Seyahat izin belgesi nedir? Seyahat izin belgesi nasıl alınır? Seyahat izin belgesini nereden alabiliriz? sorularının yanıtı için, yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yeni tip koronavirüs (COVID-19), tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de kritik önlemlerin alınmasını zorunlu kıldı. Alınan önlemlerden biri de, “seyahat izin belgesi” olmadan şehir dışına giriş ve çıkışların yasaklanması oldu. Geçtiğimiz günlerde açıklanan önlemler kapsamında, 30 büyükşehire giriş ve çıkışlar yasaklanmıştı.

Yasak getirilen 30 büyükşehirde, giriş ve çıkışlar artık seyahat izin belgesi ile yapılabilir. Göç İdaresi tarafından düzenlenmekte olan belgeler ile beraber, şehirden şehre geçişler sağlanabilecek. Birçok kişinin aklında ise, “seyahat izin belgesi nasıl alınır?” sorusu yanıt arıyor.

Yasaklı şehirler arasında seyahat etmek isteyen bireyler, öncelikli olarak e-Devlet hesaplarına giriş yaparak belge talebinde bulunabiliyor. e-Devlet şifresi olmayan kişilerin, PTT aracılığıyla şifreyi edinebileceğini de hatırlatalım.

Seyahat izin belgesi
Seyahat izin belgesi

 

 

e-Devlet üzerinden geçerli bir mazeret bildirerek yol izni belgesini almak gerekmektedir. Bildirilen mazeretler, sağlık sorunları veya cenaze işleri gibi gerekçeli nedenleri içermek zorundadır. Aksi taktirde, keyfi bir şekilde mazeret bildiren bireylerin seyahat izin belgesi alma imkanları bulunmuyor. Bu nedenle, seyahat izin belgesi nasıl alınır sorusuna en net yanıt olarak e-Devlet başvurusu ve gerekçeli bir neden konu başlıklarını sunabiliriz.

e-Devlet üzerinden seyahat izin belgesi başvurusu yapmak adına da, aşağıdaki yolları izleyebilirsiniz.

  1. e-Devlet hesabınıza giriş yapın.
  2. Belge alma sayfasında, başvurunuzu gerekçeli neden ile beraber gerçekleştirin.
  3. Başvurunuz, “Seyahat İzin Kurulu” tarafından değerlendirmeye alınacaktır.
  4. Seyahat İzin Kurulu tarafından gerçekleştirilen değerlendirme sürecinin ardından, SMS yolu ile başvuru sahipleri bilgilendirilecek. “Başvurunuz kabul edilmiştir” veya “Başvurunuz reddedilmiştir” şeklinde kısa mesajlar, telefonunuza gönderilecek. Bu nedenle başvurunuzun ardından telefonunuzu yanınızdan ayırmamanız da önemlidir. Aynı zamanda e-Devlet üzerindeki telefon numaranızın güncelliğini de kontrol edebilirsiniz.
  5. “Başvurunuz kabul edilmiştir” mesajını alan bireyler, otogarlarda ve havalimanlarında kurulan “Başvuru Masaları”ndan T.C. Kimlik Numarası ve belgesini göstererek seyahat edebilme imkanı elde edecek.

Unutulmaması gereken noktalardan biri de, COVID-19 veya genel adıyla koronavirüs salgınının tedbirlerle atlatılabilmesinin mümkün olduğudur. Bu nedenle, seyahat ettiğiniz süre zarfında da hijyene önem gösterebilirsiniz.

 

Online Gezilebilecek 5 Müze


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seyahat izin Belgesi Nasıl Alınır?

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds