Turizm bakımından Doğu Karadeniz’in ve Trabzon’un en önemli ilçelerinden olan Maçka, sınırları içerisinde yer alan tarihi eserlerle birlikte adeta tarihe ev sahipliği yapıyor.

Coğrafi yapısı, tamamen dağlık ve engebelidir. Zigana, Kulin, Kuştul dağları belli başlı dağlarıdır. Çam ormanlarının süslediği vadilerin ortasındaki Değirmendere adı verilen bir dere yatağında kurulmuş olan ilçe merkezi doğal güzellikler bakımından Trabzon’un en güzel yörelerindendir.

2000 metre yüksekliğe kadar zengin orman örtüsü, daha yükseklerde ise otlaklar (yaylalar) ve dağ bitkileriyle kaplıdır. Karadeniz Bölgesi’ni Doğu Anadolu’ya bağlayan ünlü Zigana geçidi Maçka ilçesinin sınırları içinden başlamaktadır. Türkiye’nin en uzun tünellerinden bir olan Zigana Tüneli (1875 m) bu geçitte bulunmaktadır. Ayrıca Galyan deresini Bayburt İline bağlayan Gümüşki, Maçka ile Akçaabat ilçelerini birbirine bağlayan Haçka ve Maçka yaylalarının, Torul bağlantısını sağlayan Meryemana geçitleri bulunmaktadır.

Maçka seyahat rehberi, doğa harikası bir beldeye gidebilmek, keyifli zaman geçirmek ve unutulmaz fotoğraflar ile anı ölümsüzleştirmek için sizlere fazlasıyla yardımcı olacak. İlçede bulunan tarihi eserler ve yapıtlar ise şunlar:

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı
Sümela Manastırı

İlk olarak 4. Yüzyıl’da Atinalı iki keşiş tarafından mevcut bir mağarayı genişleterek yapılan kilise, 6. ve 13.yüzyıllarda da genişletilmiştir. Meryem Ana’ya ithaf edilen manastır ismini Latincedeki “Panaghia Tou Melas” dan (Karadağın Bakiresi)almaktadır. 1461 yılında bölgenin Osmanlı egemenliğine girmesinden sonra da faaliyetlerine devam etmiştir.

Su kemerleri, kilise ayazma, mutfak, öğrenci odaları, kütüphane, erzak depoları ve mahzenler bulunan manastırdaki fresklerin bir bölümü tahrip edilmiştir. Trabzon’a 47 kilometre , Maçka’ya 17 kilometre uzaklıkta Altındere Milli Parkı içinde bulunan manastıra, yaz aylarında turizm acenteleri tarafından günü birlik turlar düzenlenmektedir. Manastırda 2013 yılında başlayan tadilat nedeni ile ziyaretçilere kapatılan manastırda tadilatı tamamlanan kısımlar 2018 yılından itibaren kısmi olarak ziyaretçilere kapılarını açmıştır.

Vazelon Manastırı

Vazelon Manastırı
Vazelon Manastırı

Maçka’ya 8 kilometre uzaklıkta Gümüşhane Karayolu üzerinde çam ormanları arasında yer almaktadır. Manastırın ilk kurucusu ve yapım tarihi bilinmemektedir. Bununla birlikte bazı araştırmacılar MS 270 ve MS 317 tarihleri arasında kurulduğunu belirtiyorlar. Günümüze oldukça büyük değişiklerle gelebilen manastırı, İmparator Justinianus onartmıştır.

Bugünkü görünümünde manastırın sağır duvarlı birinci katına batısına merdivenle çıkılmakta ve buradan da küçük bir hole ulaşılmaktadır. Vazelon Manastırı’nı Maçka seyahat rehberi listenizin en başına eklemelisiniz.

Bu girişin iki yanındaki koridorlar ve çevresinde üçerden altı oda yer almaktadır. Maçka seyahat rehberi yazımızın önemli eserleri arasında yer alan manastırda, son derece harap ve perişan durumdaki yalnızca yapı kalıntıları vardır. Manastır 1923 yılında terk edilmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sri Lanka Seyahat Rehberi!

Kuştul Manastırı

Kuştul Manastırı
Kuştul Manastırı

Maçka’nın Esiroğlu Beldesi Kuştul Köyü’nde bulunan manastır, vadiye hakim bir tepe üzerinde kurulmuştur. Diğer manastırlar kadar önemli olmamakla birlikte gelen yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

Yaylalar

Mavura Yaylası

Şolma Yaylası: Merkeze 22 km uzaklıkta çam ormanları ile çevrilmiş, soğuk suyu düz çimenleri ve çeşitli yöreye özgü kokulu çiçekleri ile görülmeye değer bir yayla konumundadır.

Maçka ilçesinde turistik değerlere sahip görülmeye değer birçok yayla vardır. Bunlardan bazıları;

-Kiraz Yaylası,

-Lapazan Yaylası,

-Kulindağı Yaylası,

-Mağura Yaylası ve

-Lişer Yaylalarıdır.

Lişer Yaylası her yıl 7 Temmuz günü çevre yaylalar ve köylerden gelen insanlarla “Soğuksu Şenlikleri”ni kutlamaktadır.

Sadece yaylaları ve manastırları ile değil, aynı zamanda Maçka seyahat rehberi içeriğimizde mutlaka göz atmanız gerekenler;

Zigana geçidinin yer aldığı Zigana Dağı’nda kış sporları yapabileceğiniz ve konaklayabileceğiniz bungalov tipi evlerle bezenmiş alanı mutlaka görünüz.

26 Mayıs 2003 yılında İspanyol Askerlerini taşıyan uçağın çarptığı ve 75 kişinin ölümüne yol açan kazanın gerçekleştiği Atasu beldesine bağlı olan Pilav Dağı’nda bu kazanın ardından her yıl aynı tarihte düzenlenen anma törenleri yapılmaktadır.
Söz konusu dağın eteklerinde yer alan dinlenme ve konaklama tesislerinde ise mükemmel bir tatil geçirmeniz mümkündür. Yeşilin her tonunun yer aldığı bölgede zaman zaman sislerin arasında kaybolmak ve dünyadan kısmen uzaklaşmak isteyeceksiniz.

Maçka’da bölgeye ait lezzetli yemek ve tatlıların yanı sıra çok miktarda alabalık tesisleri mevcuttur. Meryemana Deresi’nden akan buz gibi sularda yetişen enfes alabalıkların tadına bakmaktan kendinizi mahrum etmeyin. Tamamen doğal alanlarda otlayan ineklerin sütlerinden yapılan dünyaca ünlü Hamsiköy Sütlacını tatmadan bu şirin beldeden ayrılmayın.

Tarihinde çok önemli şahsiyetlerin de yetiştiği bu şirin Karadeniz İlçesine tatilinizin bir bölümünü ayırmayın, tatilinizi bu muhteşem doğa harikasına ayırınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trabzon Maçka Seyahat Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds