Binlerce yıllık geçmişiyle farklı kültürlerin bir arada yaşadığı, her birinin bir iz bıraktığı Mezopotamya coğrafyasında görülmesi gereken onlarca güzellik var. Hazır mevsim de sonbahara dönerken de güneydoğuyu keşfetmenin tam zamanı! Kişi başı 1259 TL’den başlayan fiyatlarla, İstanbul’dan uçaklı turlar yeni bir dünyanın kapısını aralıyor.

Tatilsepeti.com sonbahar rotasını güneydoğuya çevirdi.

Adıyaman’dan Batman’a, Bitlis’ten Mardin’e büyülü bir dünyaya yolculuğa davet ediyor. İnsanlık tarihini değiştiren antik kentler, manastırlar, dağın zirvesine yapılan dev heykeller, mağara evler, tarihî camiler ve çarşılar görülmeye değer. Üstelik gezerken tadılacak lezzetler de cabası!

Türkiye’ye Gelen Turist Sayısı Geçen Seneyi Geçmeyi Başardı!

ADIYAMAN

Adıyaman

Efsaneler Şehri

Mezopotamya’nın önemli kentlerinden Adıyaman, Antik Yunan’dan Bizans İmparatorluğu’na, Hristiyan medeniyetlerinden İslam toplumlarına birçok medeniyetin kesişim noktası olurken, bu medeniyetler kente Nemrut Dağı, Cendere Köprüsü, Gerger Kalesi, Kahta Kalesi, Perre Antik Kenti gibi birçok yapıt ve kalıntıyı miras bıraktı. Şehirde arkeolojik kazılardan elde edilen her çağa ait 30 binin üzerinde eser bulunuyor. Güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlenebildiği UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki Nemrut Dağı ile öne çıkan Adıyaman, şehir dokusu ve gastronomi zenginliğiyle de adından bahsettiriyor.

Adıyaman Fırsat Otelleri

BATMAN

 

Batman Hasankeyf

Sular altında kalmadan

Batman deyince akla ilk olarak Hasankeyf geliyor. Bunun için haklı sebepleri var elbette. Tarihi yaklaşık 12 bin yıl öncesine dayanan Hasankeyf, Dicle kıyısında adeta bir bilim merkezi olarak kullanılmış. Hasankeyf’te bulunan kalenin Bizans İmparatoru Konstantinos tarafından 4’üncü yüzyılda yapıldığı biliniyor. Kale dışında rasathane, medrese ve hastanenin bulunduğu Hasankeyf devasa kaleleri ve 5 binden fazla mağarasıyla görenleri etkiliyor. Ilısu Barajı projesi tamamlandığında tamamen sular altında kalacak bölge mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Batman Fırsat Otelleri

BİTLİS

 

Bitlis

Kamp Kurmak İsteyenlere

Bitlis’in Tatvan ilçesinde dünyanın ikinci, Türkiye’nin en büyük krater gölü olan Nemrut Krater Gölü, ziyaretçi akınına uğruyor. Doğal güzelliklerinin yanı sıra sıcak ve soğuk gölleri, buz mağarası, buhar bacası, farklı kuş turları ile ziyaretçilerin ilgisini çeken Nemrut, kamp kurmak isteyen doğaseverlerin de uğrak yeri haline geldi. Türkiye’nin çeşitli illerinden kente gelen doğaseverler, yeni rota olarak belirledikleri Nemrut Krater Gölü’nde kamp kurarak, eşsiz doğanın tadını çıkarıyor.

Bitlis Fırsat Otelleri

GAZİANTEP

 

Gaziantep

Lezzet ve tarih buluşması

Tarihi oldukça zengin olan Gaziantep’te Paleolitik dönemden beri insanların yaşadığı biliniyor. Babiller, Hititler, Mısırlılar, Asurlular, Persler gibi pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan kentin her karış toprağında tarihî kalıntılar bulunuyor. Bu yüzden kültürel geziler için vazgeçilmez duraklardan biri. Gaziantep’te mutlaka görülmesi gerekenler: Zeugma Antik Kenti ve Mozaik Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Bakırcılar Çarşısı, Gaziantep Kalesi, Bedestenler ve Rumkale. Gaziantep mutfağı da dillere destan. Beyrandan katmere, içli köfteden baklavaya kadar lezzet şöleni sizleri bekliyor.

Gaziantep Fırsat Otelleri

MARDİN

İmages Mardin Fotograflari

Film platosu gibi

Mardin mimari yapısıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Mardin’de hiçbir evin gölgesi birbirinin üzerine düşmüyor. Bu mimariye şahit olmakla birlikte Mardin’de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında 1621 yaşındaki Süryani-Ortodoks Manastırı geliyor. Manastırın ana binasındaki mozaikler, taş işçiliğinin zarifliğini yansıtan kabartmalarıyla o dönemdeki sanatı yansıtıyor. Mardin Kalesi Sümer, Babil, Selçuklu, Osmanlı Medeniyetleri’nin bir parçası olarak günümüze kadar gelmeyi başarmış.

Mardin Fırsat Otelleri

ŞANLIURFA

Şanlıurfa

Dünyanın en eskisi

Şanlıurfa Harran Evleri ve Göbeklitepe ile dünya mirasına ev sahipliği yapıyor. Mezopotamya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Harran 4 bin yıllık geçmişe sahip. Bu coğrafya zengin kültürü ve kalıntıları ile dünyanın ilk üniversitelerinden birini barındırıyor. 12 bin yıllık geçmişiyle dünyanın eski arkeolojik tapınağı olan Göbeklitepe her yıl yeri ve yabancı çok sayıda turisti ağırlıyor. Buradaki buluntular yerleşik hayata geçerken insanlığın dinsel ve inanç ritüellerini ortaya koyması açısından çok önemli. “Sakin şehir” ağına kabul edilen Halfeti de şehre gelindiğinde mutlaka görülmeli.

Şanlıurfa Fırsat Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonbahar'da Güneydoğu'yu Keşfetmeyi Unutmayın

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds