarla üç sahana ayrılmıştır.

Baysungur Camii

Pertek ilçesinde bulunan Baysungur Camii, 1572 yılında bu yana ayakta kalmayı başarmış bir yapıdır. Cami, mimari açıdan Çelebi Ali Camii’ne benzemektedir. kesme taştan imal edilen camii şehrin tarihini de günümüz ziyaretçilerine yansıtmaktadır. Son cemaat yeri üç bölümlü ve üç kubbelidir. Aynı zamanda son cemaat yerinde yer alan ibadet mekanının giriş kapısının taş işçiliği görülmeye değer detaylar arasındadır.

Munzur Vadisi Milli Parkı

Munzur Vadisi

Doğu Anadolu’nun muhteşem doğal güzellikleri arasında bulunan Munzur Vadisi, 1971 yılında milli park olarak ilan edilmiştir.

42.000 hektarlık bir alanı kapsayan Munzur Vadisi Milli Parkı, akarsu kaynakları, endemik bitki ve hayvan türleri ile bitki örtüsü bakımından oldukça zengindir.Tunceli-Ovacık arasında uzanan milli parkta dağ keçileri, av kuşlarından ur kekliği diğer hayvan türlerine göre sayıca fazladır. Bunun yanı sıra 1518 adet bitki çeşitliliğinin içerisinde 227 çeşit endemik bitki bulunmaktadır. Endemik bitkilerinin bazılarını ise; çan çiçeği, Erzincan kirazı, bindebirdelik otu, Munzur kekliği, Munzur düğün çiçeği ve dağ çayı oluşturmaktadır.

Tunceli’ye özellikle haziran ve eylül aylarında yolunuz düşerse Munzur Vadisi Milli Parkı’nı mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Milli parkta doğal mekanlarda balık tutabilir, spor yapabilir ve unutulmaz keyif verecek piknik düzenleyebilirsiniz. Bu muhteşem doğada ayrıca kamp kurabileceğiniz alanlar da bulunmaktadır. Munzur Vadisi Milli Parkı sizlere bol oksijenli bir havada eğlenceli vakitler sunarken bölgenin temiz havasından alacağınız oksijen vücudunuzun yenilenmesine yol açacaktır. Eğer eksterm sporları seviyorsanız Munzur Çayı üzerinde rafting yapabileceğiniz alanların yanında doğa yürüyüşü yapabileceğiniz parkurlar sizi beklemektedir. Tüm bu özellikleriyle, Tunceli seyahat rehberi listenizde Munzur Vadisi mutlaka bulunmalı.

İnsanı ile, doğası ile saf ve temiz bir dünya görmek istiyorsanız Tunceli ile hayatınızın bir yeri mutlaka kesişmelidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Tansel Genç
30 sene bankacılık sektöründe çalıştıktan sonra emekli oldu, şimdi emekliliğin tadını gezerek çıkartıyor.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tunceli Seyahat Rehberi #1

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds