Tatil kuralları, COVID-19 salgınının önüne geçilmesi amacıyla Bakanlıkların ortak kararı ile belirleniyor. Kararlarda, yaz turizminde turistlerin ve yerli ziyaretçilerin salgından korunması için keskin önlemler bulunuyor.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs, kuşkusuz ki tüm dünyayı etkisi altına aldı. Başta Çin, ABD, Fransa, İtalya, İspanya ve İngiltere olmak üzere birçok ülke, salgın dolayısıyla çok sayıda vatandaşını kaybetti. Türkiye, salgından uzun süre kendini uzak tutmasına rağmen 10 Mart 2020 tarihinde ülkede ilk koronavirüs vakası görüldü. Sağlık Bakanı Koca, yaptığı açıklamada bir erkek vatandaşta salgına rastlandığını açıkladı.

İlerleyen günlerde, salgına yakalanan kişi sayısı sürekli olarak arttı. Korkutan rakamlar, son günlerde bir nebze daha kontrol altına alınmış gözüküyor. Sağlık çalışanlarının mucizevi gayreti ile, iyileşen hasta sayısı, vakaya yakalanan kişi sayısını geçmeye başladı. Elbette ki böyle bir durum karşısında da, akla ilk olarak yaz döneminin nasıl geçeceği sorunsalı geldi. Sağlık Bakanı, iyimser demeçler vermeye başladıkça, yaz turizmindeki hareketlilik ve 2020’de nasıl bir tablo çıkacağı tartışılıyor.

Tatil Kuralları

Mayıs sonunda oteller, yaz turizmi için hazırlıklarını ve önlemlerini tamamlayarak hizmet vermeye başlayacak. Peki, koronavirüs salgını tüm dünyada etkilerini sürdürürken, Türkiye’de yaz turizmi nasıl şekillenecek?

Otel Odaları 12 Saat Boş Kalacak

tatil-kurallari-1

Konaklama tesisleri, maksimum yüzde 60 doluluk oranına sahip olma sınırı ile Mayıs sonu itibariyle hizmet vermeye başlayacak. Yani tatil kuralları doluluk oranını büyük ölçüde etkileyecek. Bu süre zarfında, otellere gelen konuklar konaklama sürelerinin bitmesiyle mekandan ayrılacak. Otel odalarının boşalması ile beraber, hızlı bir şekilde oda dezenfekte edilecek. İşlemlerin tamamlanmasıyla beraber de, 12 saatlik süre sınırı ile oda boş kalacak, bir sonraki misafir için risk maksimum seviyede azaltılacak. Birebir temasın yoğun olabileceği ortak kullanım alanları, otellerde bu yıl özel olarak hazırlanacak. Özellikle çok amaçlı alanlar, dinlenme salonları, kafeterya ve lobiler, etkileşimin olmayacağı şekilde dizayn edilecek.

İmages tatil 5 e1588868780560
Otel odaları, en az 12 saat boş kalacak

Otellere giriş yapan her misafire, maske dağıtımı da otel işletmecileri tarafından dağıtılacak. Önlemlerin maksimum düzeyde olacağı otellerde, her misafirin otele giriş yapmadan önce ateşi ölçülecek. Resepsiyonda sosyal mesafe çizgileri net bir şekilde belirlenecek. Konaklama tesislerinde belirli noktalara, uyarı levhaları ve bilgilendirmeler asılacak. Böylelikle, otel içerisinde de önlemler en üst düzeyde alınmış olacak. Aynı zamanda otellerin pek çok bölgesine de dezenfektanlar asılacak.

Belirtilerde Karantina Uygulanacak

İmages karantina 1 e1588868967179

Tatil kuralları kapsamında, hijyen oteller için en üst seviyelerde olacak. Otele gelen konuklarda koronavirüs belirtileri görüldüğü taktirde, hızlı bir şekilde karantina uygulaması başlayacak. Otel personelleri, bulaşım riskinin en az seviyeye indirgenmesi adına özel koruyucu kıyafetler ile görev yapacak. Bununla beraber otel çalışanları, koronavirüs gölgesinde geçecek bir yaz turizmi sezonu için de özel olarak eğitimler görecek.

Plajlarda Sosyal Mesafe Uygulanacak

İmages tatil 8 e1588868813730

Yaz denildiği zaman, akla elbette ki deniz, kum ve güneş üçlüsü geliyor. Bu bağlamda, plajlarda da koronavirüs gölgesinde bir yaz sezonu geçecek. Misafirler, plajlarda sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde vakit geçirecek. Yüzme havuzu ve şezlonglarda, sosyal mesafe kurallarına göre bir dizayn sistemi uygulanacak. Havuzlardaki klor seviyeleri de, havuzların özelliklerine göre sınırlandırılacak. Açık havuzlar için 1 ile 3 ppm arası, kapalı havuzlar için ise 1 ile 1.5 ppm arası klor seviyesi belirlendi. Havuza girmeden önce, misafirlerin rahatça görebileceği bir alana kurallar ve duş gerekliliği gibi maddelerin olduğu tabelalar asılacak. Otellerde fitness salonları ile SPA alanları, koronavirüs nedeniyle bu yıl kapalı olarak kalacak.

İmages tatil 9 e1588868831508

Otel restoranlarında da, sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde dizayn gerçekleştirilecek. Masalar arasında minimum 1.5 metrelik uzaklık olacak. Ortak kullanım kategorisine dahil olan çay ve kahve makineleri, diğer içecek makineleri ve bilimum benzeri cihazlar, bu yıl kullanılmayacak. Yemek masalarında tuz, şeker ve kürdan gibi yardımcı malzeme ve ürünler, yine ortak kullanım amacıyla sunulmayacak. Tatil kuralları, yardımcı malzemelerin de tek kullanımlık paketlerde servis edilmesini zorunlu hale getirdi. Her şey dahil otellerde, açık büfe yiyecekleri otel personel ekibi tarafından misafirlere sunulacak. Herhangi bir öksürük, hapşırık ve benzeri bulaşım riski taşıyan unsurlara karşın, tüm yiyecekler kapalı camlarda servis edilecek.

Uçuşlar Ne Zaman Başlıyor?

İmages ucus 1 e1588868886886

Ramazan Bayramı’nın ardından, Türkiye’de iç uçuşların başlaması planlanıyor. İç uçuşların ardından ise, 12 Haziran tarihinden itibaren yurt dışı uçuşların gerçekleşmesi bekleniyor. Ulaştırma Bakanlığı, bu konuda çalışmalarını sürdürüyor. Uçuşlar, sınırlı bir şekilde başlayacağı için ilk etapta Almanya ve Rusya’nın bu listeye dahil edilmesi düşünülüyor.

Tatil kuralları eşliğinde geçirmeyi düşündüğünüz planlarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..

Antalya Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tatil Kuralları Neler Olacak?

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds