Rota 1. İstanbul– İzmir

Bursa- Uzan Et Mangal:Hem kasap hem et restoranı olarak hizmet veriyor. Kuzu sırt, köfte ve dana bonfile menünün favorilerinden.

Susurluk- Düzdağ Tost: İstanbul- İzmir arasında ufak bir mola verip, tost yemek için gidilebilir. Tostu farklı yapan ise kullandıkları Mihaliç peynirinin kendine has lezzeti.

Balıkesir- Mehmet Usta Höşmerimleri: Höşmerimler, taze koyun ile inek peyniri karışımı, irmik ve şeker ile hazırlanıyor. Müdavimlerin favorisi bol peynirli höşmerim.

Manisa- Ali Baba Kağıt Köfte: Manisa Sanayi Sitesi içerisinde kağıt üzerinde servis ettiği köftesi ile nam salmış. Köftenin yanında buz gibi ayran da tercih ediliyor.

Urla- Beğendik Abi: Közlenmiş patlıcanlı beğendi ve kuzu kavurma buradaki imza lezzetlerden.

Rota 2. İstanbul – Çanakkale

Çanakkale- Öz-En Et Lokantası: Satır eti ile hazırlanan yemekleriyle ünlü. Satır etini diğer etlerden ayıran özellik; doğal ortamda yetişen Kama Kıvırcık Kuzu türünden hazırlanması ve tuz dışında hiçbir katkı maddesi olmadan meşe kömürü mangalında pişirilmesi.

Çanakkale- Yalova Restoran: En uğrak yerlerden biri. Burada yöresel mezelerin yanı sıra kabuklu deniz mahsullerinin de tadına bakabilir. Menünün favorisi ise midye salatası.

Çanakkale- Babalık Tekin Helvacısı: Helva, koyun peyniri, irmik ve şeker ile hazırlanıp bakır kazanlarda pişiriliyor. Peynirin kendine has lezzeti hafif yanık irmik tadı ile birleşince lezzet seviyesi farklı bir boyuta taşınıyor.

Çanakkale- Kadir Usta Peynir Helvacısı:Peynir helvası yemek için gidilebilecek bir diğer adres de burası. Peynir helvasının yanında koyun sütünden yapılan dondurmaları da tavsiye ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Trabzon/Maçka Seyahat Rehberi

Rota 3. İzmir – Bodrum

Aydın- Mikado Pide: Mikado Pide Türkiye’deki en iyi pideciler arasında sayılıyor. Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde yer alan Mikado Pide’nin özellikle çoban peynirli otlu pidesi meşhur. Pişirildikten sonra üzerine sürülen köy tereyağı ise lezzetine lezzet katıyor.

Aydın- Hukul Pide: Yenipazar ilçesindeki Hukul Pide de tahinli pidesiyle ünlü. Yerel malzemeler kullanılarak hazırlanan pide, taş fırında zeytin ağacı odun ateşinde iki-üç dakika pişiriliyor ve pide üzerindeki tahin kurumadan ıslak bir şekilde servis ediliyor. Manda kaymağı ile servis ediliyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kurban Bayramı Tatili Rotanızda Uğramanız Gereken Lezzet Durakları

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds