Kerem Piker mimarlık tarafından fotoğraf sanatçısı Emre Dörter ve mimar Ekin Erar işbirliği ile ortaklaşa hazırlnan İPL araştırma projesi, ünlü bienalde sergilenecek olan proje arasında yer almayı başardı.

12. Sao Paulo Mimarlık Bienali, Brezilya’ nın Sao Paulo kentinde yer alan ve modern mimarlığın en ikonik yapılarından biri olarak gösterilen CCSP-Sao Paulo Kültür Merkezi’nde 9 Eylül-10 Aralık 2019 tarihleri arasında organize edilecektir.Etkinliğin küratörleri Vanessa Grossman, Charlotte Malterre-Barthes ve Ciro Miguel, 12. Bienalin temasını ‘Everyday’ (Her gün/Gündelik) olarak belirledi. Etkinliğe katılmak için dünyanın çeşitli ülkelerinden yapılan 760 başvurudan sadece 50 proje seçici kurul tarafından etkinlikte değerlendirmeye uygun bulundu.

Davet Edilen İlk Proje

Emre Dörter tarafından hazırlanan IPL isimi araştırma projesi, seçilen proje arsında yer almayı başardı. Proje aynı zamanda Türkiye’den Sao Paulo Mimarlık Bienali’ne davet edilen ilk proje olma özelliği taşımaktadır. IPL çalışma grubunda Alev Işık, Baran Aybars, Behice Özer, Berk Hot, Bilge Ay, Duygu Bingül Aydın, Kerem Piker, Miray Türkoğlu, Öykü Şimşek ve Sinem Burhan yer almaktadır.

Otoparklar Gündelik Hayatın Ürettiği Birer Altyapı Projesine Dönüşüyor

Ülkemizin en büyük kenti olan İstanbul’ da yer alan otoparkların mimari bir tasarım problemi olduğunu belirten KPM Mimarlık’ ın kurucu başkanı Kerem Piker, “Mekanik çözümlerin pahalı altyapı sistemleri, tarihi kentlerde yıkmadan yapmayı mümkün bırakmayacak kadar zorlayıcı bir otopark planlama politiğine yol açıyor. Kent, özellikle de tarihi kent, içerisinde otopark barındıracak şişmanlıkta boşluklara sahip olmayacak kadar değerli; bir başka deyişle otoparkın mekân ekonomisi bu kez kentin mekânsal ekonomisine yenik düşüyor. İstanbul’da gündelik hayat, irrasyonelin rasyonelleştirilebilmesi diyebileceğimiz özgün çözümleri üretmek konusunda son derece mahir. Salt iki ‘vale’ ile yönetilen açık alan otoparkları (INFORMAL PARKING LOT _ IPL), kentin en kritik bölgelerinde yer alan parsel artıklarını içerisine rasyonel bir otopark sığdırmanın fiziksel olarak neredeyse imkansız, mekan ekonomisi açısından ise anlamsız olduğu noktalarda birer otopark vahasına dönüştürebiliyorlar. Hiçbir zaman otopark olarak tarif edilmemiş, planlanmamış, projesi dahi çizilmemiş bu şekilsiz parseller böylelikle gündelik hayatın ürettiği birer altyapı projesine dönüşüyorlar” dedi.

İlginizi Çekebilir: Bu Tatilde Hangi Manzarayı Tercih Edeceksin?

Sao Paulo Mimarlık Bienali’nin Kurumsal Destekçileri arasında Zürih ETH Üniversitesi, İsviçre Konfederasyonu Sao Paulo Konsolosluğu ve ASP yer alıyor. Bienalin Medya destekçisi Archdaily. Bienal, Sao Paulo Kültür Şehri programı ile CCSP işbirliğinde Brezilya Mimarlar Birliği tarafından gerçekleştiriliyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sao Paulo Mimarlık Bienali'e Davet Edilen Türk: Kerem Piker

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds